Dolar a další fáze cyklu
Minulý týden jsme v rámci úvah o vývoji čínského úvěrového cyklu a jeho dopadu na globální ekonomiku krátce zabrousili i ke kurzu dolaru. Dnes budu v tématu pokračovat pohledem na určitý dolarový cyklus tažený vývojem v globálním hospodářství.
1. Dolar a Čína: Připomeňme si nejdříve, co o dolaru říkal onen globální úvěrový cyklus. Podle následujícího grafu dosáhly úvěrové podmínky v čínské ekonomice dna. V roce 2018 obrátil v podobné situaci dolar už dolů bez toho, aby si sáhl na své odpovídající dno. Pokud by tomu tak bylo i nyní, už by mohl začít zase oslabovat, ale mezera mezi jeho křivkou a křivkou cyklu je na druhou stranu dost vysoká. Udělat z korelace oněch dvou křivek v grafu nějakou kauzalitu přitom můžeme v případě zájmu třeba prostým přepínáním mezi averzí a náklonností k riziku:
Silnější úvěrový impuls by se rýmoval s lepším ekonomickým výhledem a větší náklonností k riziku. A tudíž k menší poptávce po aktivech považovaných za bezpečné, kterým téměř dominuje dolar. A naopak, slabší úvěrový impuls by se rýmoval s větší averzí k riziku silnější poptávkou po dolaru. Ohledně dalšího vývoje tu tedy jde o to, zda ono dosažení úvěrového dna bude následováno obratem nahoru, opadnutím averze k riziku a příklonem k rizikovějším aktivům.
2. Dolar a světová ekonomika: Následující schéma od Nordey, které je jádrem dnešní úvahy, ukazuje jakýsi typizovaný dolarový cyklus tažený vývojem v americké a globální ekonomice. Na počátku cyklu si americká ekonomika vede lépe, než globální hospodářství a jde tak o období síly dolaru. Pak se k USA přidává zbytek globální ekonomiky, nastává posun k synchronizovanému oživení a dolar ztrácí – jsme na dně cyklu:
Zdroj: Twitter
Po synchronizovaném oživení přichází synchronizované zpomalení, což je prostředí, které opět nahrává dolaru. A celý cyklus končí opět jeho silou s tím, že další fází by bylo opětovné vedoucí oživení americké ekonomiky následované synchronizací a oslabováním dolaru.
I výše uvedeným by se mohlo bez velké kreativity prolínat ono téma příklonů a odklonů od rizikových aktiv: Čím silnější a synchronizovanější globální oživení, o to méně hrozeb a větší náklonnost k riziku vedoucí ke klesající atraktivitě dolaru. Čím dále od tohoto stavu, o to větší poptávka po americké měně. Nordea ve schématu také vyznačuje, kde se podle ní nacházíme nyní. Podle nich jsme na cestě směrem k posilování americké měny, protože dochází k uzavření celého cyklu. V souvislosti s grafem prvním by šlo o to, zda odraz od čínského úvěrového dna zvrátí ono globální zpomalení, či ne.
3. Navždy vepředu? Pokud dáme na konec stranou dolar a zaměříme se jen použitý popis globálního cyklu, zjistíme jednu zajímavou věc: Spojené státy tu jsou buď na čele globálního pelotonu, nebo se na ně tento peloton dotahuje. Je přitom například docela běžné, že eurozóna má za americkou ekonomikou zpoždění. Ale ona neustále vedoucí, či maximálně synchronizovaná pozice Spojených států by znamenala, že by americká ekonomika na zbytek světa celkově neustále získávala – trendově by se zvětšovala mezera mezi americkým a zahraničním produktem. Následující graf pro zajímavost ukazuje dlouhodobý vývoj HDP na hlavu právě relativně k USA:
Zdroj: Twitter
Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Poslední zprávy z rubriky Měny-forex:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Dolar, Americký dolar USD, kurzy měn
- Dolar, Australský dolar AUD, kurzy měn
- Dolar, Kanadský dolar CAD, kurzy měn
- Kalkulačka online 2021 i 2020 - čistá mzda, hypotéky a další kalkulačky
- Zprávy Kurzy.cz - ekonomika, akcie, koruna, euro, dolar, zprávy ze světa.
- USD, americký dolar - převod měn na CZK, českou korunu
- CZK, česká koruna - převod měn na USD, americký dolar
- Dolar a další fáze cyklu
- Dolar a další fáze cyklu
- Další fáze cyklu?
- Akcie na konci cyklu zvedání sazeb, omezený prostor pro posilování dolaru a testování dalšího dna - Perly týdne
- GS: Kupujte evropské cyklické akcie, nejhorší fáze cyklu je už za námi
Benzín a nafta 25.11.2024
Natural 95 35.73 Kč | Nafta 34.81 Kč |
Prezentace
25.11.2024 Zkontrolujte, zda je vaše nemovitost dobře…
25.11.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
22.11.2024 Výsledková sezóna: Obhájila Nvidia svou…
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Elektrické návěsy od Range Energy: Klíč k udržitelnější kamionové dopravě?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Dvojnásobný růst prodeje bytů oproti loňsku: Co to znamená pro ceny?
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?