(Kurzy.cz)
Sledujte živě – miliardář Branson míří do vesmíru
Další historický milník v dobývání vesmíru je v plánu na dnešní odpoledne v rámci mise s názvem Unity 22. Vůbec poprvé v historii má vesmír okusit „běžný“ smrtelník – miliardář Richard Branson díky „svému“ raketoplánu VSS Unity. Právě zakladatel Virgin Galactic se má společně s dalšími 3 členy posádky a 2 piloty podívat na hranici vesmíru a více tak přiblížit obyvatelům Země komerční lety do výšky, kde nebe ztrácí modrou barvu a přechází do černé.
Po květnovém posledním úspěšném testu získala Virgin Galactic před necelými třemi týdny licenci ke komerčním letům od regulátora Federal Aviation Administration (FAA). Richard Branson tak dnes může vyhrát pomyslný závod se zakladatelem Amazonu Jeffem Bezosem, který se hodlá v raketě New Shepard, vyvíjené jeho firmou Blue Origin, vydat na okraj vesmíru v úterý 20. července.
Richard Branson, který se od roku 2000 pyšní titulem „sir“ k dnešní misi uvedl: „Opravdu věřím, že vesmír patří nám všem. Po více než 16 letech výzkumu, inženýrství a testování stojí společnost Virgin Galactic v čele nového komerčního kosmického průmyslu, který je odhodlán otevřít vesmír lidstvu a změnit svět k dobrému. Jedna věc je mít sen o zpřístupnění vesmíru všem, druhá věc je neuvěřitelný tým, který tento sen kolektivně promění ve skutečnost. Jako člen pozoruhodné posádky specialistů na mise jsem poctěn, že mohu pomoci ověřit cestu, kterou naši budoucí astronauti podniknou, a zajistit, abychom lidem poskytli jedinečný zákaznický zážitek, který od společnosti Virgin očekávají.“
Ze základny Spaceport America v Novém Mexiku by dnes po 16:30 hod. našeho času měl odstartovat dvoutrupý letoun VMS Eve právě se zmiňovanou lodí VSS Unity. Ve výšce necelých 50 tisíc stop (15 km) se vesmírný stroj od nosného odpoutá a po následném zážehu raketových motorů zamíří strmě do výšky téměř 300 tisíc stop, resp. zhruba 90 km. Posádka při rychlosti 4 tis. km/hod. přitom zažije přetížení přes 3G. Poté si bude moci vychutnat stav bez tíže a díky celkem 17 oknům pohled nejen na naši planetu. Zážitek má každopádně zaznamenávat celkem 16 kamer.
Po několika minutách loď o 60 stupňů upraví orientaci křídel a začne klesat zpět do atmosféry. V příslušné výšce se směrování křídel začne upravovat zpět do běžné polohy a stroj dosedne na runway, jako tradiční letoun. Virgin Galactic právě svůj vytvořený systém dosažení vesmíru deklaruje jako mnohem ekologičtější a ekonomičtější, než klasické raketové cesty. Virgin Galactic má z dřívějška evidovat zhruba 600 zájemců o skok do vesmíru, když se hovořilo o ceně 200-250 tis. USD. Po jednom neúspěšném testu v roce 2014 byl však prodej „výletů“ pozastaven. Letos má být nicméně k dispozici limitované množství letenek.
Dle posledních zpráv je začátek přenosu plánován na 16:30 hod. SEČ.
Poslední zprávy z rubriky Ze světa:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?