Globální inflační tlaky nepolevují. Podepsaly se na i domácí inflaci
Situace v globální ekonomice, kde přetrvávají významné inflační tlaky, spolu s růstem tuzemských mezd působí na cenovou hladinu v České republice. Červnová inflace oproti květnu vzrostla o 0,5 %, meziročně pak zrychlila na 2,8 %, a zůstává tak blízko horního intervalu tolerančního pásma stanoveného inflačního cíle ČNB. Meziroční růst spotřebitelských cen dle očekávání nejvíce táhly ceny pohonných hmot, které vzrostly o 20,2 %.
Růst cen pohonných hmot lze vedle probíhající ekonomické obnovy přisoudit i efektu srovnávací základy, kdy v roce 2020 byly ceny ropy a pohonných hmot relativně nízké. Výsledky červnové inflace napovídají, jak se Česká národní banka na srpnovém zasedání rozhodne reagovat. Pokud inflace dále poroste podobným tempem i během července, lze očekávat další úrokový hike už v srpnu. Jestřábí rétorika ČNB potvrzuje, že pokud si to situace vyžádá, můžeme letos očekávat zvýšení sazeb dokonce na každém dalším měnověpolitickém zasedání, což by odpovídalo růstu úroků až o jeden procentní bod.
Koruna se dostala začátkem července pod tlak a oslabila k hodnotám nad hranicí 25,90 za euro. K oslabení české měny a dalších z rozvíjejících se ekonomik došlo především vlivem zahraničních faktorů. Mezi nejdůležitější lze zařadit jestřábí tón červnového zasedání Fedu, kde byl oznámen úmysl dvojího zvýšení úrokových sazeb v roce 2023, což trhy odměnily vyšší důvěrou v dolar. Oznámení Fedu o rychlejším zvýšení sazeb vedlo obratem ke zplošťování americké výnosové křivky. Tento pohyb lze z pohledu trhů interpretovat jako ochlazení očekávání rychlé ekonomické obnovy spojené s ekonomickým růstem.
V neprospěch domácí měny vyzněla i zhoršující se světová pandemická situace spojená s novými mutacemi viru COVID-19 a jejich šířením. Posilování nejistot na světových trzích běžně působí na oslabení rizikovějších měn, mezi které patří i koruna. V Roklenu vnímáme korunové oslabení posledních dnů jako přechodné. Významnou část červencových ztrát už koruna ostatně dohnala zpět. Česká ekonomika je v dobré kondici a pokračující ekonomická obnova vedle jestřábí politiky ČNB bude tlačit na silnější kurz, který se dle našich odhadů v druhé polovině tohoto roku podívá k 25,00 za euro.
Posilování koruny je však spojeno s významnými riziky, která tkví především v šíření nových mutací koronaviru a případném uzavření české i světové ekonomiky. V případě dalších explozí nákazy bude na úkor rizikovějších měn posilovat především americký dolar.
Zastupuje pozici hlavního ekonoma finanční skupiny Roklen. Je kandidátem na titul Ph.D. v oblasti aplikované ekonomie se zaměřením na digitální firmy a digitální ekonomiku na Univerzitě Jana Evangelisty Purkyně, kde také aktivně přednáší. Je absolventem Vysoké školy ekonomické v Praze, kde se věnoval ekonomii, národnímu hospodářství, managementu a v rámci prestižní vedlejší specializace rozvoji firem. V minulosti pracoval jako analytik společnosti CETA, kde pracoval na odvětvových analýzách a na analýzách dopadů regulace. Ve finanční skupině Roklen pracuje na pozici hlavního ekonoma. Jeho specializací je dění na měnových a finančních trzích.
Roklen
Investiční skupina Roklen propojuje finanční svět s moderními technologiemi. Provozuje ekonomický portál Roklen24, online směnárnu měn RoklenFx a crowdfundingovou platformu Fundlift spojující rostoucí firmy s investory.
Více informací na https://www.roklen.cz/roklenfx/.
Více zpráv k tématu Inflace
Poslední zprávy z rubriky Okénko BIG EXPERT:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Inflace - 2020, míra inflace a její vývoj v ČR , Meziroční inflace v %
- Převody jednotek tlaku
- Příspěvek na péči 2024 - kalkulačka: výška příspěvku na péči zůstává stejná jako v roce 2022 a díky inflaci si za příspěvek poživatelé pořídí méně slu
- Globální inflační tlaky nepolevují. Podepsaly se na i domácí inflaci - Diskuze, názory, doporučení a hodnocení
- Globální inflační tlaky nepolevují. Podepsaly se na i domácí inflaci
- Inflační tlaky v ČR nepolevují (Komentář)
- Inflační tlaky v ČR nepolevují (Komentář) - Diskuze, názory, doporučení a hodnocení
- Inflační tlaky v USA nepolevují
- Jak může změna klimatu ovlivnit inflační tlaky? S globální cenou uhlíku dramaticky, tvrdí ve Fidelity
- Strach z globálních inflačních tlaků hraje v posledních dnech na trzích jednoznačně prim. - Ranní glosa: Strach z inflace sráží akcie i korunu
- US - jádrová inflace signalizuje růst inflačních tlaků, předstihové indikátory ukazují také zlepšení
Prezentace
28.11.2024 Nejlepší chytré hodinky na světě jsou Samsung.
25.11.2024 Zkontrolujte, zda je vaše nemovitost dobře…
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Petr Lajsek, Purple Trading
Zmatek na ropném trhu. Jak se promítne do cen pohonných hmot?
Ali Daylami, BITmarkets
Mgr. Timur Barotov, BHS
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Dvojnásobný růst prodeje bytů oproti loňsku: Co to znamená pro ceny?
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory