Podle GDV nejsou klimatické změny, které dnes pozorujeme, způsobeny aktuálními emisemi, ale jsou dědictvím minulosti. Nad rámec ochrany před vlivy klimatu je nutno se také zabývat dopady klimatické změny. Jestliže silný déšť a krupobití v rostoucí míře ohrožují obydlí a jiný soukromý majetek, tak je podle GDV logické, že je nutné rovněž upravit právo týkající se plánování staveb a stavební řád, a to okamžitě. Čím později se s tím začne, tím větší budou v budoucnu národohospodářské škody. Musí se začít jednat, aby nebylo pozdě. Převážná část územních plánů či plánů zástavby byla schválena v době, kdy ještě řada vědeckých poznatků o extrémním počasí a změně klimatu nebyla k dispozici.
Proto německé pojišťovnictví vyzývá ke změně přístupu. Reakce na následky klimatických událostí je na mnoha místech nedostatečná. Stále ještě se staví v záplavových oblastech, bez jakýchkoli překážek se zabírají velké plochy a na komunální úrovni se omezují investice do preventivních opatření. Tuto situaci je třeba podle GDV změnit, neboť jinak se dá do pohybu spirála rostoucích škod z dalších katastrof, přičemž tyto škody budou dražší a někdy možná nezaplatitelné.
Osvěta a prevence jsou podle GDV alfou a omegou k tomu, aby budoucí škody byly udrženy v jistých hranicích a elementární rizika mohla být i v budoucnu pojišťována. Němečtí pojistitelé činí vše pro to, aby lidé byli informováni o nebezpečích vyplývajících z extrémních klimatických událostí. Německý stát musí podle názoru GDV, stejně jako v některých zemích, shromáždit disponibilní informace o přírodních rizicích a veřejnosti je zpřístupnit v jednom jediném online systému. Pojistitelé tudíž požadují vytvoření celostátního portálu o přírodních rizicích s doprovodnými informačními kampaněmi.