Cez.cz (ČEZ)
Akcie v ČR  |  27.07.2021 16:40:19

Skupina ČEZ dokončila prodej bulharských aktiv za 335 milionů euro

27. 7. 2021

Skupina ČEZ dokončila prodej bulharských aktiv za 335 milionů euro

Dnes došlo k vypořádání prodeje bulharských aktiv mezi Skupinou ČEZ a společností Eurohold, která za sedm bulharských společností zaplatila společnosti ČEZ 335 milionů euro. Podpis kupní smlouvy proběhl v červnu 2019, prodej schvaloval bulharský antimonopolní úřad i bulharská komise pro regulaci energetiky. Prodej je v souladu se strategií Skupiny ČEZ, která předpokládá odchod z vybraných trhů a segmentů v zahraničí. Mezinárodní investiční arbitráž nadále pokračuje.

Skupina ČEZ se po 17 letech působení stahuje z bulharského trhu. Divestiční proces začal již v roce 2017 prodejem odstavené uhelné elektrárny Varna a nyní byl završen prodejem distribučních a prodejních společností v zemi. Celkový příjem Skupiny ČEZ z prodejů bulharských aktiv překročil hodnotu 10 miliard korun. A celkově odchází Skupina ČEZ z Bulharska s kladným peněžním saldem přesahujícím miliardu korun.

Nyní dokončený prodej zahrnuje sedm bulharských společností Skupiny ČEZ: CEZ Bulgaria, CEZ Elektro Bulgaria, CEZ Razpredelenie Bulgaria, CEZ Trade Bulgaria, CEZ ICT Bulgaria, Free Energy Project Oreshets a Bara Group. Společnost Eurohold za ně dne 27. 7. 2021 zaplatila 335 milionů euro. Transakci schválila Bulharská komise pro ochranu hospodářské soutěže (KZK) loni na podzim a následně letos v lednu i Bulharská komise pro regulaci energetiky a vodohospodářství (KEVR). Kupující společnost Eurohold Bulgaria AD je největší bulharská veřejně obchodovaná společnost a je i významným hráčem na trzích střední a jihovýchodní Evropy

„Prodejní proces byl náročný, ale nakonec úspěšný. V porovnání s dřívějšími odchody ostatních zahraničních investorů z oblasti energetiky z Bulharska jsme divestici zvládli se ctí. Skupina ČEZ odchází z Bulharska s celkově kladným peněžním saldem. Vypořádání prodeje navíc nemá žádný dopad na nezávisle běžící mezinárodní investiční arbitráž vůči Bulharskému státu. Pro společnost ČEZ a její akcionáře tudíž představuje arbitrážní nárok dodatečný potenciální výnos,“ uvedl člen představenstva a ředitel divize Nová energetika Tomáš Pleskač.

Mezinárodní investiční arbitráž, kterou společnost ČEZ vede proti bulharskému státu od roku 2016, postoupila v březnu letošního roku do další fáze, když arbitrážní tribunál, který spor rozhoduje, potvrdil oprávněnost vedení mezinárodní arbitráže v rámci příslušné jurisdikce, tedy pravomoc se sporem zabývat, a vedení arbitráže se tímto krokem posunulo do věcné fáze. Počátkem července ČEZ následně podal vyjádření ve věci, včetně vyčíslení arbitrážního nároku a toto bylo zaevidováno u Mezinárodního centra pro řešení investičních sporů ICSID ve Washingtonu.

Arbitrážní nárok je postaven na nedodržování závazků Bulharského státu z privatizační smlouvy i z jejich závazků při vstupu do Evropské unie v roce 2007. Arbitrážní nárok pokrývá všechny oblasti působení Skupiny ČEZ v Bulharsku, tedy výrobu, distribuci i prodej elektřiny.

Společnost ČEZ vstoupila na bulharský trh v roce 2004 koupí dvoutřetinového podílu ve třech distribučních společnostech. V roce 2007 došlo k oddělení distribuce od dodávky elektřiny („unbundling“) a z původních tří distribučních společností vznikly dvě nové společnosti – CEZ Razpredelenie Bulgaria AD pro distribuci a CEZ Elektro Bulgaria AD pro dodávku koncovým zákazníkům. V obou společnostech vlastnila společnost ČEZ 67% podíl, zbytek akcií, který je veřejně obchodován na sofijské burze, vlastní minoritní akcionáři. Postupně vznikly v Bulharsku i další společnosti. Distribuční společnost CEZ Razpredelenie dodává elektřinu zhruba 2,2 milionům zákazníků. V roce 2020 dodaly společnosti CEZ Elektro Bulgaria a CEZ Trade Bulgaria koncovým zákazníkům 10,4 TWh elektřiny.

Kupující společnost Eurohold Bulgaria AD je největší bulharskou veřejně obchodovanou společností a její akcie jsou obchodované na sofijské a varšavské burze. Společnost Eurohold má sídlo v Sofii a je významným hráčem působícím v regionu střední a jihovýchodní Evropy. Dceřiné společnosti skupiny Eurohold působí v oblasti pojištění, leasingu, prodeje automobilů, správy aktiv a investičních služeb ve 12 evropských zemích. Skupina Eurohold vlastní pojišťovnu Euroins Insurance Group (EIG), která působí na evropských trzích a vlastní dceřiné společnosti v Bulharsku, Rumunsku, Severní Makedonii, Ukrajině, Gruzii, Bělorusku.

 

 

Ladislav Kříž , mluvčí ČEZ







Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

Vyloučení odpovědnosti

Copyright © 2000 - 2025

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688