Čína pozvolna vyklízí pozice leadera na poli kryptotěžby, otevírá se tak možnost pro větší diverzifikaci
Za poslední dva roky jsme svědky pozvolné proměny na celosvětové mapě těžby bitcoinů. Zatím co v září 2019 působilo nejvíce těžařů na území Číny, jejichž hashrate se na celkové těžbě podílel až ze 75,5 %, v dubnu tohoto roku se čínští těžaři podíleli na těžbě již jen ze 46 %. Tento podíl bude v následujících měsících ještě více klesat, protože se do něj budou promítat restrikce vůči celému čínskému kryptoměnovému trhu.
Z výzkumu, který v týdnu zveřejnila Cambridgeská univerzita prostřednictvím svého Centra pro alternativní finance, vyplývá, že žralokem na poli těžby kryptoměn se stal Kazachstán. Ten zvýšil za stejné sledované období svůj podíl na celkovém hashrate takřka šestinásobně, když se z 1,4% podílu vyšplhal na 8,2% podíl. V dubnu 2021 se tak stal třetím největším hráčem v tomto odvětví na světě.
Navíc lze předpokládat, že celosvětový podíl Kazachstánu bude ještě v příštích měsících růst. Kazachstán se totiž stal velmi oblíbenou destinací pro těžaře z Číny, kteří po tamním zákazu činnosti hledají nové trhy, na kterých by mohly působit. Kazachstán pak patří do skupiny států, které jsou těžbě kryptoměn celkem nakloněny. Na zvýšený zájem o kryptominingové projekty na svém území v posledních týdnech sice zareagoval zavedením zvláštního poplatku za využívání elektrické energie, ale jinak nově příchozím těžařům v jejich podnikatelských záměrech nebrání.
Graf vývoje podílů států | zdroj Centre for Alternative Finance
Na druhé místo se v celosvětovém srovnání dostaly Spojené státy. Ty zvýšily svůj podíl na 16,8 % z počátečních 4,1 %. Také v případě Spojených států lze předpokládat, že celkový podíl bude ještě růst. V září 2019 bylo se svým podílem 5,9 % na celkovém hashrate Rusko. To si však za sledované období výraznější nárůst nepřipsalo a s podílem 6,8 % v dubnu 2021 se propadlo až na čtvrté místo za USA a Kazachstán. První pětku pak uzavírá Írán, který se z podílu 1,7 % dokázal vyšplhat na 4,7 %. Na úkor Čínského podílu však rostly podíly i dalším státům jako Kanadě (z 1,1 % na 3 %), Německu (z 0,9 % na 2,8 %), nebo Irsku, u kterého se podíl zvýšil na 2,3 %. Pro zajímavost, Česká republika se podle tohoto výzkumu podílela v září 2019 na celkovém hashrate z 0,04 %. Do dubna 2021 však celkový podíl klesnul na 0,01 %.
Rostoucí obliba bitcoinu a dalších kryptoměn vedla k vytvoření celého segmentu na trhu. Firmy tak dnes již vyrábějí speciální zařízení pro těžbu a ověřování transakcí, vznikají specializovaná datová centra, případně celé průmyslové areály. Dávno pryč je doba, kdy se dal bitcoin těžit na obyčejných stolních počítačích. Tak masivní rozšíření v tak krátkém časovém horizontu zároveň přináší obavy z možného dopadu na životní prostředí. Tyto obavy byly o to silnější, o kolik větší podíl na těžbě měla Čína. Jak je známo, Čína je silně závislá hlavně na energii získané z uhlí.
Výzkumník z cambridgeského Centra pro alternativní finance Michel Rauchs se však k této problematice vyjadřuje opatrněji. Říká, že energetický mix bitcoinu je obtížné určit. Důvod je jednoduchý. Údaje, které výzkumem získaly, ukazují, že podíl provincie S‘-čchuan na celkovém výkonu těžby v Číně se výrazně mění v samotném průběhu roku. Vše souvisí s obdobím dešťů v Číně. Na začátku období se tato provincie na čínském hashrate podílí jen z 14,9 %. Do konce tohoto období pak podíl roste až na 61,1 %. Opačný trend lze sledovat v provincii Sin-t’iang. V té jsme naopak svědky za stejné období výrazného snížení podílu z 55,1 % na 9,6 %. Zatím co Sin-t’iang je provincie bohatá na energii z uhlí, S‘-čchuan je provincie bohatá na energii z vodních zdrojů, která se obdobím dešťů ještě umocňuje.
Graf vývoje podílů čínských provincií | zdroj Centre for Alternative Finance
Ing. Zbyněk Kalousek
Vystudoval ekonomii a management na Masarykově univerzitě v Brně. V minulosti se věnoval analýzám finančních trhů. K této činnosti se po kratší odmlce opět navrací. Spoluzakladatel společnosti, která se zabývá poradenstvím a akreditovaným vzděláváním. Spolupracuje s několika dalšími firmami. Svět kryptoměn vnímá jako progresivní část trhu, která nabízí plno příležitostí, ale zároveň skýtá plno nástrah, od decentralizace, apolitický přístup, k velké volatilitě kurzů, až k čím dál náročnější těžbě kryptoměn.
CoinBank
Od roku 2021 spolupracuje se společností MipSoftware, která provozuje směnárnu s kryptoměnami CoinBank a burzu s kryptoměnami CoinBank Trader. Obě platformy jsou zajímavé zejména pro středoevropskou klientelu. Skrz své produktu propojuje koncové uživatele s největšími světovými kryptoburzami a nabízí příjemné uživatelské prostředí. Pro českého klienta je nejspíš nejpříjemnější funkce obchodování prostřednictvím české měny. Široká nabídka kryptoměn, přístup k největším světovým burzám, to jsou předpoklady pro zajímavou spolupráci.
Více informací na https://coinbank.cz/.
Poslední zprávy z rubriky Okénko kryptoměny:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Zlato ukazuje svou sílu v plné kráse. Překoná v novém roce hranici 3 000 USD za unci?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Petr Lajsek, Purple Trading
Proč evropské akcie zaostávají za americkými? A jaký je výhled?
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?