Průmysl sice roste, ale brzda subdodávek je silná (Analýza makroindikátorů)
Průmyslová výroba jako celek meziměsíčně vzrostla, i když opožděné subdodávky vedly k dalšímu poklesu produkce automobilů. Pokles exportu a růst importu stáhl v červnu bilanci zahraničního obchodu nečekaně do deficitu. Stavebnictví meziměsíčně stagnovalo a jeho produkce se tak v meziročním srovnání držela v solidním růstu.
Průmyslová produkce v červnu oproti květnu vzrostla o 1,0 %. Jen částečně tak kompenzovala květnový pokles o 3,6 %. I takový výsledek je v kontextu zpožděných dodávek komponent do výroby dobrou zprávou. Potěšující je to i s ohledem na červnový pokles průmyslové výroby v sousedním Německu o 1,3 % m/m. Červnový výsledek je navíc citelně nad odhady analytiků. Ti v průměru čekali meziroční růst průmyslu o 7,9 %, přičemž náš odhad činil 10,0 % a skutečnost pak ukázala na 11,4 %. V květnu činil meziroční růst 32,3 %, ale to bylo z velké části dáno nízkou srovnávací základnou z minulého roku.
Dvouciferná meziroční tempa růstu průmyslu jsou stále dána srovnáním s nízkou úrovní produkce v minulém roce. Hlavním tahounem je kovodělná výroba s meziročním růstem o 21,0 %, dále výroba motorových vozidel s růstem 7,0 % y/y a produkce pryžových a plastových výrobků rostoucí 17,8 % y/y.
Dochází ke zvyšování zaměstnanosti v průmyslu. V meziročním srovnání se její propad v červnu snížil na -0,9 % z předchozích -1,4 %. Meziroční tempo růstu mezd se snížilo na stále vysokých 10,1 %. Nové zakázky ze zahraničí se v červnu zvýšily o 20,5 % y/y, zatímco ty tuzemské vzrostly o 27,9 % y/y.
Výsledek za červen je sice dobrou zprávou, ale v datech je evidentní negativní působení chybějících komponent do výroby, a to zejména v automobilovém průmyslu, kde produkce druhý měsíc v řadě klesla.
Potíže v subdodávkách pravděpodobně přetrvají i v dalších měsících a budou omezovat výkon průmyslu. Naopak směrem vzhůru jej bude táhnout rostoucí poptávka a zakázky. O expanzi výroby nasvědčuje vývoj předstihových indikátorů a růst důvěry podnikatelů. Efekt nízké srovnávací základny rychle zeslábne a v dalších měsících se meziroční tempa růstu průmyslu vrátí do jednociferného teritoria. Naše prognóza pro letošek počítá s růstem průmyslu poblíž 11 %. Nebýt problémů s chybějícími subdodávkami nebyl by pro letošek problém dosáhnout růstu kolem 20 %.
Zahraniční obchod spadl do deficitu
V kontextu solidního výsledku průmyslové výroby za červen překvapil naopak propad bilance zahraničního obchodu do deficitu 6,9 mld. Kč. To je meziroční zhoršení o téměř 41 mld. Kč. Čekal se přitom přebytek kolem 20 miliard. Důvodem je v souvislosti s oživením investic a spotřeby rostoucí import, zatímco export klesá i z důvodu slabší výroby motorových vozidel a prohloubení deficitu bilance s ropou a zemním plynem. Meziměsíčně tak v červnu vývoz klesl o 2,1 % (SA), zatímco dovoz rostl o silných 3,0 % (SA). V meziročním srovnání roste import o 30,1 %, přičemž export pouze o 13,2 %. Naše prognóza pro letošek počítá s přebytkem zahraničního obchodu poblíž 180 mld. Kč, tedy s podobným jako v minulém roce. Nicméně červnový výsledek ukázal, jak výrazné překvapení může omezení na straně exportu připravit. Podobný vývoj se přitom může v dalších měsících opakovat.
Stavebnictví se vyvíjí relativně příznivě
Stavebnictví za červen vyslalo neutrální signál, když produkce meziměsíčně stagnovala. V meziročním srovnání to představuje růst o 7,9 %. Obecně je výsledek stavebnictví za první polovinu roku relativně příznivý a indikuje pro letošek růst stavební produkce kolem 4 %, což je s ohledem na předchozí ekonomický šok potěšující vývoj. I stavebnictví má však výrazné problémy s dodávkami materiálů, vedoucí k tlakům na růst cen. To i zde bude omezovat tempo oživení produkce, i když nikoliv takovou silou, jako v případě průmyslu, kde jsou chybějící subdodávky hlavní bariérou expanze. V případě stavebnictví jsou dle statistických šetření hlavní bariérou růstu chybějící zaměstnanci.
Z pohledu finančního trhu jsou dnes zveřejněné údaje v souhrnu spíše neutrální až mírně pozitivní. Koruna nicméně posílila za podpory spekulací na další zvyšování úrokových sazeb, které na včerejším zasedání signalizovala ČNB.Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB.
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Zlato ukazuje svou sílu v plné kráse. Překoná v novém roce hranici 3 000 USD za unci?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Petr Lajsek, Purple Trading
Proč evropské akcie zaostávají za americkými? A jaký je výhled?
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?