Deficit státního rozpočtu činí za 10M 335 miliard korun
Za prvních deset měsíců letošního roku dosáhl deficit úrovně 335,0 mld. Kč. po zářijových 326,3 mld. Kč. Meziměsíční přírůstek se drží nízko v porovnání s covidovými měsíci, kdy docházelo k nárůstu až o 60 miliard. Celkové příjmy jsou meziročně vyšší o 2,1 %, téměř stejně jako v září (o 2,0 %). Na druhé straně se meziroční dynamika celkových výdajů snížila na 5,9 % ze zářijových 7,2 % (v srpnu o 9,2 %). Celkové saldo hospodaření v říjnu činilo -61 mld. Kč. oproti -73,6 mld. Kč. v září.
Dosavadní vývoj ukazuje předpokládanou dynamiku, kdy po odeznění akutního pandemického období spojeného s ekonomickým uzavírkami dochází ke snižování tempa výdajů. V meziročním srovnání se projevuje i loňská výplata mimořádných odměn zaměstnancům ve zdravotnictví. Na druhé straně vývoji příjmů jednoznačně napomáhá oživení ekonomické aktivity.
Výdajovou stranu nejvíce ovlivnily běžné výdaje, které přidaly +7,0 % meziročně, kde se nadále odráží protikrizová opatření. Naopak kapitálové výdaje meziročně poklesly o 5,8 %. Celkově běžné výdaje vzrostly meziročně o 92,6 mld. Kč, což je méně, než zářijový meziroční přírůstek o 100,6 mld. Kč. Největší podíl měly opět neinvestiční transfery podnikatelským subjektům (+27,9 mld. Kč oproti 33,1 mld. Kč v září a 34,3 mld. Kč v srpnu). V závěsu poté znovu najdeme neinvestiční transfery fondům sociálního zabezpečení o 26,8 mld. Kč oproti zářijovým 25,7 mld. Kč a 24,6 mld. Kč v srpnu. Pozadu nadále zůstávají investiční výdaje, které si meziročně pohoršily o 7 mld. Kč, což je větší meziroční pokles než o 6,3 mld. Kč v září. V procentuálním vyjádření se pak jedná téměř o stejný pokles: poblíž 6 %.
Na příjmové straně nejvíce přispělo inkaso pojistného a sociálního zabezpečení. Na pojistném a na sociální zabezpečení se vybralo o 49,1 mld. Kč více než vloni (v září 47,3 mld. Kč) a na dani z příjmu právnických osob o 23,1 mld. Kč více (v září o 24,2 mld. Kč). Za absence lockdownů se meziročně zlepšil výběr DPH – o 5,4 mld. Kč více než v říjnu 2020. Tento trend by měl přetrvávat do konce roku.
Říjnová statistika nás dále utvrzuje v názoru, že oněch schválených 500 mld. Kč je nakonec přeci jen nadhodnocením situace. Počítáme se schodkem spíše pod 400 mld. Kč. Plošné podzimní uzavírky ekonomiky se s progresem proočkovanosti populace jeví jako málo pravděpodobné a výdajová i příjmová strana by měly zaznamenávat postupné zlepšování.
Autor: David Vagenknecht, analytik
Editor: Helena Horská, hlavní ekonomka
Tým ekonomického výzkumu Raiffeisenbank a.s.
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Státní dluh - Vývoj výše státního dluhu
- Platová tabulka státní zaměstnanci - úředníci ve státní službě 2022
- Koruna, Švédská koruna SEK, kurzy měn
- Koruna, Norská koruna NOK, kurzy měn
- Státní svátky
- Jaký je dnes státní svátek?
- Státní svátky 2024
- Platové tabulky úředníků a odborníků ve státní a veřejné správě pro rok 2019
- Státní svátky 2025
- Státní svátky Prosinec 2024
- Penzijní spoření státní příspěvek 2023 - kalkulačka
- Kurz Eura, Euro EUR, aktuální kurzy koruny a měn
Prezentace
21.01.2025 Nejoblíbenější Xiaomi roku má nástupce.
16.01.2025 Nejnadupanější telefon současnosti se začal…
27.12.2024 Stále více lidí investuje do bitcoinu.
Okénko investora
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
ČNB patří mezi pět největších kupců zlata mezi centrálními bankami
Charu Chanana, Saxo Bank
Mgr. Timur Barotov, BHS
Peněz bude stále více: Investování již není možnost ale nutnost!
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Překoná zlato v roce 2025 úroveň 3 000 USD? Prognózy se liší, důvody však zůstávají stejné
Petr Lajsek, Purple Trading
Cena ropy prolomila klíčovou úroveň. Kolik si připlatíme za pohonné hmoty?
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Svět se mění: 4 klíčové výzvy, na které musíte připravit své děti
?