Investiční bankovnictví (Komerční banka)
Makroekonomika  |  12.08.2021 07:57:27

Průmysl brzdou evropské ekonomiky (Ranní zpráva z finančního trhu)

Průmyslová výroba v eurozóně v červnu pravděpodobně opět meziměsíčně klesla, i když pomalejším tempem nežli v květnu. Potíže se subdodávkami navíc přetrvávají i ve třetím čtvrtletí. Průmyslové ceny v USA pravděpodobně mírně zpomalily zrychlené meziměsíční tempo.

Průmysl eurozóny v útlumu

Od průmyslové produkce eurozóny za červen se po květnovém propadu původně čekalo malé zlepšení. Nicméně národní statistiky zejména v Německu opět zklamaly a ukázaly na další pokles výroby celé eurozóny i když pomalejším tempem. Počítáme tak s poklesem o 0,4 % oproti květnovému propadu o 1,0 %. Meziroční údaje jsou stále příliš silně ovlivněny loňskou srovnávací základnou. Slábnoucí výkon průmyslu je způsoben především nedostatkem výrobních komponent zejména polovodičů. Problémy navíc ve třetím čtvrtletí spíše oproti předchozímu narůstají nežli naopak. V dotazníkovém šetření uvedlo 38 % firem eurozóny problémy se subdodávkami. V sousedním Německu pak dokonce 71 %. Průmysl tak pravděpodobně bude ve třetím čtvrtletí brzdou evropské a potažmo i české ekonomiky, a to navzdory vysokým úrovním předstihových indikátorů.

Po včerejším zveřejnění inflace v USA doplní obrázek cenového vývoje v červenci i údaje od tamějších výrobců. I zde se čeká zpomalení tempa zvyšování cen, ovšem při meziročním nárůstu stále nad 7 %.

Středoevropský kalendář dnes opět zeje prázdnotou a finanční trh zde tak bude ve vleku globálního vývoje.

Inflace v USA zpomalila

Spotřebitelské ceny ve Spojených státech v červenci vzrostly meziměsíčně o 0,6 %, což je oproti předchozím měsícům citelné zpomalení. V případě jádrové inflace, která neobsahuje ceny potravin a energií, bylo meziměsíční zdražení 0,3 %, což je ve srovnání s předchozím měsícem třetinové tempo. V případě meziročního srovnání setrvala inflace na 5,4 % stejně jako v červnu a v případě jádrové inflace zpomalila na 4,3 %. Výsledek byl prakticky v souladu s odhady analytiků. Dolar na zpomalení inflace reagoval mírným oslabením k 1,174 USD/EUR. Akciové trhy v USA i Evropě včera opět vzrostly, čemuž pomohlo i zpomalení inflace v USA. Na dnešní asijské obchodování naopak negativně dopadá zveřejnění pětiletého plánu Číny zahrnující větší regulaci ekonomiky.

Finanční trh v ČR včera opět mírně navyšoval spekulace na budoucí zvyšování úrokových sazeb ČNB. To koruně pomohlo k menšímu posílení na 25,38 CZK/EUR.
Autor: Michal Brožka

Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB.



Přečtěte si také:

05.08.2024Průmysl brzdou ekonomického oživení (Týdenní zpráva z finančního trhu) Investiční bankovnictví (Komerční banka)



Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

Vyloučení odpovědnosti

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688