Globální inflační tlaky nepolevují. Podepsaly se na i domácí inflaci
Situace v globální ekonomice, kde přetrvávají významné inflační tlaky, spolu s růstem tuzemských mezd působí na cenovou hladinu v České republice. Červnová inflace oproti květnu vzrostla o 0,5 %, meziročně pak zrychlila na 2,8 %, a zůstává tak blízko horního intervalu tolerančního pásma stanoveného inflačního cíle ČNB. Meziroční růst spotřebitelských cen dle očekávání nejvíce táhly ceny pohonných hmot, které vzrostly o 20,2 %.
Růst cen pohonných hmot lze vedle probíhající ekonomické obnovy přisoudit i efektu srovnávací základy, kdy v roce 2020 byly ceny ropy a pohonných hmot relativně nízké. Výsledky červnové inflace napovídají, jak se Česká národní banka na srpnovém zasedání rozhodne reagovat. Pokud inflace dále poroste podobným tempem i během července, lze očekávat další úrokový hike už v srpnu. Jestřábí rétorika ČNB potvrzuje, že pokud si to situace vyžádá, můžeme letos očekávat zvýšení sazeb dokonce na každém dalším měnověpolitickém zasedání, což by odpovídalo růstu úroků až o jeden procentní bod.
Koruna se dostala začátkem července pod tlak a oslabila k hodnotám nad hranicí 25,90 za euro. K oslabení české měny a dalších z rozvíjejících se ekonomik došlo především vlivem zahraničních faktorů. Mezi nejdůležitější lze zařadit jestřábí tón červnového zasedání Fedu, kde byl oznámen úmysl dvojího zvýšení úrokových sazeb v roce 2023, což trhy odměnily vyšší důvěrou v dolar. Oznámení Fedu o rychlejším zvýšení sazeb vedlo obratem ke zplošťování americké výnosové křivky. Tento pohyb lze z pohledu trhů interpretovat jako ochlazení očekávání rychlé ekonomické obnovy spojené s ekonomickým růstem.
V neprospěch domácí měny vyzněla i zhoršující se světová pandemická situace spojená s novými mutacemi viru COVID-19 a jejich šířením. Posilování nejistot na světových trzích běžně působí na oslabení rizikovějších měn, mezi které patří i koruna. V Roklenu vnímáme korunové oslabení posledních dnů jako přechodné. Významnou část červencových ztrát už koruna ostatně dohnala zpět. Česká ekonomika je v dobré kondici a pokračující ekonomická obnova vedle jestřábí politiky ČNB bude tlačit na silnější kurz, který se dle našich odhadů v druhé polovině tohoto roku podívá k 25,00 za euro.
Posilování koruny je však spojeno s významnými riziky, která tkví především v šíření nových mutací koronaviru a případném uzavření české i světové ekonomiky. V případě dalších explozí nákazy bude na úkor rizikovějších měn posilovat především americký dolar.
Zastupuje pozici hlavního ekonoma finanční skupiny Roklen. Je kandidátem na titul Ph.D. v oblasti aplikované ekonomie se zaměřením na digitální firmy a digitální ekonomiku na Univerzitě Jana Evangelisty Purkyně, kde také aktivně přednáší. Je absolventem Vysoké školy ekonomické v Praze, kde se věnoval ekonomii, národnímu hospodářství, managementu a v rámci prestižní vedlejší specializace rozvoji firem. V minulosti pracoval jako analytik společnosti CETA, kde pracoval na odvětvových analýzách a na analýzách dopadů regulace. Ve finanční skupině Roklen pracuje na pozici hlavního ekonoma. Jeho specializací je dění na měnových a finančních trzích.
Roklen
Investiční skupina Roklen propojuje finanční svět s moderními technologiemi. Provozuje ekonomický portál Roklen24, online směnárnu měn RoklenFx a crowdfundingovou platformu Fundlift spojující rostoucí firmy s investory.
Více informací na https://www.roklen.cz/roklenfx/.
Více zpráv k tématu Inflace
Poslední zprávy z rubriky Okénko BIG EXPERT:
Přečtěte si také:
Prezentace
27.12.2024 Stále více lidí investuje do bitcoinu.
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Svět se mění: 4 klíčové výzvy, na které musíte připravit své děti
Ole Hansen, Saxo Bank
Šokující předpovědi - Ceny elektřiny se zblázní a USA zdaní datová centra AI