Ranní glosa: Maďarská centrální banka dnes jako první v EU zvedne po pandemii úroky
Taky jste si všimli, že když hraje na Euru “domácí” Maďarsko, tak je navzdory globální pandemii stadión narvaný k prasknutí? To není známka punku maďarské vlády, ale známka toho, že se zde covidovou hrozbu podařilo masivním očkováním dostat pod kontrolu. Úspěšný boj s pandemií je pak nutnou podmínkou normalizace makroekonomické situace a potažmo měnové politiky. Ne náhodou bude dnes Maďarská národní banka (MNB) první centrální bankou v EU, která spustí proces likvidace nestandardně velmi expanzivní měnové politiky, jež byla tak jako jinde vynucena pandemií.
Konkrétní odpověď na otázku, jak MNB dnes svoji politiku utáhne, nemůže být bohužel tak jednoduchá a přímočará jako např. v případě české souputnice (ČNB), která se zřejmě k restriktivní akci rozhoupe zítra. Analýza maďarské měnové politiky je totiž poměrně složitá disciplína, což vyplývá z toho, že k jejímu řízení se používá řadu instrumentů. Tak například MNB dnes odpoledne velmi pravděpodobně zvýší nejen svoji hlavní úrokovou sazbu (z 0,60 % na 0,90 %), což je vlastně sazba, jež úročí povinné minimální rezervy. Navíc ale MNB má dorovnat na stejnou úroveň i jednotýdenní (depozitní) sazbu, která se během pandemie stala hlavním úrokovým instrumentem, jenž měl stabilizovat forint. Ani to však není vše. Kromě toho MNB podporovala vládní program, který lze volně přeložit jako “Financování růstu”, kdy na trhu nakupovala vládní dluhopisy. MNB tím v podstatě nakupovala aktiva a navyšovala tím svoji bilanci, což je expanzivní politika, kterou dnes běžně provádějí centrální banky v řadě vyspělých zemí. MNB dnes může ve svém komentáři naznačit, že tato politika nákupů dluhopisů může být do konce roku zcela utlumena.
Maďarská centrální banka tedy dnes jako první v EU odstartuje proces normalizace měnové politiky, avšak tak jako plné hlediště nemohlo Maďarsku vybojovat postup ze základní skupiny (konec konců zítra hraje proti favorizovanému Německu v Mnichově), tak ani dnešní zvýšení sazeb nezajistí návrat k makroekonomické rovnováze. Maďarská inflace se aktuálně pohybuje nad 5 % a i po dnešním zvýšení zde budou reálné úrokové sazby v hluboko v záporu. Jinak řečeno dají se očekávat další restriktivní kroky, které by měly vyplynout z dnešní komunikace MNB. My si myslíme, že MNB sáhne k dalšímu zvýšení úroků na svém zasedání v září, kdy bude na stole další inflační prognóza. Může k tomu dojít dříve - zejména pokud se forintu nebude chtít k silnějším hodnotám.
Další zprávy o bankách
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Okénko finanční rady
Tomáš Kadeřábek, Swiss Life Select
Iva Grácová, Bezvafinance
Jak se připravit na nečekané výdaje: Tipy na vytvoření a správu nouzového fondu
Lukáš Kaňok, Kalkulátor.cz
Energie dál zlevňovat nebudou, vyplatí se fixovat aktuální ceny?
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna
Tomáš Vrňák, Ušetřeno.cz
Aleš Rothbarth, Skupina Klik.cz
U nehod bez zimních pneumatik mohou pojišťovny krátit plnění
Lukáš Raška, Portu
Portu vydělalo svým uživatelům už přes 5 miliard, spravuje jim více než 36 miliard korun