Nejen Afghánistán vyděsil trhy
Klíčové body
- Devizové trhy zahájily nový týden na vlně rizikově averzní nálady.
- Hlavním důvodem risk-off sentimentu je nejen geopolitika, ale i některá nedávná data.
- Koruna vyšla z výprodeje rizikových aktiv relativně bez újmy, možnost jejího oslabení však existuje.
Devizové trhy vstoupily do nového týdne na vlně averze k riziku. Posilovaly bezpečné přístavy jako dolar, japonský jen či švýcarský frank. Oslabovaly naopak měny procyklické. Měny regionu vyšly z vlny risk-off nálady relativně bez újmy.
Mezi rizika, se kterými se trhy potýkají, patří nepochybně dění v Afghánistánu. Nejde však jen o geopolitiku, ale rovněž o nedávná data. Ze Spojených států přišlo na konci minulého týdne citelné zhoršení indikátoru spotřebitelské důvěry, který reportuje univerzita v Michiganu. Včera pak newyorská pobočka Fedu vydala měsíční šetření nálady průmyslníků ve státě New York, které ukázalo propad o více než 24 bodů.
K rizikově averzní náladě pak rovněž přispěla čínská data. V jejich případě došlo na zpomalení růstu průmyslu i maloobchodních tržeb. Čínská ekonomika se aktuálně potýká nejen s dalšími uzavírkami spojenými s pandemií, ale také s citelně oslabujícím úvěrovým impulsem. Ten je přitom, jak nedávno na základě historického pozorování uvedla banka Nordea, možnou předzvěstí velmi nízkých výnosů globálních rizikových aktiv (jako proxy byl využit světový akciový index MSCI) během následujících 6 až 9 měsíců. Stejně tak jej považujeme za možný spouštěč poptávky po bezpečných přístavech, jako jsou například americké dluhopisy s dlouhou splatností.
Právě u amerických bondů pozorujeme v tomto týdnu opětovný pokles delšího konce výnosové křivky a naopak mírný nárůst toho středního a krátkého. Vedle toho opět klesají delší reálné tržní sazby reprezentované dluhopisy ochráněnými proti inflaci, tzv. TIPS. Desetiletý instrument se během minulého týdne přiblížil zpět k úrovni -1 %, zatímco v tom aktuálním opět klesá pod -1,12 %.
Americké výnosy by mohly vedle rizikově averzní nálady v následujících dnech reagovat i na hlasy z Fedu. Dnes vystoupí guvernér Powell (včetně Q&A) a zítra bude zveřejněn zápis z červencového zasedání měnového výboru. Hlavním tématem by v obou případech mohlo být blížící se oznámení o začátku snižování tempa nákupů aktiv ze strany Fedu, které by podle nás mělo přijít příští týden na symposiu v Jackson Hole. Převažujícím rizikem by v takovém případě měly být vyšší tržní sazby, zejména ty delší, a silnější dolar.
Data agentury Bloomberg ohledně průměrné týdenní implikované volatility eura, japonského jenu, kanadského dolaru a libry – vše proti dolaru – ukazují nejnižší hodnoty od února 2020 na úrovni lehce nad 5 %. Opční obchodníci tak v podstatě až do symposia nečekají výrazněji volatilní obchodování. To je však zároveň rizikem, pokud by na dnešním Powellově vystoupení nebo v zítřejších Fed Minutes zaznělo cokoliv klíčového.
Co se týče koruny, včerejší obchodování ji a další měny regionu střední a východní Evropy příliš nezasáhlo. Kurz domácí měny krátce zpevnil pod hranici 25,40 za euro, aby poté zisky opět odevzdal a zakončil den zhruba na úrovni včerejší otevírací ceny. Výhledově je rizikem slabší koruny další zhoršení globálního tržního sentimentu nebo případný intenzivní a rychlý nárůst amerických tržních sazeb.
VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN
Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,1766 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 92,71 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,1734 do 1,1810 EURUSD.**
Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 25,43 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 21,61 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,38 až 25,47 EURCZK, ve dvojici s dolarem zase od 21,52 až 21,67 USDCZK.**
**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.
Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. odpovědnost.