Šlo už celkem o šestou hodnotící zprávu IPCC a zároveň další z řady těch, které obsahují „poslední varování před nevratnými změnami klimatu“. Na což navázala vlna výzev od politiků a klimatických aktivistů k „okamžitému“ ukončení využívání fosilních zdrojů energie.
V případě „klimatických změn“ je však podle mne především naprosto pofiderní hovořit o jejich „nevratnosti“. Tím se totiž vytváří dojem, jako by vedle nich existovaly i nějaké změny „vratné“. Což je samozřejmě absolutní nesmysl. Klima se na Zemi vyvíjí po miliardy let a troufám si tvrdit, že za tuto dobu se nikdy nestalo, že by se někdy „vrátilo“ do nějakého předchozího stavu. Ony jsou totiž nevratné všechny změny klimatu. A docházelo by k nim, i kdyby člověk na Zemi vůbec nežil. Klima totiž není ovlivňováno jen člověkem, ale existencí života jako takového. Každá jeho forma k tomu nějak přispívá a pokud by tedy člověk na Zemi nebyl, vyvíjelo by se nepochybně jinak. Otázkou je, zda významně odlišně nebo nikoliv.
V každém případě je však používání výrazu „nevratný“ ve vztahu ke klimatickým změnám poněkud zavádějící a manipulativní. Vytváří se tím totiž dojem, že pokud lidé udělají to, co jim politici a klimatičtí aktivisté podsouvají, že se klima časem zase „umoudří“ a vrátí se do stavu, ve kterém bylo před tím, než se začaly masivně využívat fosilní zdroje energie. Což je samozřejmě absolutní nesmysl.
Obdobně manipulativní je i tvrzení o „poslední šanci“ lidstva tento vývoj zvrátit. Ono totiž podobných „posledních“ varování a s tím spojených výzev k „okamžité“ stopce pro využívání fosilních paliv, jinak že už bude pozdě, zazněla v minulosti celá řada. Což jednak zneplatňuje všechna předchozí a zároveň snižuje věrohodnost každého dalšího. Lidé si navíc na nadužívání silných slov a různá „varování“ postupně zvykají a přestávají vnímat jejich možnou závažnost. Je to něco podobného, jako když vtipálci na koupališti z legrace předstírají, že se topí, tak dlouho, až si pak nikdo nevšimne toho, že se někdo topí doopravdy.
Ti, co vysílají falešné signály, tím zkrátka sledují své vlastní cíle a ignorují dopady na druhé. „Topicí se“ to dělají pro zábavu a nezajímá je, jestli se kvůli tomu někdo utopí doopravdy. Politici a klimatičtí aktivisté pak proto, aby ospravedlnili svůj „nárok“ zasahovat do našich životů a je jim jedno, jaké dopady to bude mít. I když některým z nich jde vlastně právě o ty dopady. „Klimatická změna“ se totiž stala klackem v rukách extrémní levice v jejich snaze demontovat tržní hospodářství, odstranit soukromé vlastnictví a následně i demokracii jako takovou. Na mezinárodní scéně je v tomto směru hodně aktivní hnutí Extinction Rebellion, na té domácí pak spolek Re→set.
Zpráva IPCC tak tedy skutečně varováním je. Především před tím, abychom se o „okamžitých“ řešeních nerozhodovali pod tlakem „poslední šance zamezit nevratným změny klimatu“. Jednak jim stejně nezabráníme a jednak tím nevratně změníme naše životy…
Tento článek nevyjadřuje názor společnosti Creasoft.
Kateřina Lhotská
vedoucí oddělení analýz a finančních produktů, Creasoft s.r.o.
člen Finanční akademie Zlaté koruny
stříbrná Blogerka roku 2019 serveru iDNES