Analýzu toho, jak více zapojit Plzeňany do městského rozhodování, spouští Centrum pro komunitní práci západní Čechy
Analýzu toho, jak více zapojit Plzeňany do městského rozhodování, spouští Centrum pro komunitní práci západní Čechy
Odpovědět na důležité otázky ohledně zapojení Plzeňanů do městského rozhodování, to je cílem projektu Podpora participace v Plzni, který připravilo Centrum pro komunitní práci západní Čechy. To již v minulosti spolupracovalo se Správou veřejného statku města Plzně a zapojilo veřejnost do projednávání změn veřejného prostranství, například Borského a Lochotínského parku, Štruncových sadů, Mikulášského náměstí, parku Zemník a Podzemník na Košutce a dalších. Podporu projektu vyjádřil také Útvar koncepce a rozvoje města Plzně jako úřad odpovědný za většinu koncepčních dokumentů.
Ilustrační foto (zdroj: www.cpkp-zc.cz)
Nezbytné informace plánuje organizace získat prostřednictvím individuálních nebo skupinových rozhovorů. Jedním z prvních respondentů byl náměstek primátora města Plzně Michal Vozobule, v jehož gesci je doprava a životní prostředí. „Osobně považuji projednání s občany za důležitou součást přípravy klíčových projektů města. Budu rád, když zpracovávaná analýza nabídne zpětnou vazbu současné praxi a přispěje ke zvýšení kvality participačních procesů v našem městě do budoucna,“ uvedl Michal Vozobule.
Ilustrační foto (Lochotínský park)
„V první fázi projektu chceme zmapovat zkušenosti s participací, naše šetření je zaměřené na politické představitele a odpovědné úředníky městské samosprávy. Na základě výsledků analýzy budou popsány možnosti, jak účast veřejnosti při tvorbě veřejné politiky v Plzni posílit. V žádném smyslu není analýza zaměřená na hodnocení kvality práce jednotlivých informátorů, data budou anonymizována a zobecněna, primárně nám jde o hledání forem podpory zapojování veřejnosti, ne o kritiku současného stavu,“ řekl ředitel organizace Jan Martínek.
Centrum pro komunitní práci západní Čechy organizuje, moderuje nebo konzultuje participační projekty již 23 let. Jeho základnou je Plzeň, kde zve občany do plánování veřejných prostranství a umožňuje jim vyslovit svůj názor v rámci mnoha projektů. Cílem centra je udělat maximum pro to, aby participace v Plzni byla životaschopná a efektivní. „Spustili jsme nové webové stránky www.cpkp-zc.cz, od kterých si slibujeme větší přehlednost a vstřícnost vůči právě uživatelům participačních akcí,“ dodala koordinátorka projektu Tereza Pelclová.
Projekt vznikl ve spolupráci se zapsaným ústavem Johan, který provozuje prostor pro současné umění a vzdělávání Moving Station v bývalé nádražní budově Plzeň – Jižní Předměstí. Právě zde se budou konat pravidelné diskuse s občany o celoměstských tématech a strategiích.
Text: Eva Kriegerová
Zveřejněno: 9. 7. 2021, Martin Pecuch