Hlavním motivem tohoto týdne bude inflace
Hlavním motivem tohoto týdne je inflace. Červencové statistiky budou zveřejněny v ČR a následně USA. V tuzemsku se růst spotřebitelských cen měl udržet pod 3 % a v USA patrně poprvé za 5 měsíců nedošlo k dalšímu navýšení tempa – dle odhadů ale nadále zůstává vysoké (nad 5 %). Dále dorazí tuzemská nezaměstnanost a řada důležitých předstihových indikátorů z USA i eurozóny. Zbylé země CEE regionu, Maďarsko a Polsko, zveřejní předběžné výsledky HDP za druhý kvartál.
Míra nezaměstnanosti v Česku poklesla v květnu na 3,9 % a v červnu na 3,7 %. Za snížením stojí kombinace sezónních faktorů a ekonomického oživení díky rozvolnění protipandemických restrikcí. Nicméně současně pozorujeme na trhu práce nesoulad mezi přibývajícími volnými místy a strukturou uchazečů, k němuž se nově přidá i přiliv absolventů. Míra nezaměstnanosti by tak mohla stoupnout na 3,8 %.
Pro eurozónu vyjde Sentix index, jež měří náladu mezi investory. I navzdory robustnímu restartu ekonomiky eurozóny v Q2 (o 2 % k/k) optimismus na trhu krotí obavy ze šíření delta mutace koronaviru a s tím související možnost navrácení některých restriktivních opatření. Index by tak měl stagnovat u 29 bodů. Výsledek v úterý doplní německý ZEW index, který by mohl být dále zatížen klopýtajícím německým průmyslem. Výroba v německých továrnách poklesla již třetím měsícem v řadě. Problémy se týkají především automobilek, kterým chybí klíčový výrobní materiál. HDP v Německu navíc narozdíl od eurozóny v druhém čtvrtletí vzrostlo pomaleji, než se očekávalo.
Spotřebitelská inflace si podle nás v červenci udržela meziměsíční tempo 0,5 % a v meziročním srovnání tak spíše stagnovala na 2,8 %, nebo dosáhla na 2,9 %. Proinflačně by měla nadále působit vyšší domácí poptávka (vlivem otevření ekonomiky), což bude tlačit nahoru především ceny spadající do jádrové inflace. Nejistý je ale obvyklý sezónní efekt (letní prázdniny), kdy dochází ke zdražování cen dovolených. Je možné, že v rámci otevírání ekonomiky a narůstající poptávky byl sezónní efekt silnější. Od podzimu očekáváme, že se inflace opět zvýší a posléze překoná 3% hranici. Slábnout by měla až během prvního čtvrtletí 2022.
Ve středu je na řadě americká inflace. Ta byla dosud tažena úzkou skupinou subkategorií, jež silně reagují na proces znovuotevření ekonomiky. Docházelo tak ke zdražování služeb v cestování, a citelně zdražila také například auta. Za zhruba polovinou meziročního růstu cen v červnu stálo šest kategorií. Takovéto výrazné výkyvy ve vybraných kategoriích Fed, ale převážně i trh, vyhodnocují jako pouze přechodné. Nicméně toto očekávání by mohlo být částečně nalomeno, pokud by nejbližší inflační statistiky vykazovaly i svižný růst cen spojených s bydlením, jejichž trend je obvykle dlouhodobějšího rázu.
Ve zbytku týdne dorazí výsledek průmyslové výroby v eurozóně. Podle překvapivého poklesu německého průmyslu o 1,5 % nelze čekat zázraky – výroba dle trhu meziměsíčně stagnovala. A stagnovat na 81,2 bodech by měla i spotřebitelská nálada od University of Michigan.
Autor: David Vagenknecht, analytik
Editor: Vít Hradil, analytik
Tým ekonomického výzkumu Raiffeisenbank a.s.
Více zpráv k tématu Inflace
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?