Inflace v ČR i USA se patrně dostala již těsně pod 6%
Dnes vyjde nejdříve česká a odpoledne posléze americká inflace za říjen. V Německu dorazí pak už jen finální číslo inflace, které by mělo pouze potvrdit předchozí předběžný odhad, tedy inflaci na úrovni 4,6 %. Naopak v ČR i v USA se inflace v říjnu patrně pohybovala nad 5,5 %. Že aktuálně pozorujeme nejen domácí, ale i globální inflační tlaky dále ukázala i data z Číny, kde se výrobní ceny dostaly nejvýše za 26 let, což signalizuje riziko sílící spotřebitelské inflace, která byla v říjnu na 1,5 %, mnohem níže než během koronaviru, kdy přechodně dosáhla 5 %. Dnešní údaje budou zajímavé pro korunu, jejíž kurz by mohl být volatilnější s tím, jak bude finanční trh upravovat svůj pohled na budoucí růst zvyšování úrokových sazeb ČNB a Fedu.
Podle našeho odhadu české spotřebitelské ceny v říjnu oproti září vzrostly mezi 0,8 % až 0,9 %. To by znamenalo posun z meziročních 4,9 % na 5,6 %. Jsme tak mírně nad konsensem trhu, který se přiklání k 5,5 %. Znovu počítáme s tím, že tahounem inflace bude kategorie bydlení (vyšší ceny imputovaného nájemného a služeb spojených s bydlením) a kategorie dopravy (kde se projeví další navýšení cen pohonných hmot). Oproti září se měl citelněji navýšit příspěvek regulovaných cen: zatímco v září činil jejich meziroční růst 0,4 %, v říjnu již mohl dosáhnout na 1,5 %. Nicméně prozatím se nejedná tolik o plánované zdražování, ale především o efekt nízké srovnávací základny, jelikož se loňský říjen dostavil pokles cen elektřiny i plynu. Příspěvek energií k inflaci bude velmi zajímavý, protože nevíme, jak statistický úřad zohlední to, že řada lidí přišla o svého dodavatele energie a byla nucena přejít k dodavateli poslední instance za nových podmínek, to znamená za mnohonásobně vyšší ceny. Inflace má proto potenciál dost překvapit. Kromě celkové inflace na 5,6 % očekáváme další zrychlení jádrové inflace nad 6 %, jelikož očekáváme vyšší meziroční tempo jak v kategorii obchodovatelných, tak i neobchodovatelných položek. Inflace by se na přelomu roku měla přiblížit k 7 %. Dopad vyšších cen energií ale budou částečně tlumit vládní opatření, jako oznámené odpuštění zdanění energií pro listopad a prosinec, s tím, že další opatření budou možná následovat i v roce 2022.
Ani v Americe se nečeká, že odhadovaných 5,9 % v říjnu je vrcholem. Inflace by měla do konce roku hravě překonat 6% hranici. Počítá se především se zdražováním zboží kvůli rostoucím cenovým tlakům na straně nabídky. Nicméně analytici poté počítají s relativně svižným ustupováním inflace během příštího roku a stejně jako Fed proto vidí inflaci jako dočasný problém. I v případě ČR očekáváme odeznívání inflačních tlaků během příštího roku (v jeho druhé polovině). Mělo by ale být umírněnější, jelikož máme přehřátý trh práce, který bude držet domácí cenové tlaky zvýšené.
Editor: Vít Hradil, analytik
Tým ekonomického výzkumu Raiffeisenbank a.s.
Česká spořitelna je bankou s nejdelší tradicí na českém trhu.
Téměř 200 let tvoří jeden ze základních pilířů českého bankovního systému. V
současnosti poskytuje služby pro přibližně 4,7 milionu klientů. Od roku 2000 je
součástí nadnárodní finanční skupiny Erste Group Bank.
Více informací na: www.csas.cz
Více zpráv k tématu Inflace
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?