Stavbami roku Plzeňského kraje jsou dokončený ambit, pivovar a dům ve svahu
Stavbami roku Plzeňského kraje jsou dokončený ambit, pivovar a dům ve svahu
Mariánská Týnice – dostavba východního ambitu (zdroj: www.stavbarokupk.cz)
Titul Stavba roku Plzeňského kraje 2020 získala Mariánská Týnice – dostavba východního ambitu z kategorie Novostavby budov, Kulturní centrum – Pivovar Domažlice z kategorie Rekonstrukce budov a Atriový dům ve svahu, Plzeň z kategorie Stavby pro bydlení. Svoji cenu již tradičně předali primátor města Plzně, hejtmanka Plzeňského kraje, Krajská hospodářská komora v Plzeňském kraji nebo Svaz podnikatelů ve stavebnictví. Letošní ročník se konal také pod záštitou Ministerstva průmyslu a obchodu ČR, které nově udělovalo svoji cenu. Ocenění byla předána na slavnostním večeru 9. září v Měšťanské besedě.
Kulturní centrum – Pivovar Domažlice (zdroj: www.stavbarokupk.cz)
Primátor města Plzně předal Cenu primátora Rekonstrukci víceúčelového sálu Středního odborného učiliště elektrotechnického v Plzni za kultivované a soudobé řešení fasády, ozvláštněné nočním podsvícením, za výrazné interiérové úpravy a vytvoření důstojného nástupního prostoru. „Jako učitele mě pokaždé velmi potěší, když vidím, jak se mění prostředí pro žáky a studenty k lepšímu. V případě rekonstrukce sálu skvrňanského učiliště je to zvlášť skvělý počin. Místo vysloužilé, nudné budovy, která odkazovala na socialistická 70. léta minulého století, se nyní po rekonstrukci ocitáme v moderním, svěžím a dynamickým dojmem působícím interiéru. Stejně tak oceňuji vkusně upravený nástupní prostor. Věřím, že toto prostředí hodné 21. století bude i pro studenty inspirujícím a bude jim v něm dobře,“ uvedl primátor města Plzně Martin Baxa.
Atriový dům ve svahu, Plzeň (zdroj: www.stavbarokupk.cz)
I v letošním roce si vybírala svoji nejoblíbenější stavbu veřejnost. Nejvíce hlasů v internetovém hlasování a Cenu veřejnosti získalo Prodloužení tramvajové trati na Borská Pole v Plzni. Tato stavba si odnesla také Cenu Ministerstva průmyslu a obchodu ČR, kterou slavnostně předal náměstek ministra Eduard Muřický.
Odborná porota udělila kromě titulů také další ocenění. Cenu poroty získala Rezidence Klostermann a Javor v Železné Rudě za komplexní přístup k úpravě centrální části významného sportovního a turistického střediska. Čestné uznání poroty si odnesla za důslednou a řemeslně poctivou rekonstrukci barokní stavby Revitalizace jezuitského kostela v Klatovech. Bytový dům Svornost v Plzni byl za měřítkově úměrné doplnění zástavby, zeleň ve vnitrobloku a střídmou a přesto pohledově výraznou architekturu také oceněn Čestným uznáním. Třetí Čestné uznání bylo uděleno Revitalizaci Divadelní ulice v Klatovech za promyšlený návrh a realizaci dalšího nepřehlédnutelného veřejného prostranství v centru města.
Cenu hejtmanky získala Revitalizace NKP Vodní hamr Dobřív. „Vodní hamr Dobřív je unikátní historickou stavbou s nevyčíslitelnou hodnotou. Jsem ráda, že revitalizace této památky nejen pomáhá udržet umělecký a řemeslný odkaz této největší a nejvýznamnější památky svého druhu v ČR, ale také zpříjemnila turistům jejich návštěvu,“ řekla Ilona Mauritzová, hejtmanka Plzeňského kraje.
Cenu Krajské hospodářské komory v Plzeňském kraji získala stavba v kategorii Stavby pro bydlení, a to Bytový komplex Panorama Plzeň. Bytový dům Otýlie Beníšková 16 a 18 v Plzni si odnesl Cenu Svazu podnikatelů ve stavebnictví ČR za estetické pozdvižení stávající městské třídy vytvořením nového obytného celku a za technicky náročné řešení zázemí v podzemních částech stavby.
„Stavba roku Plzeňského kraje je soutěž, která svým dosahem poskytuje reálný obraz aktuálního dění v oblasti architektury a stavitelství v západočeském regionu pro odbornou i laickou veřejnost. Prestižní ocenění, o která se soutěžící stavby ucházejí, jsou jistě cílem všech přihlášených realizací. Jen na titul Stavba roku Plzeňského kraje bylo nominováno 22 staveb soukromých i veřejných investorů. Vážím si všech, kteří pomáhají svojí činností obohacovat a rozvíjet hodnotnou architekturou a kvalitním stavebnictvím prostředí, ve kterém žijeme, a děkuji všem investorům za jejich odvahu takové projekty realizovat,“ sdělil Petr Chvojka, předseda představenstva Krajské hospodářské komory v Plzeňském kraji.
Cenu ČKAIT Plzeňského kraje 2020, o které rozhodovala samostatná odborná porota, získala Rekonstrukce Dlážděné ulice v Plzni – Radobyčicích.
„V letošním roce se odborná porota musela vypořádat s návštěvou rekordního počtu 40 přihlášených staveb. Soutěžily stavby různých funkcí a velikostí. Mám radost, že polovina přihlášek byla z obcí a měst a všechny soutěžní stavby byly rovnoměrně rozprostřeny po území celého Plzeňského kraje. O kvalitě letošní soutěže svědčí i udělení tří hlavních titulů,“ sdělil Miloslav Michalec, předseda odborné poroty.
Přihlášené, nominované i oceněné stavby a další informace o soutěži jsou zveřejněné na www.stavbarokupk.cz.
Editace textu: Eva Kriegerová
Zveřejněno: 10. 9. 2021, Martin Pecuch