V osmdesátých letech se začal akciový trh chovat jinak než během předchozích sta let. Proč?
V posledních desetiletích rostly ceny amerických akcií a zisky obchodovaných společností mnohem rychleji než celá ekonomika. Dmitry Kuvshinov a Kaspar Zimmermann ale na stránkách Promarket tvrdí, že bez analýzy dlouhodobějšího vývoje lze těžko říci, zda jde o strukturální jev nebo o součást dlouhodobějšího cyklu. Co říkají data z různých zemí jdoucí někdy až do roku 1870?
Podle ekonomů se ukazuje, že vývoj, který nastal na amerických trzích po roce 1980, je součástí globálního trendu. Dlouhodobá data pak ukazují, že v USA se dá vývoj od roku 1870 rozdělit na dvě období. První trvalo do osmdesátých let minulého století a bylo charakterizováno tím, že kapitalizace trhu byla sice proměnlivá, ale držela se trendu odpovídajícímu vývoji v celé ekonomice. V osmdesátých a devadesátých letech se ale kapitalizace začala relativně k ekonomické aktivitě zvyšovat a následně si svou novou úroveň udržela.
Posun na vyšší úrovně kapitalizace relativně k reálné hospodářské aktivitě nastal podle ekonomů i v jiných zemích. Výsledkem je mimo jiné i to, že bohatství uchovávané v akciích je již nějakou dobu mnohem výše relativně k příjmům domácností a fluktuace akciového trhu tak mají citelnější dopad na chování domácností a jejich výdaje. Ekonomové k tomu dodávají, že ve zmíněném prvním období se kapitalizace zvedala zejména kvůli rostoucímu počtu emisí na trhu, a to jak ze strany nových společností (IPO), tak ze strany obchodovaných společností, které vydávaly další akcie. Pro druhé období ale bylo typické, že kapitalizace rostla v prostředí, kdy počet nových emisí slábnul. Nahoru ji tak táhly zejména vyšší ceny akcií.
Růst ziskovosti pak podle ekonomů netáhly vyšší tržby, ale vyšší marže. A ty zase táhly nahoru zejména nižší úrokové náklady a nižší daňová zátěž. Jinak řečeno, pokles úrokových a daňových sazeb vedl k vyšší ziskovosti korporátního sektoru a následně kapitalizaci akciového trhu bez toho, aby firmy zvyšovaly prodejní ceny. Podle ekonomů je tento efekt stále znatelný v tom, že firmy dovedou držet vyšší marže a zároveň nemají tendenci k velkému zvyšování cen.
Popsané změny jsou globálního charakteru – v celé světové ekonomice je patrný popsaný zlom, který začal v osmdesátých letech a vedl k vyšší ziskovosti obchodovaných firem a následně strukturálně vyšší kapitalizaci relativně k reálné ekonomické aktivitě. Nejde tedy o jev, který by byl například omezený na velké technologické společnosti. A podle ekonomů by mohl přetrvávat dlouhodobě.
Zdroj: ProMarket
Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Poslední zprávy z rubriky Akcie v ČR:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Výpočet čisté mzdy v roce 2021 i v předchozích letech, změny v roce 2021
- Invalidní důchod 2024 - kalkulačka: při předchozím příjmu 30.000 Kč a době pojištění 30 let dostanete na II. stupeň postižení 10.040 Kč.
- Energie - vývoj cen energií na komoditních trzích
- XRP (Ripple) - aktuální a historické ceny kryptoměny XRP (Ripple) , graf vývoje ceny kryptoměny XRP (Ripple) - 10 let - měna USD
- Stravenky a mzda 2020 - Jsou pro vás stravenky výhodnější než zvýšení mzdy?
- Plyn - vývoj cen zemního plynu na komoditních trzích
- Zlato - historický vývoj ceny Zlato po letech, minima, maxima, průměr. 1 oz - měna USD
- Dlouhodobý investiční produkt - novela zákona o kapitálovém trhu
- Předdůchod 2024 - kalkulačka: na 5 let předdůchodu musíte naspořit 763.680 Kč.
- Sleva na manželku 2023 - 24.840 Kč. Slevu na manžela nebo manželku můžete uplatnit, pokud manželka / manžel nemá příjmy vyšší než 68.000 Kč.
- V osmdesátých letech se začal akciový trh chovat jinak než během předchozích sta let. Proč?
- Zprávy o zlatě - Investoři do zlata se chovají jinak než klasičtí akcioví investoři
Prezentace
22.11.2024 Výsledková sezóna: Obhájila Nvidia svou…
18.11.2024 Nejlepší telefon za 2 990 Kč. Motorola má hit…
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Dvojnásobný růst prodeje bytů oproti loňsku: Co to znamená pro ceny?
Petr Lajsek, Purple Trading
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Jak trh reagoval na volby v USA? Historická maxima, ale i prudké propady
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?