Damodaran: Příležitost na čínských technologiích?
Známý odborník na valuace a investice do akcií Aswath Damodaran se v posledním příspěvku na svém blogu věnuje čínskému trhu a turbulencím, kterým si v poslední době prochází kvůli vládní politice. Ve své rozsáhlé úvaze se profesor věnuje i čínským technologickým akciím a tvrdí, že čtyři největší se nyní obchodují s cenami pod svou fundamentální hodnotou. Co s tím?
Damodaran píše, že Didi a JD.com by „dal stranou“, protože rozdíl mezi cenou a odhadem hodnoty u nich není vysoký. Didi k tomu ještě nedospěla do fáze, kdy by měla jasný podnikatelský model. Co se týče valuace, bylo by u ní lepší postupovat na základě opčního modelu, než používat tradiční přístup předpokládající dlouhodobě funkční firmu. Co zbylá dvojka, kterou tvoří Alibaba a Tencent?
U těchto akcií Damodaran popisuje tři možnosti, jak by on sám mohl postupovat. Za prvé, koupí obě akcie a bude doufat, že se nenaplní scénář, v němž by čínská vláda byla vůči těmto společnostem nepřátelská. Za druhé, koupí jen jednu, a to jak na základě valuace, tak na základě faktorů, jako je kvalita managementu. A za třetí bude předpokládat, že vláda se bude k těmto firmám chovat nepřátelsky a pak není namístě kupovat ani jednu z nich.
Damodaran pokračuje, že netíhne ke koupi obou akcií, a kdyby si měl vybrat, dal by přednost Tencentu před Alibabou. Důvody má přitom tři. Tencent je podle něj lepší společnost, co se týče mixu podnikatelských aktivit, a platforma WeChat ospravedlňuje prémiovou valuaci. K tomu je podle profesora lepší koupit Tencent na burze v Hong Kongu než schránku z Kaymanských ostrovů, která zastupuje Alibabu na burze v New Yorku. K tomu pak Damodaran dodává, že sice obdivuje Jacka Ma jako podnikatele, ale firmy, v nichž hraje velkou roli podobná osobnost, mají vyšší riziko. Může tomu tak být i zde a podle některých názorů souvisí tvrdší regulace s tím, jak se Jack Ma v roce 2020 postavil proti vládě v Pekingu.
Na závěr své úvahy Damodaran píše, že investoři mohou ignorovat vládní politiku tam, kde je stabilní a neodchyluje se od běžných norem. Čínské technologické společnosti doposud měly vládu za svého pomocníka, minulý rok ale přinesl tvrdý budíček. Damodaran přitom nevěří, že vládě jde o spotřebitele či konkurenci, jejím cílem je podle něj moc nad daty a firmami samotnými.
Zdroj: Blog Aswatha Damodarana
Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Poslední zprávy z rubriky Akcie ve světě:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Zlato ukazuje svou sílu v plné kráse. Překoná v novém roce hranici 3 000 USD za unci?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?