Koruna posílí, až bude nalezena podpora pro červnové zvýšení sazeb
Člen bankovní rady Tomáš Holub je přesvědčen, že by Česká národní banka měla už v červnu přistoupit k zvýšení úrokových sazeb. Holub v rozhovoru pro Bloomberg vysvětloval, že ač je globální růst cen tažen především přechodnými faktory, existují rizika zvyšování inflačních očekávání, na která by měla centrální banka reagovat. Česká národní banka tak patří v rámci Evropy v otázce měnověpolitické reakce na rostoucí inflaci k jestřábí menšině. Podobný přistup má vedle České republiky také Maďarsko.
Rétorika ČNB se v posledních měsících nesla v jestřábím duchu, když se vedla debata o načasování navýšení úrokových sazeb buď už v červnu, nebo v srpnu. Tomáš Holub je zatím jediným členem bankovní rady, který se ostře přiklonil ke scénáři s dřívějším zvýšením úrokových sazeb. Rozložení sil pro klíčové červnové hlasování není zatím známo, což se odrazilo na reakci trhu na silné jestřábí prohlášení Tomáše Holuba. Koruna se během čtvrtka i dnešního rána pohybovala doprava. Významné posilování v reakci na prohlášení člena bankovní rady se nekonalo. Prvním důvodem je výše zmíněná nejistota ohledně rozložení sil na červnovém hlasování, kdy lze u části členů bankovní rady očekávat spíše opatrnost a vyčkávání na novou prognózu, která bude k dispozici až na srpnovém zasedání. Pro úrokový hike by tak zvedli ruku až o dva měsíce později. Druhým důvodem pro slabou reakci trhů na Holubovo prohlášení je už proběhlé zacenění jestřábího postoje ČNB do kurzu koruny. Koruna se tak stále pohybuje mírně nad hranici 25,40 za euro.
Do konce srpna se tak s nejvyšší pravděpodobností dočkáme v České republice první změny úrokových sazeb od května roku 2020, kdy došlo ke snížení 2T repo sazby o 75 bazických bodů na současných 0,25 %. Prostor i potřebu pro navýšení úrokových sazeb vytváří vývoj inflace, která se drží horní 3% hranice tolerančního pásma inflačního cíle.
Květnová jádrová inflace dosáhla v České republice na 3,1 % a proti dubnu tak mírně zpomalila. Jádrová inflace v ČR je o 2 desetiny procentního bodu nižší i než v květnu loňského roku. Od začátku letošního roku však začala zrychlovat inflace měřena CPI, kdy v lednu činila 2,2 % a v květnu i přes mírné zpomalení už 2,9 %. Vedle globálních rostoucích cen tlačí spotřebitelskou inflaci v České republice také pokračující nedostatek na českém trhu práce, který se podepisuje na růstu mezd, což dále posiluje spotřebitelskou poptávku. Dlouhodobý nedostatek na trhu práce pandemie nezlomila, bude tak jedním z hlavních proinflačních tlaků minimálně do konce tohoto roku.
Ve prospěch letního úrokového hiku mluví i slušné tempo ekonomické obnovy v České republice, které vychází z významného snížení šíření viru COVID-19 v rámci české republiky díky pokračující vakcinaci populace. Obavy z ohrožení ekonomické obnovy vlivem předčasného zvýšení úrokových sazeb jsou tak do jisté míry zažehnány. Je však nutné stále počítat s významnými riziky a nejistotami spojenými s vývojem pandemie po konci léta.
Zastupuje pozici hlavního ekonoma finanční skupiny Roklen. Je kandidátem na titul Ph.D. v oblasti aplikované ekonomie se zaměřením na digitální firmy a digitální ekonomiku na Univerzitě Jana Evangelisty Purkyně, kde také aktivně přednáší. Je absolventem Vysoké školy ekonomické v Praze, kde se věnoval ekonomii, národnímu hospodářství, managementu a v rámci prestižní vedlejší specializace rozvoji firem. V minulosti pracoval jako analytik společnosti CETA, kde pracoval na odvětvových analýzách a na analýzách dopadů regulace. Ve finanční skupině Roklen pracuje na pozici hlavního ekonoma. Jeho specializací je dění na měnových a finančních trzích.
Roklen
Investiční skupina Roklen propojuje finanční svět s moderními technologiemi. Provozuje ekonomický portál Roklen24, online směnárnu měn RoklenFx a crowdfundingovou platformu Fundlift spojující rostoucí firmy s investory.
Více informací na https://www.roklen.cz/roklenfx/.
Přečtěte si také k úrokovým sazbám
Poslední zprávy z rubriky Okénko BIG EXPERT:
Přečtěte si také:
Prezentace
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Okénko finanční rady
Tomáš Vrňák, Ušetřeno.cz
Jak reagovat na konec smlouvy s dodavatelem? Pozor na vyšší ceny
Aleš Rothbarth, Skupina Klik.cz
Flotilové pojištění ušetří firemní finance i starosti, které se týkají služebních i soukromých cest
Marek Pokorný, Portu
Tomáš Kadeřábek, Swiss Life Select
Iva Grácová, Bezvafinance
Jak se připravit na nečekané výdaje: Tipy na vytvoření a správu nouzového fondu
Lukáš Kaňok, Kalkulátor.cz
Energie dál zlevňovat nebudou, vyplatí se fixovat aktuální ceny?
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna