Budou za 40 let ještě existovat klasické banky? Harvardský ekonom pochybuje a ukazuje na stablecoin
Známý ekonom Ken Rogoff z Harvardu hovořil na Bloomberg Markets o kryptoměnách. Na začátku rozhovoru byl tázán na takzvané stablecoins, tedy kryptoměny kryté nějakým aktivem, které by jim mělo dávat stabilitu. Ekonom míní, že regulace uvedeného trhu velmi zaostává a regulátoři se tomuto tématu měli věnovat již před lety. Princip je přitom u stablecoins podobný jako u pevného měnového kurzu – i u něj jeho název nutně neznamená, že bude stabilní.
Podle ekonoma budou postupně vznikat digitální měny centrálních bank, bylo by ovšem chybou se domnívat, že půjde o významnou konkurenci kryptoměnám. Například šéf Fedu Powell se vyjádřil v tom smyslu, že digitální měna Fedu by mohla snížit atraktivitu bitcoinu, ale Rogoff míní, že k tomu by nedošlo. Měna centrální banky by mohla být například atraktivnější pro platební transakce, ale výraznou konkurenci bitcoinu by nepředstavovala, a proto přijde regulace těchto trhů.
Rogoff pokračoval s tím, že hodně zastánců kryptoměn jej za jeho slova nebude mít rádo, ale podle jeho názoru přísnější regulace těchto aktiv přijde a bude se zaměřovat například na anonymitu, která s nimi souvisí. Míříme tak do stavu, kdy minimálně vlády budou v případě potřeby schopny vysledovat původ transakcí, „i když je nemusí soustavně monitorovat.“ Je ale skutečně možné kryptoměny efektivně regulovat?
Na tuto otázku ekonom odpověděl, že o ní hodně přemýšlel. Dospěl k tomu, že kryptoměny nelze z pohledu USA regulovat v zemích, jako je Severní Korea, Rusko či třeba Írán. Nicméně lze ovlivnit jejich používání jinde, a to třeba i firmami, jako je Tesla. Což se promítne do atraktivity kryptoměn. Navíc Rogoff dodal, že se vždy stranil toho, aby říkal, že hodnota bitcoinu půjde k nule. K tomu dojít nemusí, ale zmíněné změny mohou jeho cenu snižovat.
Historie peněz podle ekonoma ukazuje, že s penězi přišel vždy soukromý sektor, vláda je pak převzala a začala regulovat. K tomu samému podle jeho názoru dojde i na kryptoměnách s tím, že „vlády stanovují pravidla“ a zde může být výsledek takový, že přetrvá určitá anonymita, ovšem ne u velkých transakcí. A samozřejmě se vlády budou snažit zabránit například tomu, aby byly kryptoměny používány v kriminálních aktivitách. Nyní je to u bitcoinu lehké a „to musíme změnit“. Čína pak má motivaci k tomu, aby experimentovala s digitální měnou centrální banky, protože by to mohlo měnit globální finanční systém, kterému nyní dominují Spojené státy.
Zatímco se podle ekonoma hovoří hlavně o tom, jaké kryptoměny mohou v budoucnu existovat a jaké mohou vydávat centrální banky, opomíjeným, ale významným tématem jsou změny, které by to přineslo pro bankovní sektor. Přesněji řečeno pro nabídku úvěrů. Podle Rogoffa by totiž digitální měny centrálních bank mohly tuto nabídku ovlivnit negativně. V současné době již existují alternativy, jak získávat úvěry. Nové technologie a firmy stojí v této oblasti ale na počátku a mimo jiné také nejsou regulovány. Za 30 až 40 let tu tak nemusíme mít tradiční banky, ale „vlády se do toho nijak nehrnou a ani by neměly“.
Zdroj: Bloomberg Markets
Disclaimer:
Investování do virtuálních aktiv (např. Bitcoin) či investičních nástrojů navázaných na virtuální aktiva je spojeno s řadou rizik, na která upozorňuje např. EBA (European Banking Authority) v článku „Crypto-assets: ESAs remind consumers about risks“ ze dne 17.3.2021. Tato upozornění naleznete ZDE. Patria Finance a.s. nedoporučuje investovat do nástrojů navázaných na virtuální aktiva z důvodu rizik, která jsou s nimi spojena.
Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Další zprávy o bankách
Poslední zprávy z rubriky Kryptoměny:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Kurzovní lístek Air bank, Kurzovní lístky bank
- Kurzovní lístek Komerční banka, Kurzovní lístky bank
- Kurzovní lístek UniCredit Bank, Kurzovní lístky bank
- Kurzovní lístek Evropská centrální banka, Kurzovní lístky bank
- Erste Bank ve Vídni - aktuální graf akcie Erste Bank ve Vídni v bodech
- Kódy bank - Banky v ČR
- Kurzovní lístek Fio banka, Kurzovní lístky bank
- KOMERČNÍ BANKA - Akcie KOMERČNÍ BANKA aktuálně, kurzy Burza - akcie online
- Akcie ERSTE GROUP BANK AG - ERSTE BANK, aktuální vývoj cen obchodů Burza, akcie-cz online
- MONETA MONEY BANK - Akcie MONETA MONEY BANK aktuálně, kurzy Burza - akcie online
- ERSTE GROUP BANK A - Akcie ERSTE GROUP BANK A aktuálně, kurzy Burza - akcie online
- Akcie ERSTE GROUP BANK AG - ERSTE BANK, aktuální vývoj cen, akcie-cz online
Prezentace
22.11.2024 Výsledková sezóna: Obhájila Nvidia svou…
18.11.2024 Nejlepší telefon za 2 990 Kč. Motorola má hit…
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Dvojnásobný růst prodeje bytů oproti loňsku: Co to znamená pro ceny?
Petr Lajsek, Purple Trading
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Jak trh reagoval na volby v USA? Historická maxima, ale i prudké propady
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Okénko finanční rady
Tomáš Vrňák, Ušetřeno.cz
Domácnosti si za plyn připlatí: Regulované poplatky vzrostou výrazně nad inflaci
Miren Memiševič, Skupina Klik.cz
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna
Martin Thienel, Kalkulátor.cz
Iva Grácová, Bezvafinance
Podvodníci čekají na vaši chybu: Jak se nenapálit při vánočních nákupech na internetu?
Marek Pokorný, Portu
Jak snížit daně díky DIPu? Zde je návod pro vyplnění daňového přiznání
Tomáš Kadeřábek, Swiss Life Select