Týdenní zprávy z trhu ke dni 21.1.2003
HLAVNÍ ZPRÁVY
Německá ekonomika v loňském roce zaznamenala jen nepatrný růst ve výši 0,2% (podle koncových, několikrát revidovaných očekáváních), oproti 0,6% v roce 2001.
Průmyslová výroba za listopad dosáhla slušného meziročního růstu 4,4% ve srovnání s listopadovými 3,5%.
V americké ekonomice byl v pátek zaznamenán rekordní schodek obchodní bilance za měsíc listopad ve výši – 40,1 mld. USD oproti 35,1 mld. USD z října 2002.
UDÁLOST TÝDNE
Největší pozornost v uplynulém týdnu způsobilo oznámení Českého statistického úřadu, kterým korigovalo předchozí hrozivě narůstající schodek obchodní bilance. Kritickým obdobím byl červenec až listopad tohoto roku a původní schodek –76 miliard Kč za toto období se ztenčil na –40 miliard Kč.
Příčinou této změny bylo špatné započítání hodnoty vycházející z aktivního zušlechťovacího styku. Tyto data se samozřejmě promítla i do výstupu celé ekonomiky a růst HDP za třetí čtvrtletí 2002 tak dosáhl 2,7 procenta oproti původním 1,5 procenta. Znamená to, že vliv povodní na celkovou ekonomiku byl zanedbatelný a i vzhledem k špatnému výkonu ekonomiky eurozóny byla česká ekonomika schopna dosáhnout slušného růstu. Růst HDP za celý rok 2002 by měl dosáhnout kolem 2,5 procenta.
To je však pouze jedna strana mince. Negativním jevem je skutečnost, že i při takovémto výkonu ekonomiky dochází k vysokému růstu nezaměstnanosti, která se zvýšila z květnových 8,6 procenta na prosincových 9,8 procenta.
Nezaměstnanost je zásadní strukturální problém české ekonomiky; nedochází k dostatečné tvorbě pracovních míst ani při takto rostoucí ekonomice a možnost ufinancování našeho sociálního systému se tak stává stále více nereálná. Úspěšnost vládních programů na podporu podnikání je rovněž mírně řečeno diskutabilní.
Vývoj HDP v jednotlivých
čtvrtletích posledních dvou let (meziroční změny v%):
Očekávané události:
23.1. 2003 |
P korekci statistických údajů nebude obchodní bilance očekávána s takovým napětím. Přesto jde o významný údaj. Listopadových -17,6 mld. Kč bylo revidováno na –7,9 mld. Kč. |
22.1.2003 ZEW Survey |
Index ZEW Survey přibližuje míru ekonomického sentimentu v německé ekonomice. Tento ukazatel má již řadu měsíců klesající tendenci. Za leden se očekává hodnota stagnace kolem 0,6. |
USA
Uplynulý týden v USA
Americké akciové trhy zakončily obchodování v minulém týdnu hlubším propadem. Byla tak přerušena řada dvou týdenních zisků. Investoři nabyli dojmu, že akcie v předchozích týdnech překonaly svou vnitřní fundamentální hodnotu. Z toho důvodu realizovali zisky, tedy uzavírali pozice a trhy se vydaly směrem dolů. Stalo se tak na základě a poté, co ohlásili výsledky hospodaření společnosti Intel, Yahoo!, IBM, Microsoft a General Electric. Ty nebyli výrazně negativní, nicméně nedošlo k naplnění investorských očekávání. V některých případech došlo i ke zklamání. Optimismus trhům nedodaly další skutečnosti ohledně ozbrojeného konfliktu v Iráku, zpráva zbrojních inspektorů o nálezu hlavic, které mohou nést biologické-chemické zbraně. I makroekonomické ukazatele ohlášené v průběhu týdne nedodaly trhům důvod k růstu. Pokles hodnoty indexu spotřebitelské důvěry podle michiganské univerzity, průmyslová produkce a další.
Očekávaný vývoj v USA
Ohlašování hospodářských výsledků je v plném proudu a samozřejmě bude ovlivňovat vývoj trhu. Předpokládáme spíše obchodování ve stagnujícím trading kanálu, tedy neočekáváme zásadní růst ani pokles.
NĚMECKO
Uplynulý týden Německo
Během uplynulého týdne byl vývoj na německých trzích poznamenán zejména zahájením vlny ohlašování výsledků za 4Q roku 2002 v USA, kde úvod tohoto ohlašování patřil zejména technologickým titulům. Investoři v zámoří mírně znejistili, po rozhodnutí jednoho z předních výrobců chipů, společnosti Intel, snížit investiční výdaje pro rok 2003. Na německých trzích pak během týdne panovala spíše neutrální nálada, která však zejména při pátečním obchodování ztratila podpůrnou hranici v podobě úrovně 3,000b. a DAX tak uzavíral v mezitýdenní ztrátě. Negativní makroekonomické údaje z americké ekonomiky, které byly navíc zveřejněny také v pátek, pak poslaly akcie BMW na roční minimální hodnoty. Akcie společnosti Deutsche Lufthansa zase ovlivňovala stávka jejích zaměstnanců, kteří se domáhají zvýšení mezd až o 7%, jen těžko lze ale očekávat v současné situaci sektoru leteckých přepravců, že budou tato očekávání splněno v plné výši. V telekomunikačním sektoru pokračovala zvýšená doporučení pro největší evropské společnosti od analytických společností, které opět posouvaly hodnotu akcií DTE nad €14 úroveň. Z makroekonomických údajů pak informace o továrních objednávkách a průmyslové produkci za měsíc listopad pozitivně překvapily analytiky i investory, kteří očekávali pokračování poklesu těchto ukazatelů. Celoroční hodnota GDP se pak zvýšila o 0,2% a při současné úrovni nezaměstnanosti pak nepůsobí příliš pozitivně, pokud by byl růst německého GDP závislý pouze na domácích faktorech.
Očekávaný vývoj v Německu
Během následujícího týdne očekáváme na makroekonomické úrovni zejména informace o stavu podnikatelského sentimentu v měsíci lednu (ZEW Survey – úterý), o vývoji cen výrobců (PPI – čtvrtek) a maloobchodních tržbách v Eurozóně za měsíc listopad (pátek). Z podnikové úrovně pak své výsledky za 4Q přinesou společnosti Infineon, MAN, TUI, a Siemens. Celkově pak sentiment na trzích bude ale nejvíce ovlivňovat vývoj na amerických trzích, kde zatím probíhající ohlašování výsledků spíše znepokojuje investory, kteří očekávala mnohem příznivější výhled pro další období.
Poslední zprávy z rubriky Akcie v ČR:
Přečtěte si také:
Prezentace
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?