Velké jestřábí překvapení se opakovat nebude
Klíčové body
- Červencové zasedání Fedu nebude žádný „game changer“.
- Hlavním tématem bude snižování tempa nákupů aktiv.
- Rizika dolaru zůstávají vyšší směrem k jeho posílení.
Červnové zasedání Fedu přineslo velké jestřábí překvapení v podobě výhledu dvojího zvýšení úroků v roce 2023. Výstup z červencového setkání měnového výboru bude mnohem střídmější. Nejsledovanější budou indicie o připravovaném zahájení snižování tempa nákupů aktiv.
Rozchod evropské a americké měnové politiky pokračuje. Zatímco ECB minulý týden potvrdila dlouhé období neměnných nízkých sazeb (psali jsme zde), Fed si připravuje půdu pro zahájení procesu měnověpolitické normalizace. Prozatím šlo pouze o komentáře, měnový výbor už ale pracuje na první etapě návratu do normálu v podobě snížení tempa nákupů aktiv. Tzv. tapering by měl být hlavním tématem červencového zasedání Fedu, které je naplánované na středu.
Debaty o snížení tempa nákupů aktiv se prozatím týkaly jeho možné podoby. Objevily se komentáře favorizující tapering běžící na autopilota podle předem nastaveného plánu. Někteří centrální bankéři, například šéf pobočky v St.Louis James Bullard, však zmínili i podmíněný přístup, který by znamenal možnost upravovat nákupy dle vývoje ekonomiky. Takový způsob by podle nás byl složitější a pro trhy méně čitelnější. Fed by měl proto dát přednost tomu, s čím má zkušenosti, a to je autopilot.
Další oblastí názorového střetu je otázka, které nákupy snižovat rychleji. Doposud Fed měsíčně nakupuje aktiva v objemu 120 miliard dolarů, z toho 80 miliard ve státních dluhopisech a 40 miliard v hypotékou cenných papírů, tzv. MBS. Zápis z červnového zasedání potvrdil rozdělení měnového výboru. Jedna skupina se přiklání k zahájení taperingu nejprve pouze u MBS, případně u nich nastavit mnohem rychlejší tempo snižování. Druhá aplikuje rovnoměrný přístup (patrně obdoba scénáře z let 2013 a 2014) s ohledem na to, že obě aktiva ovlivňují podmínky financování stejným způsobem. My dlouhodobě upozorňujeme, že nákupy MBS nejsou hlavním důvodem evidentně se přehřívajícího se amerického realitního trhu. Rychlejší snížení jejich nákupů by tudíž nemělo mít zásadní vliv na dosavadní stav. Favorizujeme tudíž verzi taperingu na autopilota s rovnoměrně nastaveným tempem snižování.
Posledním bodem je načasování. Nadále platí, že podmínky významného posunu směrem k nastaveným cílům duálního mandátu ještě nebylo dosaženo. Americká ekonomika je na tom sice mnohem lépe než v prosinci, kdy byla podmínka vytyčena, stále ale existuje prostor k zásadnímu zlepšení. To se týká zejména trhu práce, kde je více než 6 milionů nezaměstnaných Američanů oproti době před vypuknutím pandemie. Daleko od předpandemických úrovní je i míra participace.
Časová osa bude podle nás následující. Červencové zasedání Fedu bude v debatách o taperingu odrazovým můstkem pro srpnové symposium v Jackson Hole, kde očekáváme oznámení prvních detailů. Kompletní plán by měl být představen v září spolu s aktualizovanou prognózou. Zahrnovat by měl zahájení snižování tempa nákupů aktiv nejpozději v prosinci. Zcela ukončeny by pak mohly být ještě do konce druhého čtvrtletí, nejpozději do konce třetího. Vznikl by tak prostor pro případný první úrokový hike ještě na konci roku 2022. My prozatím očekáváme, že na tento krok dojde až v první polovině roku 2023.
Co se týče dalších témat, která zazní na červencovém zasedání, předpokládáme, že guvernér Powell zopakuje výhled nadále zlepšujícího se stavu amerického trhu práce i předpoklad dočasně zvýšené inflace. U otázky vývoje sazeb by s nejvyšší pravděpodobností mělo zaznít, že ji měnový výbor nediskutoval.
Celkově nečekáme, že by středeční rozhodnutí, včetně tiskové konference, bylo jakkoliv zásadní. Rizika u dolaru zůstávají vyšší směrem k jeho posílení. Od Fedu by se však příliš podpory dočkat neměl. Ve zbytku týdne se budeme soustředit na první odhad růstu amerického HDP za druhý kvartál zveřejněný ve čtvrtek a v pátek na jádrový index výdajů na osobní spotřebu.
V rámci letního obchodování pracujeme se spodní hranicí eura proti dolaru na úrovni 1,1700 EURUSD. K jejímu proražení by bylo potřeba další jestřábí zpřísnění výhledu americké měnové politiky, které ale vedle debaty o taperingu podle nás nepřijde. Další možností by bylo zhoršení globální tržní nálady spojené se zvýšenou poptávkou po bezpečných přístavech, jako je právě dolar. Na pozadí toho pak stojí citelně holubičí politika ECB jako riziko slabšího eura. Ať už by spouštěč dalších dolarových zisků byl jakýkoliv, posun pod 1,1700 dolaru za euro by otevřel prostor pro případné zpevnění až k supportu na úrovni 1,1450 EURUSD. Takový pohyb je ale podle nás v rámci letošního roku málo pravděpodobný.
VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN
Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,1780 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 92,87 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,1728 do 1,1790 EURUSD.**
Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 25,67 EURCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,58 až 25,71 EURCZK, ve dvojici s dolarem zase od 21,66 až 21,85 USDCZK.**
**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.
Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. odpovědnost.