Z Jackson Hole by měly dorazit indicie o blížící se akci Fedu
Na finančním trhu minulý týden zavládla pesimistická nálada. Na vině jsou obavy ohledně zpomalení ekonomického oživení souvisejícího s šířením delta varianty covidu (např. skrze uzavření důležitých asijských přístavů). Dalším faktorem je očekávané utažení měnové politiky ze strany Fedu (omezení programu nákupu aktiv). Upřesnění ohledně načasování tohoto kroku by měla poskytnout dvoudenní konference v Jackson Hole, jež se koná koncem tohoto týdne. Investorský sentiment patrně nevylepší ani nadcházející „měkké“ indikátory – PMI, Ifo a průzkumy spotřebitelské důvěry.
Srpnové edice PMI indexů pro Německo a eurozónu by dnes měla vykázat mírnou korekci. Od začátku roku PMI strmě rostly a podle nás již vyčerpaly svůj potenciál k dalším přírůstkům. PMI v průmyslu stlačí dolů pokračující komplikace na nabídkové straně, zatímco PMI ve službách zatěžují obavy z návratu vládních uzavírek během podzimu. I přesto se ale PMI drží hluboko v pásmu expanze, poblíž 60 bodů. Obdobně si dle odhadu trhu vedly i PMI indexy v USA. Později odpoledne Eurostat zveřejní srpnový index spotřebitelské důvěry. Počítáme s mírným zhoršením z -4,4 na -4,6 bodů.
Konjunkturální průzkum dorazí i v ČR. Ve zpracovatelském sektoru očekáváme potvrzení nabídkových problémů vyplývajících z posledních PMI indexů. Spotřebitelská důvěra je pozitivně ovlivňována robustním trhem práce, na druhé straně se ale vzdouvají inflační tlaky, které snižují kupní sílu. Vývoj indexu spotřebitelské důvěry je proto nejistý.
Maďarská centrální banka na svém srpnovém zasedání zřejmě již po třetí v řadě navýší hlavní úrokovou sazbu. Jestřábější komentáře zaznívají postupně už i od polské centrální banky, která zatím jako jediná v regionu na sazby nesáhla. První navýšení by mohlo dorazit již letos v zimě.
Ve středu budeme vyhlížet německý Ifo index, který je dobrým indikátorem pro stav německé ekonomiky, a tudíž i indikací pro tuzemský export. Jak již ukázal červencový výsledek, německé firmy jsou ve výhledu do dalších měsíců méně optimistické. Vyzdvihují především komplikace v dodávkách zboží. Po rozvolnění restrikcí se ale zlepšilo hodnocení aktuální situace. Tento trend by měl pokračovat i v srpnu.
Závěru týdne bude dominovat konference v Jackson Hole. Ta byla v minulosti americkou centrální bankou využívána jako platforma pro směřování tržních očekávání ohledně změn v nastavení monetární politiky. Tentokrát by měl zaznít komentář ohledně načasování snižování objemu nákupu aktiv. Zápis z posledního jednání Fedu připravil pro J. Powell půdu pro jestřábí, ale i holubičí vyjádření. Na jedné straně ze zápisu vyplynulo, že se již více členů bankovní rady přiklání k dřívějšímu omezení tempa nákupu aktiv kvůli vývoji inflace. Shoda ale ještě nepanuje ve zhodnocení progrese oživení na trhu práce, a ze zápisu navíc vyplynula také rizika ze strany šíření delty. Očekáváme, že Powell na konferenci naznačí blížící se akci od Fedu. Rozhodnutí by však mělo následovat až na řádném zasedání v září a k omezení QE by mělo dojít v prosinci, či začátkem roku. Klíčovou roli bude hrát měsíční statistika z trhu práce na začátku září.
Autor: David Vagenknecht, analytik
Editor: Helena Horská, hlavní ekonomka
Tým ekonomického výzkumu Raiffeisenbank a.s.
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?