(Kurzy.cz)
Wall Street má již 3 dvou biliónové dolarové společnosti. Hodnota jen 6 společností pak překračuje 10 biliónů dolarů
Říjen byl pro akcie na Wall Street nakonec vůbec nejlepším měsícem v tomto roce. Až na index DJIA, který si polepšil o 5,8 %, zbylé dva hlavní indexy navíc zakončily na nových historických maximech. Širší index S&P 500 v říjnu přidal 6,9 %, Nasdaq pak dokonce 7,2 %. A právě technologie byly primárně v uplynulém týdnu středem pozornosti, když největší giganti reportovali hospodářské výsledky za předchozí 3. čtvrtletí. V návaznosti tržní reakce zamíchala s žebříčkem nejhodnotnějších firem, kde o své prvenství přišel Apple.
Kalifornská společnost sice meziročně dále navýšila příjmy na 83,4 mld. USD, nicméně trh očekával především více tržeb za iPhony než reportovaných 38,9 mld. USD. Do čtvrtletí však jen nevýrazně stihl promluvit odstartovaný prodej nových modelů z řady 13. Apple navíc také zasáhly problémy v dodavatelsko- odběratelských vztazích, které měly příjmy firmy ochudit o 6 mld. USD. A současný kvartál má být v tomto ohledu ještě problémovější. Zájem o produkty a služby firmy nicméně neutuchá, dlouhodobý výhled tak zůstává pozitivní. Například JPMorgan tak rovnou přispěchala s doporučením využít poklesu titulu k nákupu. Až 4% páteční kurzové ztráty tak nakonec akcie Apple (AAPL) zmírnily na méně než polovinu, když zakončily na 149,80 USD (-1,82 %). Trh tak společnost aktuálně oceňuje na necelých 2,46 bil. USD.
Microsoft v čele
Gigant Microsoft investory výsledky potěšil více, když reportovaný meziroční 22% nárůst tržeb (na 45,3 mld. USD) byl vůbec nejsilnější od roku 2018. A marže zůstávají impozantní, když firma vykázala čistý zisk 20,5 mld. USD, resp. 2,27 USD na akcii. Akcie Microsoft (MSFT) v pátek v reakci přidaly více než 2 % a zakončily na nových historických maximech 331,62 USD. Hodnota firmy se tak přiblížila 2,5 bil. USD, resp. činí necelých 2,49 bil. USD. Microsoft je tak nyní nejhodnotnější obchodovatelnou společností na světě.
Až následující dny a týdny ukáží, zda se bude opět jednat jen o krátkodobou „anomálii“, jako tomu bylo naposledy loni v červnu, či si Microsoft dokáže vedoucí pozici udržet déle. Tedy jak tomu bylo dávněji na přelomu tisíciletí, než poté začal z hlediska ocenění vládnout Exxon Mobil, resp. než pak na přelomu minulé dekády Apple začal dobývat svět se svými smartphony a generovat miliardové zisky. Firma s jablkem ve znaku každopádně v ocenění psala historii, když jako první dosáhla jak biliónové, tak dvou biliónové dolarové hranice. A pokořila krátce již i hranici 2,5 bil. USD, když se akcie Apple v úvodu září obchodovaly až za 157,26 USD.
Právě hranici 2 biliónů dolarů v ocenění na Wall Street v pátek zdolala již třetí společnost. Alphabet, coby mateřská společnost Googlu, v rámci hospodářských výsledků vykázala meziročně dokonce více než 41% nárůst příjmů (na 65,1 mld. USD). Zisk pak vzrostl dokonce o více než 2/3 na téměř 19 mld. USD. Firma ke konci minulého čtvrtletí evidovala téměř 677 mil. všech svých akcií, na každou z nich tedy připadl zisk skoro 28 USD. Obě třídy akcií Alphabet (GOOG, GOOGL) v pátek v reakci přidaly cca 1,5 % na nová historická maxima nad 2 960 USD.
Zejména letos v létě se z hlediska ocenění Alphabet často přetahovala se společností Amazon. Firma ovládaná Jeffem Bezosem reportem hospodářských výsledků investory v závěru týdne spíše zklamala. Každopádně jako zajímavost stojí za zmínku ve výsledcích uvedený zhruba 20% podíl ve společnosti Rivian. Tedy firmy, u které si Amazon již dříve objednal na 100 tis. elektromobilů pro doručování zásilek, resp. prvních 10 tisíc by jich mělo začít brázdit silnice již v následujících několika měsících. Rivian jistě bude v následujících týdnech právě často mediálně zmiňovaná firma, když by se v rámci primární emise (IPO) měla v listopadu rovněž ocitnout na Wall Street.
Akcie Amazon v reakci na výsledky v pátek odepsaly přes 2 %, resp. uzavřely tak desetinu pod svými letními maximy. Trh tedy aktuálně firmu oceňuje „jen“ na 1,71 bil. USD.
Více než biliónovým dolarovým oceněním se na Wall Street mohla historicky pochlubit již jen společnost Facebook, resp. nově pod názvem Meta Platforms (FB). Titul se nicméně nachází zhruba 15 % pod svými maximy a aktuálně tak trh sociální síť oceňuje „jen“ na 900 mld. USD.
Na 5. místo se tak v posledních dnech razantně vyhoupla Tesla. Akcie společnosti se jen v říjnu kurzově posunuly ze 775 USD na závěrečných 1 114 USD, tedy o téměř 44 %. Vlastně nemnoho zpráv dokázalo vyvolat u investorů značný nákupní apetit, který jen v říjnu v návaznosti zvedl ocenění firmy o více než 300 mld. USD. K pátku hodnota Tesly dosáhla již více než 1,11 bil. USD. Tedy například 14násobek tradiční, z hlediska prodejů americké největší, automobilky General Motors.
TOP 6 nejhodnotnějších společností
Hodnota jen 3 hlavních společností se přibližuje 7 bil. USD. Jak dále plyne z výše uvedeného přehledu, hodnota šesti největších společností na Wall Street pak již překračuje 10,6 bil. USD. V aktuálním přepočtu na 237 bil. Kč.
Poslední zprávy z rubriky Akcie ve světě:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?