cryptokingdom.tech (Crypto Kingdom)
Kryptoměny  |  20.10.2021 08:27:47

Stále srovnáváte Bitcoin s tulipánovou horečkou? Přestaňte!

Stále srovnáváte Bitcoin s tulipánovou horečkou? Přestaňte!

20.10.2021 / Crypto Kingdom

Krypto je stále v rané fázi, ale s NFT a DeFi je blockchain zjevně budoucností fintechu a není jen bublinou.

Srovnávat Bitcoin (BTC) s holandskou tulipánovou horečkou znamená udržovat se v omylu. Technologie se vyvíjí rychleji než příroda a decentralizované sítě mají větší finanční užitek než kytice. Bitcoin je technologie, tulipány jsou rostliny a žádný kritický člověk by nepotřeboval další srovnání.

Tulipánová horečka, bublina trhu ze 17. století, v níž se cena květu zvýšila kvůli spekulacím nizozemských investorů, vyústila ve velký krach. Ceny překročily průměrný roční příjem té doby šestkrát. Nejvzácnější cibulky se staly jedním z nejdražších předmětů na planetě.

I když Bitcoinová síť funguje od roku 2009, její srovnání s tulipánovou horečkou pokračuje ad nauseam (= stále dokola, do omrzení). Když mluvíme o Bitcoinu, tak loni v únoru nám britský ekonom a člen Rady Evropské centrální banky Gabriel Makhlouf, připomenul: „Před třemi sty lety lidé vkládali peníze do tulipánů, protože si mysleli, že jde o investici.“

Tulipánová horečka

Bitcoinoví kontrariáni (Investoři, kteří investují proti mínění většiny účastníků trhu) znovu a znovu používají tulipánovou mánii k ospravedlnění svých krátkozrakých očekávání. Příběhy o tulipánové mánii propagoval skotský novinář Charles Mackay ve své knize z roku 1841 "Vzpomínky na mimořádně populární bludy a šílenství davů." Jak napsal Mackay: „Před lidmi lákavě vysela zlatá návnada a jeden po druhém spěchali na tulipánové trhy jako mouchy kolem hrnce s medem.“

Dále autor pokračoval: „Šlechtici, občané, zemědělci, mechanici, námořníci, lokajové, služky, dokonce i kominíci a staře oděné ženy, fušovali do tulipánů.“
Když v roce 1637 praskla tulipánová bublina, Mackay tvrdí, že v nizozemské ekonomice došlo ke zmatku.

Ačkoli absurdita situace vytváří dobrý příběh, vědci poznamenali, že Mackayovo převyprávění tulipánové mánie nemusí být ani pravdivé. Zejména tuto verzi událostí historici nepodporují. Anne Goldgarová, profesorka rané novověké historie na King’s College v Londýně a autorka knihy Tulipánová horečka: Peníze, čest a vědění v holandském zlatém věku, vysvětluje, proč Mackayova verze nesedí.

"Je to skvělý příběh a důvod, proč je to skvělý příběh, je ten, že lidi vypadají hloupě," říká Goldgarová, která si stěžuje, že i vážený ekonom jako John Kenneth Galbraith papouškoval Mackayův pohled v Krátké historii finanční euforie.
Autorka přidává:

"Ale představa, že tulipánová mánie způsobila velkou depresi, je zcela nepravdivá. Pokud vím, nemělo to žádný skutečný dopad na ekonomiku.“

Dot-com bublina

Kromě holandské tulipánové mánie se býčí trhy s blockchainovými technologiemi někdy popisují jako podobné dotcom bublině. Toto je lepší, i když nepřesné, srovnání. Ve všech svých podobách, včetně kryptoměn, DeFi nebo nezaměnitelných tokenů, internet peněz musí ještě vstoupit do fáze bubliny nebo předvést všechny své případy využití. Jsme v polovině devadesátých let, což odpovídá dot-com éře, a nikde nadohled není fáze bubliny.

Dopad bubliny dot-com na lidstvo byl navíc mnohem menší než dopad internetu, což je vzor, ??který blockchain bude s největší pravděpodobností následovat - zvláště ve srovnání s tulipánovými cibulkami. Minulé býčí trhy s kryptoměnami měly mnohem významnější důsledky než jenom cenové zisky. V roce 2013 svět uznal, že Bitcoin existuje. V letech 2017 a 2018 uznali, že kryptoměny existují. Vzhledem k tomu, že se ukázalo, že příliš mnoho projektů z roku 2017 bylo planými sliby - zdá se, že byly v kryptu jednoduše kvůli získání peněz - tak toto období slouží jako pouhá ukázka toho, co teprve přijde.

Žádná shoda s tulipánovou horečkou

Nedávný býčí trh 20202021, první po mánii počáteční nabídce mincí (ICO), nikdy nebyl tím velkým býčím trhem, na který tolik lidí čekalo. Spíše, jako v letech 20172018, to byla další přehlídka toho, jak by mohla vypadat budoucnost, čímž se blockchain ještě více dostane do centra pozornosti.

Během nadcházejícího býčího trhu, který je pravděpodobně vzdálen několik let, přední instituce začlení DeFi a krypto. Tento proces již začal. Mezitím zaměstnanci FAANG (Facebook, Amazon, Apple, Netflix, Google) vidí vývoj do budoucna a houfně odcházejí, aby se snažili vybudovat krypto prostředí pomocí intuitivních produktů. Každý, kdo je ve financích, by měl prozkoumat DeFi a pomyslet si: „Pokud nebudu opatrný, přijdu o práci“. Dvojčata Winklevossovi kdysi uvedli, že každá společnost z FAANG bude mít svůj vlastní krypto projekt, proces známý jako hyperbitcoinizace.

Tento exodus k DeFi naznačuje, že blockchain je budoucností fintechu, nejen bublinou. Jsme ještě pořád na začátku. Během dot-com boomu začali lidé v tech odvětví opouštět společnosti, pro které pracovali, a začali budovat své nápady a zpochybňovat tehdejší uživatelské prostředí (UX) a uživatelské rozhraní (UI). Následná vylepšení a design UX a UI zjednodušily internet a nakonec jej přivedly do každé domácnosti. Brilantní blockchainoví programátoři a vývojáři tlačí vylepšení v tolika směrech. Ale příliš málo lidí posouvá hranice vývoje UX a UI. To je další na řadě.

Protože UX a UI blockchainu nejsou nijak zvlášť uživatelsky přívětivé, průměrná instituce zatím nebude moci přijmout a integrovat systém do svých již existujících procesů. Po odchodu na zelenější pastviny blockchainu začnou talenty ze Silicon Valley a Wall Street posouvat věci dopředu. Fondy a projekty nejvyšší úrovně uvažují o vylepšování UX a UI blockchainu pro nadcházející přehlídku.

Jakmile si technologové uvědomí, že blockchain je budoucnost, přinesou unikátní sadu dovedností, která posune hranice UX a UI internetu využívajícího kryptoměny. Stejně jako v dot-com éře se technologie stane snadnější pro používání a bude v každodenním životě fungovat pravidelněji.

CryptoKingdom.cz

Jsme mostem mezi starým a novým světem. Provedeme tě světem kryptoměn a ukážeme ti cestu k největší příležitosti 21. století.

Crypto Kingdom je největší kryptoměnová komunita na CZ/SK scéně. Pomohli jsme již několika tisícům začátečníků se v kryptoměnách zorientovat.

Připoj se k nám a my tě provedeme: https://start.cryptokingdom.tech







Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

Vyloučení odpovědnosti

Copyright © 2000 - 2025

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688