Inflace akceleruje, ČNB urychlí růst úrokových sazeb (Analýza makroindikátorů)
Inflace v srpnu opět překvapila výrazně směrem vzhůru, a to nad všechna očekávání. Zdražují hlavně služby, nicméně cenové růsty jdou napříč spotřebitelským košem. Zvýšená inflace může být do značné míry přechodným jevem, ale obava z růstu inflačních očekávání pravděpodobně přiměje ČNB k rychlejšímu utahování měnové politiky. Na konci září čekáme zvýšení klíčové sazby ČNB o 50 bp na 1,25 %.
Spotřebitelské ceny v ČR v srpnu oproti červenci vzrostly o 0,7 %, což opět přebilo všechny odhady. Meziroční míra inflace se zvýšila na 4,1 % z předchozího tempa 3,4 %, zatímco se čekal v průměru výsledek kolem 3,6 %. Inflace je dokonce celý jeden procentní bod nad prognózou ČNB ze začátku srpna.
Největší cenový přírůstek jde na vrub nákladům na bydlení, kde rostly ceny výrobků a služeb pro údržbu a opravy bytu. Nicméně cenový růst jde napříč spotřebitelským košem. Mírně vyšší byl růst cen u čerpacích stanic. Namísto očekávaného sezónního zlevnění potravin se pak dostavil jejich růst. Dle našeho předběžného odhadu akcelerovala jádrová inflace na meziroční tempo 4,8 %. Opět platí, že zdražují především služby, zatímco ceny zboží rostou pomaleji. Meziroční tempo zvyšování cen zboží činilo v srpnu 3,6 %, zatímco u služeb 4,9 %.
V naší dosavadní prognóze jsme počítali s tím, že tempo zdražování bude ve zbytku roku slábnout a meziroční míra inflace dosáhne na konci roku 4 %. Nicméně i když bude tempo zdražování skutečně slábnout, tak srpnový výsledek indikuje meziroční míru inflace na konci roku na úrovni 4,7 %. Pokud by zdražování neoslabilo, pak bychom relativně snadno mohli na konci roku pozorovat inflaci poblíž 6 %. Připomeňme, že takto rychlá byla inflace v ČR naposledy v roce 2008, kdy dosahovala na 7,5 %. To ovšem tehdy odráželo změny DPH a rostoucí ceny ropy, takže šlo o jiné důvody než nyní.
Obecně ve prospěch růstu spotřebitelských cen hovoří oživující spotřeba domácností, utahující se trh práce a omezená nabídka v některých oblastech, které jsou postižené zpožděnými dodávkami do výroby. Stále zůstává nezodpovězenou otázkou, jaká část současných cenových pohybů je pouze přechodného charakteru a souvisí s krátkodobým cenovým přizpůsobením po pandemii. Podobnou otázku si kladou v mnoha dalších zemích. Vedle výše zmíněných faktorů navíc ve směru zdražování do určité míry působí i vyšší inflační očekávání. Působení tohoto faktoru je rizikem i pro střednědobý horizont inflace. Z tohoto důvodu je pravděpodobné, že ČNB urychlí tempo zvyšování úrokových sazeb a na zářijovém zasedání zvýší klíčovou repo sazbu o 50 bp na 1,25 %.Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB.
Přečtěte si také k úrokovým sazbám
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
27.12.2024 Stále více lidí investuje do bitcoinu.
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
Okénko investora
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Od slunečního světla do hlubin: Skrytý zdroj kyslíku, který vyvolává kontroverze
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Svět se mění: 4 klíčové výzvy, na které musíte připravit své děti
Ole Hansen, Saxo Bank
Šokující předpovědi - Ceny elektřiny se zblázní a USA zdaní datová centra AI
Okénko finanční rady
Vojtěch Šanca, Delta Green
Tomáš Vrňák, Ušetřeno.cz
Lenka Rutteová, Bezvafinance
Neregulované fondy jsou už půl roku pod přísnějším dohledem. Co se změnilo?
Lukáš Raška, Portu
Do důchodu v 67? Bez vlastního zajištění se tomu nevyhnete (2.1.2025)
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna
Ztráta zaměstnání vás může potkat nejen v předdůchodovém věku