Obecně k roku 2020
V úvodu dané publikace je zmíněno, že v roce 2020 nastala první globální pandemie za posledních 100 let. Pandemie COVID-19 a následující reakce vlád se dotkly všech ekonomických sektorů v každé zemi. Výsledkem byl pokles globálního hrubého domácího produktu o 3,3 %, přičemž v Evropě činil jeho pokles 7 %. Globální pojištěné škody spojené s COVID-19 jsou nyní odhadovány v rozmezí 41–82 mld. EUR.
Podle IE předběžné výsledky za rok 2020 potvrzují, že každý evropský trh a každé pojistné odvětví bylo pandemií COVID-19 zasaženo odlišně. I když existují určité společné trendy napříč trhy a pojistnými odvětvími, tak pandemie COVID-19 odhalila unikátní roli, kterou pojistitelé hrají v každé individuální národní ekonomice, a rovněž odlišný způsob, kterým pojistitelé přizpůsobují pojistné produkty a služby charakteristice a dynamice národních trhů. To vysvětluje, proč byl dopad na pojistná plnění a pojistné na určitých trzích velmi omezený a na jiných trzích byl významný.
Stručná prezentace výsledků za rok 2020 je limitována tím, že zpracovatelé nezveřejnili konzistentní tabulky, ale u jednotlivých sledovaných ukazatelů toliko grafy, jež demonstrují, zda na příslušném národním trhu nastal růst či pokles (v %). Z celkového přehledu výsledků se níže uvádějí jen tyto vybrané ukazatele:
V roce 2020 pokleslo celkové pojistné ve dvou třetinách zemí, které je IE sdělily. Hlavním důvodem byl značný propad v životním pojištění. V roce 2020 se tak projevil značný rozdíl ve srovnání s celkovým růstem v letech 2017–2019. Na druhé straně pojistné soukromého zdravotního pojištění a pojistné vyprodukované v majetkovém a odpovědnostním pojištění zaznamenalo nárůst ve třech čtvrtinách zemí, jež reportovaly údaje. IE k tomu dodává, že v průběhu první vlny pandemie (polovina března – polovina května 2020) nastal u mnoha typů pojištění dvouciferný pokles u pojistného nové produkce a v následujících měsících se ukazovala rozdílná úroveň obnovy na jednotlivých národních trzích. IE zpracovala graf, který ukazuje pokles či růst celkového pojistného v roce 2020 ve srovnání s průměrnou výší pojistného v období 2017–2019. Nejvyšší pokles byl vykázán v Portugalsku (-19 %) a nejvyšší nárůst v Turecku (+19 %).
Vyplacená pojistná plnění
Předběžné údaje o pojistných plněních potvrzují, že situace byla v roce 2020 u jednotlivých typů podnikání značně různorodá. Například pojistná plnění u pojištění motorových vozidel v některých zemích v období zavedení omezovacích opatření výrazně poklesla. Na druhé straně plnění z titulu asistence u cestovního pojištění na některých trzích prudce vzrostla, přičemž situace se napříč Evropou různila, a to obzvláště z hlediska rozsahu, v jakém pojistné smlouvy kryly některé události v cestovním pojištění spojené s COVID-19. Podle IE je předčasné hodnotit plný dopad COVID-19 na pojistná plnění v Evropě. Nicméně některé pojistné trhy zveřejnily alespoň odhady. Například ve Spojeném království (UK) jsou plnění z titulu COVID-19 odhadována na celkových 2,2 mld. EUR. Týká se to zejména pojištění pro případ přerušení provozu, pojištění „ochrany“, cestovního pojištění, pojištění svateb a pojištění odpovědnosti. Švýcarští pojistitelé vyplatili v roce 2020 na pojistných plněních spojených s COVID-19 dle odhadu celkově 1,1 mld. EUR, a to včetně zrušené dovolené a přerušení provozu.
Podle názoru IE se pojistné produkty životního pojištění na jednotlivých národních pojistných trzích značně liší, jelikož jsou přizpůsobovány tomu, jak jsou organizovány národní systémy veřejného pojištění, ochrany a spoření. Na mnoha pojistných trzích (59 % celkového pojistného v Evropě v roce 2019) pojistné životního pojištění v roce 2020 pokleslo, což lze pravděpodobně vysvětlit rozsáhlým úbytkem pracovních pozic, sníženými příjmy a následnou redukovanou schopností spořit. Některé země konkrétně uvedly, že u nich nastal v období omezení či dokonce zastavení ekonomické aktivity silný pokles nové produkce. I když při zrušení omezení se situace stabilizovala, tak se již nepodařilo dosáhnout za celý rok 2020 růstu. V roce 2020 přetrvávalo období nízkých úrokových sazeb, jež se staly v některých zemích velkou výzvou pro životní pojistitele.
IE se v dalších částech své statistické publikace zaměřuje na další pojistná odvětví či typy pojištění, jako je soukromé zdravotní pojištění, pojištění motorových vozidel, pojištění majetku a pojištění odpovědnosti. Nechybí ani základní fakta o investicích evropských pojišťoven. Zájemcům o tuto problematiku se doporučuje navštívit přímo webové stránky IE.