Před 750 lety se narodil král Václav II., zakladatel Plzně
Před 750 lety se narodil král Václav II., zakladatel Plzně
Město Plzeň si připomíná 750. výročí narození svého zakladatele krále Václava II. (27. září 1271–21. června 1305), syna českého krále Přemysla Otakara II. a Kunhuty Uherské. Král Václav II. dal podnět k založení nového královského města – Nové Plzně. Venkovní výstava nazvaná Václav II. & Plzeň je k vidění na náměstí Republiky v prostoru mezi katedrálou sv. Bartoloměje a radnicí do konce října.
Foto: M. Pecuch
„Jsou výročí, která jsou všeobecně známá – uvaření první várky plzeňského piva, události spjaté s 20. stoletím, osvobození našeho města americkou armádou. Ale pak jsou výročí skryta v dávné minulosti našeho města, které bychom si měli připomínat. Takovým výročím je 750 let od narození Václava II., který je považován za zakladatele našeho města. Václav II. je jednou z klíčových postav vrcholných středověkých dějin našeho státu. Nastupoval na trůn za mimořádně nepříznivé situace, nicméně dokázal se ve velmi mladém věku rychle etablovat a vytvořil velmi významnou pozici českého státu ve střední Evropě. Byl také velkým podporovatelem umění a měl i plány, které se mu nepodařilo naplnit – jako například vznik první univerzity. Plánoval ji již fakticky sto let před vznikem Univerzity Karlovy,“ vyzdvihl úspěchy Václava II. při zahájení výstavy ve čtvrtek 23. září primátor města Plzně Martin Baxa. „Václav II. byl tím, kdo pověřil lokátora Jindřicha, jenž přijal královskou zakázku k vybudování města na zelené louce. A právě proto Václav II. je považován za zakladatele novodobé Plzně. Novodobé proto, že existovala předchůdkyně ve Starém Plzenci,“ doplnil primátor Martin Baxa. Vernisáž výstavy doplnilo vystoupení skupiny Guta.
Výstava připomíná důležité události ze života Václava II., jehož otec Přemysl Otakar II. zahynul v bitvě na Moravském poli, když bylo Václavovi sedm let. Jeho poručník Ota Braniborský ho věznil na hradě Bezděz. Václav II. se vlády ujal ve svých dvanácti letech a měl před sebou nelehký úkol – pozvednout zbídačenou zemi a navrátit jí řád.
Přesné datum založení Nové Plzně (Nova Pilsna), jak se ve středověku nazývala krajská metropole, aby se odlišila od Staré Plzně, tedy dnešního Starého Plzence, není známo. Interval lze zpřesnit na roky 1291–1295. Co vedlo panovníka Václava II. k založení Nové Plzně není dosud známo.
Václav II. nejprve roku 1288 potvrdil chotěšovskému klášteru listinu svého otce Přemysla Otakara II. o darování kostela sv. Vavřince ve Staré Plzni i s jeho vesnicemi Šťáhlavy a Sedlcem, díly v Doudlevcích, Malicích a Dolanech. Poté dal podnět k založení nového královského města – Nové Plzně. „Co vedlo panovníka k tomuto kroku se můžeme dnes jen dohadovat. Je pravděpodobné, že se tímto aktem pokusil vyrovnat svému otci, během jehož panování došlo k založení celé řady královských měst. Dalším podnětem mohla být také snaha o narušení mocenského vlivu chotěšovského kláštera v této oblasti a záměr posílit královský vliv v západních Čechách,“ uvádí se mimo jiné na výstavních panelech. Na nichž je dále připomenuto, že se nedochovala zakládací listina města, která však ani nemusela vzniknout.
Václav II. zemřel v nedožitých 34 letech na tuberkulózu a jako první z přemyslovských panovníků byl pohřben ve Zbraslavském klášteře, který v roce 1292 sám založil.
Informativní texty na výstavních panelech doplňuje bohatý obrazový materiál: reprodukce významných listin či vedut nebo historických plánů a také dobové i současné fotografie.
Text: Hana Josefová, Adriana Jarošová
Fotogalerie
Zveřejněno: 24. 9. 2021, Martin Pecuch