Rozbřesk: ČNB agresivně zvýšila sazby, koruna sílí a startuje debata nad prodejem výnosů z FX rezerv
Česká národní banka zvýšila sazby překvapivě o 75 bps na 1,50 %, a to v reakci na kumulaci inflačních rizik v posledních týdnech. Podle guvernéra Rusnoka vnímá většina bankovní rady rizika (vzhledem srpnové prognóze) jako výrazně pro-inflační, a sáhla proto k rychlejšímu růstu sazeb, než indikuje srpnová prognóza.
Hlavní pro-inflační rizika spojuje ČNB na prvním místě s vyšší letní inflací, kterou táhla vzhůru zejména jádrová inflace. Na podzim je navíc pravděpodobné, že do inflace ještě promluví vyšší ceny elektřiny a plynu a růst cen může dál zrychlovat.
A s tím souvisí třetí a hlavní důvod pro agresivnější růst sazeb – delší pobyt inflace nad cílem v kombinaci s velmi napjatou situací na trhu práce podle guvernéra ohrožuje stabilitu inflačních očekávání a zvyšuje riziko, že se vysoká inflace v Česku „zabydlí“ natrvalo.
Právě to byl hlavní důvod, proč se ČNB většinou (5:2) rozhodla trh překvapit a zvýšit sazby agresivněji o 75 bps. Podle guvernéra jde však v tuto chvíli primárně o to, aby centrální banka rychleji dostala sazby na „normální“ úrovně. Právě to má pomoci držet inflační očekávání ukotvená.
Jaká je ta "normální" úroveň sazeb, je otázkou. Podle srpnové prognózy by se měly úrokové sazby zastavit lehce nad 2 %. Listopadová prognóza však vzhledem ke kumulaci proinflačních rizik bude podle guvernéra vypadat dost jinak. A právě ta nakonec rozhodne o tom, jak rychle a jak daleko se ČNB se sazbami nakonec dostane.
Guvernér Rusnok mluvil o tom, že teoretická rovnovážná sazba je okolo 3 %, tak daleko se však ČNB asi v dohledné době neodváží. Očekáváme, že si s listopadovou prognózou v ruce ještě letos dopřeje zvýšení sazeb do konce roku o 50 bps (buď jednorázově nebo ve dvou krocích) a v únoru 2022 pak ještě o dalších 25 bps na 2,25 %. Pak si však vybere pravděpodobně delší pauzu, aby vyhodnotila dopad relativně rychlého utahování měnové politiky na reálnou ekonomiku i inflační vývoj.
TRHY
Koruna
Česká koruna po překvapivě prudkém zvýšení úrokových sazeb o 75 bps začala prudce posilovat a zastavila se až v blízkosti 25,30 EUR/CZK (připsala si necelých dvacet haléřů). Doprovodná tisková konference Jiřího Rusnoka se nesla v jestřábím duchu, další překvapení však již trhům nepřipravila (ponechala otázku dalšího růstu sazeb na listopadové prognóze). Koruna se tak zastavila lehce nad 25,30 EUR/CZK.
Zajímavé nicméně byly otázky směřující k eventuálnímu rozpouštění výnosů z devizových rezerv ČNB - to by byl pro českou měnu v budoucnu bezesporu pozitivní impuls. Jiří Rusnok to nevyloučil, ale upozornil, že jsou teprve na začátku odborné debaty, která pravděpodobně nepovede ke konkrétním závěrům dříve než na konci tohoto roku.
Zahraniční forex
Narůstající averze k riziku spojená se zmatky ve Washingtonu okolo dvou projednávaných zákonů navyšujících zásadně výdaje, které jsou navíc legislativně propojeny s otázkou navýšení dluhového limitu, paradoxně dále prospívá dolaru. Americké měně navíc včera neublížila ani relativně slabá data, která poukázala na útlum ekonomiky spojený s šíření delta varianty koronaviru. Eurodolar tak již propadl pod hranici 1,16, přičemž tento pád nedokázala odvrátit ani vysoká německá inflace (v září 4,1 % meziročně).
Trh bude sice dopoledne nepochybně monitorovat to, jak dopadla zářijová inflace v eurozóně (především jádrová složka), nicméně pozornost bude upřena na Kapitol, kde američtí zákonodárci (v demokratické straně) musí vyřešit rébus, jak získat podporu pro oba výše zmíněné zákony a zároveň odvrátit hrozbu defaultu USA. V takovém prostředí může před víkendem dolar dále sílit.
Polský zlotý bude dnes dopoledne pečlivě sledovat výsledky zářijové inflace, která zřejmě bude stále velmi vysoká - tudíž na úrovni srpnového čísla 5,5 % meziročně. Reakce od centrálních bankéřů z NBP nečekejme, neboť před zasedáním příští týden by měli držet “bobříka mlčení”. Zlotý tak bude žít i po inflaci v nejistotě a čekejme další ztráty.
Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Přečtěte si také k úrokovým sazbám
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Okénko finanční rady
Ondřej Vacek, Ušetřeno.cz
Tomáš Kadeřábek, Swiss Life Select
Iva Grácová, Bezvafinance
Jak se připravit na nečekané výdaje: Tipy na vytvoření a správu nouzového fondu
Lukáš Kaňok, Kalkulátor.cz
Energie dál zlevňovat nebudou, vyplatí se fixovat aktuální ceny?
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna
Aleš Rothbarth, Skupina Klik.cz
U nehod bez zimních pneumatik mohou pojišťovny krátit plnění
Lukáš Raška, Portu
Portu vydělalo svým uživatelům už přes 5 miliard, spravuje jim více než 36 miliard korun