Průmysl brzdou ekonomického oživení (Týdenní zpráva z finančního trhu)
České ekonomice se v červnu pravděpodobně příliš nedařilo, když podle našeho odhadu meziměsíčně poklesly jak maloobchodní tržby bez aut, tak průmyslová produkce. To by mělo odrážet nadále relativně slabý sentiment a přetrvávající potíže v dodávkách vstupů pro automobilky. Příliš povzbudivě stále nevypadá ani situace v německém průmyslu, jehož výroba patrně ve druhém čtvrtletí mezičtvrtletně poklesla a nacházela se zhruba o 10 % pod průměrem roku 2019.
Český i německý průmysl v červnu pokračoval v útlumu
České ekonomice se v červnu pravděpodobně příliš nedařilo. Reálné maloobchodní tržby bez prodejů aut podle nás poklesly meziměsíčně o 0,3 %, což znamená, že meziročně byly po očištění o vliv rozdíleného počtu pracovních dní vyšší již pouze o 3,8 %. Vliv by na to měl mít zhoršující se sentiment tuzemských spotřebitelů. Ve zbytku roku však s obnoveným růstem reálných mezd očekáváme postupné oživování spotřeby domácností, která by měla být hlavním tahounem mírného růstu tuzemské ekonomiky v letošním roce. Meziměsíční pokles (o 0,5 %) čekáme také v případě průmyslové produkce. Sentiment ve zpracovatelském průmyslu zůstává podle PMI nadále relativně špatný, přičemž v automobilovém průmyslu přetrvávají problémy s nedostatkem klíčových vstupů, což v červnu potvrdil i další mírný pokles automobilové výroby podle dat AutoSAP (-0,2 % m/m a -13,7 % y/y).
Německý průmysl pokračuje v nevýrazném výkonu. Očekáváme, že německá průmyslová výroba (včetně stavebnictví) se v červnu zvýšila o 0,3 % m/m. Přesto odhadujeme, že za celé druhé čtvrtletí poklesla oproti prvním třem měsícům letošního roku o více než 1 %, což negativně ovlivnilo i dynamiku německého HDP, který se v Q2 24 snížil o 0,1 % q/q. Výhled pro německý zpracovatelský průmysl tak zůstává problematický, a to jak z cyklického, tak strukturálního hlediska, když jeho výkon zaostává o zhruba 10 % za úrovněmi z roku 2019.
Klíčovou událostí minulého týdne na korunovém trhu bylo čtvrteční zasedání ČNB. Na něm bankovní rada centrální banky jednomyslně rozhodla o snížení klíčové dvoutýdenní repo sazby o 25 bb na 4,5 %. Po čtyřech sníženích o 50 bb v řadě tedy došlo ke zmírnění tempa uvolňování měnové politiky. Nová prognóza centrální banky přinesla přehodnocení úrokové trajektorie směrem nahoru. V jestřábím duchu se nesla i tisková konference guvernéra Michla, na které mimo jiné uvedl, že případné mírné podstřelení inflačního cíle (z důvodu příliš restriktivních měnových podmínek) by bankovní radě nevadilo a je naopak „mírně vítané“. Naši prognózu ponecháváme beze změny. Na všech zbylých zasedáních v letošním roce očekáváme snížení úrokových sazeb o 25 bb a na jeho konci by tak repo sazba měla dosáhnout 3,75 %. Terminální výši repo sazby v současném cyklu měnové politiky nadále odhadujeme na 3,5 % a k jejímu dosažení by podle nás mělo dojít v únoru příštího roku. Více k zasedání zde: https://bit.ly/CNB_Aug24_CZ.
Minulý týden zasedal také americký Fed. Pásmo klíčové sazby tentokrát ještě zůstalo na 5,25 5,50 %, již na příštím zasedání v září by však mohl přijít první „cut“. Členové FOMC podmiňují zahájení cyklu uvolňování měnové politiky dalšími příznivými daty. Určitý posun v komunikaci směrem ke zmírnění restrikce naznačila i rizika, která již z pohledu Fedu nejsou proinflační, ale „na obou stranách“. To pravděpodobně reflektuje ochlazující trh práce v USA, který na pozadí ustupující inflace zvyšuje důvěru Fedu v udržitelné dosažení 2% inflačního cíle. Celkově středeční zasedání americké centrální banky potvrdilo vyznění naší poslední prognózy, ve které očekáváme první snížení sazeb ve Spojených státech o 25 bb v září a pokračování tímto tempem (-25 bb) v každém následujícím čtvrtletí, a to až do doby, než klíčová úroková sazba dosáhne své neutrální úrovně. Tu nyní odhadujeme na 3,25-3,50 %.
Přestože koruna až do čtvrtečního zasedání ČNB oslabovala, skončila mezitýdenně o 0,2 % silnější poblíž 25,30 CZK/EUR. K jejím ztrátám na úvod týdne přispěl v úterý zveřejněný bleskový odhad růstu tuzemské ekonomiky v Q2 24, podle kterého se HDP sice mezičtvrtletně zvýšil o 0,3 %, avšak jeho dynamika zaostala za tržním konsenzem ve výši 0,5 % (více zde: https://bit.ly/3WtLhzA). Apreciaci koruny následně odstartovalo zasedání ČNB. Finanční trhy přisuzovaly zhruba stejnou pravděpodobnost snížení úrokových sazeb o 25 i 50 bb, varianta mírnějšího „cutu“ tak byla pro korunu pozitivním signálem. V samotném závěru týdne pomohl koruně i výprodej dolaru, který nastal po slabých datech z tamního trhu práce. Ve Spojených státech bylo v červenci vytvořeno pouze 114 tis. nových pracovních míst v nezemědělském sektoru, zatímco tržní konsenzus činil 175 tis. Míra nezaměstnanosti oproti očekávané stagnaci na 4,1 % navíc vzrostla na 4,3 %. Americký dolar se po těchto datech v páru s eurem propadl o více než procento na 1,092 USD/EUR.
Investiční bankovnictví Komerční banky
Investiční bankovnictví Komerční banky poskytuje investiční služby podle Zákona o podnikání na kapitálovém trhu v rozsahu daném licencí České národní banky. Klientům nabízí zejména služby v oblasti investování volných zdrojů, financování a zajištění tržních rizik.
Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB: http://trading.koba.cz
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?