Může být těhotná žena vyhozena z práce ve zkušební době? Jaká jsou vaše práva?
Ve zkušební době lze pracovní poměr (kromě prvních 14 dnů pracovní neschopnosti) zrušit kdykoliv, a to z obou stran a bez udání důvodu. Těhotnou ženu však není možné propustit. A zde se střetávají dva body ze zákona, které si mohou v unikátních situacích protiřečit. Jak se na takový případ dívá Nejvyšší soud a jaká jsou vaše práva, pokud ve zkušební době zjistíte těhotenství?
Modelová situace: Představte si následující situaci. Žena nastoupí do nové práce a začne jí běžet zkušební doba, která trvá 3 měsíce. Například v polovině třetího měsíce zkušební doby zjistí, že otěhotněla a oznámí to zaměstnavateli. Ten se rozhodne ženu propustit bez udání důvodu v rámci zkušební doby, i když s ní byl do té doby vlastně spokojený a nic nenamítal. Žena tedy tuší, že “bezdůvodné” propuštění to tak úplně není. Co má dělat a může zkušební dobu v tomto případě zaměstnavatel využít k vyhození?
Diskriminace žen v pracovním prostředí
Bohužel s diskriminací se ženy v pracovním prostředí skutečně setkávají, i když je vlastně nezákonná. Stále je v našem prostředí znát, že se zaměstnavatelům nechce zaměstnávat například:
absolventy těsně po studiích
ženy mezi 25 až 35 lety (právě z důvodu možného těhotenství)
lidi po padesátce a podobně.
S diskriminací se můžete setkat již u pracovního pohovoru. Mezi zakázané otázky a témata, která nesmí personalisty zajímat patří například věk, rodinný status, počet dětí (a to i těch budoucích), a dokonce je běžná i diskriminace na základě vzhledu. Přesto se někteří zaměstnavatelé stále neostýchají zeptat přímo na pohovoru na otázky typu:
“Jaké máte rodinné plány v budoucnu?”
“Plánujete otěhotnět v horizontu 5 let?”
“Kolik vám je let?”
V rámci vlastní ochrany na tyto otázky vůbec nemusíte odpovídat a například upozornit, že odpověď na tyto otázky nerozhoduje o vašich pracovních schopnostech. Zda se vaše šance na získání práce zvýší, to už bohužel nezaručujeme. Stejně tak všechny tyto údaje vůbec nemusíte uvádět ve svém životopise.
Vraťme se však k modelové situaci, kde pohovor očividně nebyl problém a navázání pracovního poměru proběhlo. Střetávají se zde dva zákony, kdy jeden říká, že zkušební doba slouží k ověření pracovní schopnosti pracovníka a zaměstnavatel může vyhodnotit, zda zaměstnanec splňuje všechny předpoklady pro řádný výkon práce. Druhý zákon zase říká, že žena nesmí být propuštěna z důvodu těhotenství.
Chápeme obě strany
Samozřejmě lze pochopit i postoj zaměstnavatele, který již nyní ví, že si za pár měsíců bude muset najít náhradu za úplně novou zaměstnankyni, které bude muset držet místo i po dobu mateřské a rodičovské dovolené.
Žena na druhou stranu těhotenství vůbec nemusela plánovat a zachovala se čestně z hlediska toho, že zaměstnavateli hned objasnila celou situaci a nesečkala do uplynutí zkušební doby a navázání pracovní smlouvy na neurčito nebo na dobu určitou, kdy už by ji skutečně vyhodit nesměl.
Jelikož celý článek vychází z případu, který se skutečně stal a řešil jej Nejvyšší soud, prozradíme vám nyní, jaké stanovisko soud zaujal.
Diskriminační vyhození z práce
Zkušební doba slouží ke zjednodušenému ukončení pracovního poměru bez zbytečných tahanic a byrokracie. Obě strany se mohou bezdůvodně rozhodnout, že ukončí pracovní poměr, ale to stále neznamená, že by vyhození z práce nemohlo být posuzováno z hlediska diskriminačního práva a rovného zacházení.
Se zaměstnancem lze pracovní poměr ve zkušební době ukončit kdykoliv a za jakýkoliv podmínek, a to i v době pracovní neschopnosti (po uplynutí prvních 14 dní), při čerpání mateřské dovolení i v době, kdy je zaměstnankyně těhotná, viz § 66 odst. 1 věty druhé zákoníku práce.
Nejvyšší soud však poukázal na skutečnost, že ukončení pracovního poměru nesmí být zapříčiněno z diskriminačních důvodů, kam se také počítá diskriminace těhotné ženy z hlediska pohlaví.
Pracovní poměr tedy s ženou může být ve zkušebce ukončen i během těhotenství, ale z jiného důvodu, než je právě těhotenství. Důvod ukončení smlouvy nesmí tedy souviset s těhotenstvím, i když se jedná o bezdůvodné ukončení pracovního poměru.
Ve výše uvedeném případě tedy soud vyhověl žalobkyni (těhotné ženě), jelikož z povahy situace vyplynulo, že bezdůvodné ukončení pracovního poměru důvod skutečně mělo a tento důvod byl uznán jako diskriminační.
Shrnutí závěrem:
I těhotná žena může být vyhozena ve zkušební době a těhotenství ji nechrání.
Vyhození z práce však nesmí souviset s těhotenstvím a může být posuzováno také z diskriminačního hlediska.
Setkali jste se s podobným případem nebo se situace dokonce týkala vás samotných? Nyní již víte, jaká práva můžete očekávat, ale jednotlivé případy a jejich okolnosti se mohou lišit.
Jestliže se chystáte po mateřské nebo rodičovské do práce, přečtěte si na našem blogu orangeacademy.cz/clanky/, jak se na přechod připravit a využijte naši nabídku rekvalifikačních kurzů pro zvýšení vašich šancí na pracovním trhu.
Zdroj: mesec.cz
Autorka: Daniela Adamová, redaktorka na webu orangeacademy.cz.
Orange Academy
Orange Academy se zabývá výukou rekvalifikačních kurzů a školení v oblasti účetnictví, mzdového účetnictví, personalistiky a marketingu. Dále nabízí jazykové kurzy s výukou angličtiny a němčiny přímými metodami Effective English® a Effektives Deutsch®. Od roku 1990 absolvovalo kurzy více než 20 000 účastníků ve 34 městech po celé ČR.
Více na https://orangeacademy.cz
Poslední zprávy z rubriky Práce:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Úřad práce - nabídky práce, úřady práce
- Práce - aktuální nabídky práce ve vaše městě, novinky.
- Práce - aktuální nabídky práce ve vaše městě, novinky.
- Jaký je dnes mezinárodní den?
- Kdy můžete do předčasného důchodu a o kolik peněz přijdete?
- Sleva na poplatníka 2023 - 30.840. Kč. Slevu může uplatnit zaměstnanec i OSVČ. Sleva zůstává stejná jako v roce 2022.
- § 52 paragraf 52 - Zákoník práce č. 262/2006 Sb.
- Stravenky a mzda 2020 - Jsou pro vás stravenky výhodnější než zvýšení mzdy?
- Výpočet důchodu - Jak vysoký budete mít důchod?
- Nabídky práce podle cz regionů
- Dohoda o provedení práce 2022
- Měřítko - měřítko mapy. Co znamená měřítko na mapě a kolik kilometrů v reálu je jeden centimetr na mapě
Prezentace
25.11.2024 Zkontrolujte, zda je vaše nemovitost dobře…
25.11.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
22.11.2024 Výsledková sezóna: Obhájila Nvidia svou…
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Elektrické návěsy od Range Energy: Klíč k udržitelnější kamionové dopravě?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Dvojnásobný růst prodeje bytů oproti loňsku: Co to znamená pro ceny?
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Okénko finanční rady
Lenka Rutteová, Bezvafinance
Tomáš Vrňák, Ušetřeno.cz
Domácnosti si za plyn připlatí: Regulované poplatky vzrostou výrazně nad inflaci
Miren Memiševič, Skupina Klik.cz
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna
Martin Thienel, Kalkulátor.cz
Marek Pokorný, Portu
Jak snížit daně díky DIPu? Zde je návod pro vyplnění daňového přiznání
Tomáš Kadeřábek, Swiss Life Select