Anežka Česká, Eliška Junková, Milada Horáková, Toyen i Věra Čáslavská. České hrdinky představuje výstava
Fotografie: A. Jarošová
Výstava České hrdinky. Významné ženy české historie a současnosti vznikla v roce 2020 ve spolupráci Českých center a Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara Západočeské univerzity (ZČU) v Plzni. Přináší ilustrované portréty 51 významných ženských osobností, které vytvořili studenti ateliéru mediální a didaktické ilustrace jako semestrální práce. Výstava je k vidění do 28. října před Studijní a vědeckou knihovnou Plzeňského kraje. Výstavní panely jsou součástí Plzeňských oslav vzniku republiky.
Projekt, jenž vznikl minulý rok, byl inspirován 100. výročím uzákonění rovného volebního práva pro československé ženy v roce 1920 a výročím 200 let od narození spisovatelky Boženy Němcové.
Výstavní panely přibližují kněžnu Ludmilu, od jejíž smrti letos uplynulo 1100 let, Anežku Českou, která do Čech přivedla františkánské hnutí, Marii Terezii, Magdalénu Dobromilu Rettigovou, Boženu Němcovou, Gabrielu Preissovou, Milenu Jesenskou. Portrét na výstavě má také první česká automobilová závodnice Eliška Junková, která se roku 1928 ve svém voze Bugatti zúčastnila jednoho z nejobtížnějších závodů světa – sicilské Targa Florio, kde obsadila páté místo. Nechybí portréty Milady Horákové, právničky a výrazné představitelky ženského hnutí, malířky, kreslířky, grafičky a představitelky československé válečné avantgardy Toyen, Vítězslavy Kaprálové, Medy Mládkové, Dany Zátopkové, Soni Červené, Olgy Havlové, Madeleine Albrightové, Čechoameričanky, která se jako první žena stala ministryní zahraničních věcí Spojených států amerických. Výstavu zakončují portréty Olgy Havlové, Marty Kubišové, Věry Čáslavské, Martiny Navrátilové či Magdaleny Kožené.
Portréty českých hrdinek vznikly pod vedením Renáty Fučíkové, vedoucí Ateliéru didaktické ilustrace Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara ZČU. Autorkami doprovodných textů jsou historička Lenka Křížová a spisovatelka Kateřina Tučková. Výstavní projekt navazuje na knižní publikaci Hrdinky, která vyšla na podzim 2020 v nakladatelství Euromedia. Získala Zlatou stuhu za nakladatelský počin.
„Dnes, na začátku 21. století, je v České republice naprosto samozřejmé, že ženy mohou svobodně rozhodovat o svém postavení, o vzdělání, majetku či povolání. Jen stěží si uvědomujeme, kolik úsilí musely předchůdkyně současných žen vložit do jakékoliv své činnosti. Smíme je proto právem nazývat HRDINKAMI. V našem ateliéru ilustrace početně převažují studentky, mladé ženy v něm tvoří výraznou většinu. Připravila jsem pro ně zadání, jímž by vzdaly čest slavným ženským osobnostem českých dějin. K jejich práci se s chutí přidali i jejich studentští kolegové – mladí muži. Společně jsme vytvořili soubor podobizen českých hrdinek. Přispěli jsme tak k oslavám stého výročí ústavního zákona, jenž umožnil polovině české populace vyjadřovat se k věcem veřejným, ale především rozhodovat o vlastním osudu,“ uvedla Renáta Fučíková, vedoucí Ateliéru didaktické ilustrace Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara ZČU.
Text: Adriana Jarošová
Fotogalerie
Zveřejněno: 20. 10. 2021, Martin Pecuch
Poslední zprávy z rubriky Z regionů:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Zlato ukazuje svou sílu v plné kráse. Překoná v novém roce hranici 3 000 USD za unci?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?