David Jansa (Roklen)
Okénko BIG EXPERT  |  10.08.2021 08:55:17

Korunu čekají světlé zítřky

Domácí měnu čekají světlé zítřky. Koruna těží hned z několika faktorů, které by ji ve zbývající části roku měly posunout ve směru hranice 25 korun za euro. Srpnové zasedání ČNB potvrdilo její jestřábí postoj, když jsme se dočkali druhého kroku v procesu úrokové normalizace. Hlavní úroková sazba nyní činí 0,75 %, úrokový diferenciál vůči eurozóně se zvětšuje.

Koruna v červenci zažila výprodej, který ji posunul k úrovni 26,00 za euro. V posledních týdnech se ale vrátila na ziskovou kolej a obchoduje se v oblasti nejsilnějších hodnot od příchodu koronavirové krize. Hnacím motorem zisků domácí měny je bezesporu Česká národní banka, která na červnovém měnověpolitickém zasedání započala proces úrokové normalizace a poprvé od února 2020 zvýšila sazby. Jestřábí tón z ulice Na příkopě pak zněl i nadále, a tak druhé zvýšení hlavní úrokové sazby na srpnovém zasedání nebylo překvapením.

Koruna má cestu k apreciaci vydlážděnou díky nově zveřejněné prognóze, která oproti té květnové indikuje razantnější tempo zvyšování úrokových sazeb. Květnový výhled počítal s trojím zvýšením sazeb v letošním roce, srpnový už ukazuje pět úrokových hiků. Vyšší domácí sazby znamenají větší atraktivitu koruny v očích zahraničních investorů. Úrokový diferenciál by měl přitom růst i v příštím roce.

Kurz koruny vůči euru se momentálně nachází na podobných úrovních, jako tomu bylo před červnovým zasedáním ČNB, kdy rétorika členů bankovní rady nebyla tak jestřábí, jako je nyní. Covidové tržní prostředí je ale spojeno s vysokou volatilitou a domácí měna byla koncem května silně překoupená. Červnové zasedání korunu posunulo na ještě silnější úrovně jen chvilkově, než došlo ke korekci, která ve spojení s horšící se tržní náladou vyvolanou obavami ohledně varianty delta měla za následek oslabení kurzu nad 25,90 za euro.

Další faktor snižující riziko značného oslabení koruny je probíhající proces vakcinace. Všechny předchozí vlny covidu měly za následek bleskový výprodej rizikových měn, včetně té domácí. Vysoká míra proočkovanosti obyvatel ale v několika západních zemích ukázala na svou důležitost. Vysokým nárůstům nových případů sice nezabránila, těžký průběh nemoci ale zaznamenaly řádově nižší počty nakažených. To je zásadní pro předejití opětovnému přeplnění nemocnic a zavádění tvrdých lockdownů. Díky zhruba polovině plně očkovaných občanů ČR se tato rizika výrazně snižují. Klesající volatilita koruny proti euru je zřejmá, když jednotlivé vlny apreciace i depreciace již nemají takové rozměry jako v minulém roce.

Riziko, které by v delším časovém horizontu mohlo brzdit posilování koruny, je silný dolar. Ten od příchodu pandemie prudce oslaboval až do konce loňského roku. Se silnými inflačními tlaky a lepšící se situací na americkém trhu práce tržní účastníci očekávají začátek utahování americké měnové politiky, což nehraje do karet rizikovým měnám. Tento trend v letošním roce potvrzují mimo jiné i data Komise pro obchodování s komoditními futures. Dle jejího reportu otevřených obchodních pozic se americký dolar ve druhé polovině července poprvé od příchodu pandemie přehoupl do kladných čísel v rámci čistých dlouhých pozic velkých tržních spekulantů.

Pokud zvážíme všechny proměnné, které momentálně hýbou trhy, koruna by ve zbytku roku měla nadále posilovat. Vzhledem k tomu, že velmi jestřábí výhled ČNB je do kurzu již zaceněn, mělo by být posilování domácí měny relativně umírněné. Hranice 25,00 korun za euro by však mohla být před koncem roku pokořena. V příštím roce by se již kurz měl pod touto úrovní obchodovat stabilně.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. odpovědnost.

 Text byl původně napsán pro Hospodářské noviny (napsáno 6. 8., vydáno 9. 8.) 

David Jansa

Vystudoval obor finance na Fakultě financí a účetnictví VŠE. V rámci zahraničních pobytů studoval rok a půl v USA na Arizona State University a ve Wisconsinu. Jako proprietary trader se specializuje na obchodování na devizovém trhu, investice do komodit, akcií a ETF. Mezi jeho záliby patří cestování, sport, a kresba.

 


Roklen

Investiční skupina Roklen propojuje finanční svět s moderními technologiemi. Provozuje ekonomický portál Roklen24, online směnárnu měn RoklenFx a crowdfundingovou platformu Fundlift spojující rostoucí firmy s investory.

Více informací na https://www.roklen.cz/roklenfx/.


Zprávy o koruně

Další zprávy k tématu "Koruna spodek"









Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

Vyloučení odpovědnosti

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688