mises.cz (mises.cz)
Kryptoměny  |  10.06.2021 00:53:43

Proč Bitcoin? - Satoshi Nakamoto (3/6)

V roce 2008 byl zveřejněn vynález pojmenovaný bitcoin. Tvůrce (dost možná tvůrci) se podepsal jako Satoshi Nakamoto, dodnes je v anonymitě.

V roce 2008 byl zveřejněn vynález pojmenovaný Bitcoin. Tvůrce (dost možná tvůrci) se podepsal jako Satoshi Nakamoto, dodnes je v anonymitě. V úvodním dokumentu je popsána myšlenka peněžního systému, kde není třeba nikomu věřit. Mohli byste si být jisti, že peníze, které držíte, nebude nikdo znehodnocovat uvolňováním nových. Tento systém začal fungovat v roce 2009. Od roku 2010 se Satoshi neozval a nemá žádnou kontrolu nad fungováním svého výtvoru.

Bitcoin je systém, který dokáže uchovávat informace (především finančního charakteru), aniž by byl centralizovaný (díky blockchainu). Kdokoliv může svým počítačem přispět k udržování tohoto systému v chodu. Jednotlivým počítačům se říká uzly, protože představují pomyslné body sítě, které jsou propojeny vlákny. Každý uzel udržuje na svém pevném disku tabulku (databázi), ve které je zaznamenáno, kolik bitcoinů je na jakém účtu. To znamená, že záznamy jsou veřejně dostupné, kdokoliv je může zkontrolovat. Z čísla účtu však není jasné, komu bitcoiny patří.

Uzly také přijímají nové transakce (převody bitcoinů) a sdělují je ostatním. Přibližně každých 10 minut jeden z počítačů nalezne číslo, které splňuje určité matematické požadavky. Výsledek rozešle ostatním a počítače uloží kopii tabulky tak, jak právě vypadala ve chvíli, kdy byl zjištěn. Této události říkáme uzamčení bloku.

Po uzamčení bloku se celý proces opakuje. Počítače se opět snaží nalézt číslo a (průměrně) za 10 minut se to některému z nich povede. Tím uzamkne další blok. Bloky se takto zamykají jeden za druhým, navazují na sebe a tvoří souvislý řetěz. Tomuto řetězu bloků se říká blockchain (z anglického „block“ a „chain“). V blockchainu jsou zapsány veškeré transakce od spuštění Bitcoinu.

Blockchain je uložen na spoustě místech, proto neexistuje žádné centrum. Stejně tak počítače, které udržují celý systém v chodu, jsou všude možně. Bitcoin tedy nelze „vypnout“. Dokud totiž bude alespoň jeden počítač Bitcoin udžovat, bude jej možné využívat. Jenže počítačů, které jsou připojeny, je dnes obrovské množství. A nejen to, jsou po celém světě, na každém kontinentu. Uvědomme si, že díky architektuře Bitcoinu neexistují v síti výpadky. Pokud se kterýkoliv uzel odpojí, nestane se vůbec nic, ostatní udržují síť v chodu i nadále.

Proč by někdo připojoval svůj počítač?

...pokračování již brzy v dalším díle.



Přečtěte si také:

28.06.20243 důvody, proč bitcoin zažívá výrazný propad Ing. Zbyněk Kalousek (Coinbank)
12.01.2024BITCOIN klesá o více než 6 % X-Trade Brokers (XTB)



Příbuzné stránky


Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

Vyloučení odpovědnosti

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688