Okénko BIG EXPERT  |  07.06.2021 15:21:05

ECB, Bank of Canada, US inflace: Tři trhy, které stojí za to v tomto týdnu sledovat (7.6.2021)

Máme za sebou opět úspěšný týden s pozitivními výsledky na finančních trzích. Páteční data z amerického trhu práce mírně zklamala, když bylo vytvořeno pouze 559 tisíc pracovních míst při tržním konsenzu ve výši 650 tisíc. Trh však reagoval pozitivně. Zlepšení na trhu práce ukázalo, že americká ekonomika pokračuje v růstovém trendu, který však zatím není tak rychlý, aby změnil holubičí rétoriku Fedu. Zastavení přílivu likvidity tak v brzké době nehrozí a „všichni jsou spokojeni“.

Pozornost trhů se v tomto týdnu zaměří na inflační data z USA a tyto výsledky by mohly na trhu nějakou dobu rezonovat. Očekává se další růst a existuje riziko překonání meziroční pětiprocentní úrovně. Zajímavé bude jistě také zasedání ECB, které by se mělo inflaci také věnovat. V neposlední řadě zasedá Bank of Canada, která na svém posledním zasedání překvapila jestřábím postojem.

S&P 500 (US500)

V průběhu minulého týdne se akciovým indexům nikam moc nechtělo. Obchodníci čekali na páteční statistiky z amerického trhu práce. Horší výsledky znamenaly růstový impuls pro akciové trhy. S&P 500 (US500) vystoupal nad 4 230 bodů a přiblížil se nadosah historickému rekordu z první poloviny května. S&P 500 patřil dlouho k nejvýkonnějším indexům, v poslední době však začaly vyšší výkonnost vykazovat evropské indexy. Německý DAX má za sebou 5 rostoucích týdnů v řadě a v minulém týdnu přidal 1,1 %. S&P 500 vykázal v posledních pěti týdnech pouze 3x růst a v minulém týdnu přidal jen 0,6 %. Navíc v posledních týdnech měl USD spíše tendenci posilovat. Ve čtvrtek ve 14:30 budou zveřejněna data americké inflace. Čeká se akcelerace na 4,6 % y/y, ovšem nelze vyloučit růst až k 5% úrovni. Největšími tahouny by měly být nájmy a ceny ojetých automobilů. Fed po překvapivém dubnovém růstu inflace o 4,3 % y/y nic nezměnil na své holubičí rétorice a očekávaná 4,6 % y/y v květnu by ho taktéž neměla vykolejit. Číslo začínající pětkou by však mohlo otřást finančním světem a hrozba zásahu Fedu by mohla způsobit korekci na trzích.

EURUSD

Hlavní měnový pár EURUSD v posledních týdnech rostl. Hladina 1,2250 však znamenala zásadní překážku a v minulém týdnu jsme byli svědky korekce hluboko pod 1,2200 na třítýdenní minimum. Dolar příliš nepoškodily ani poslední zprávy o tom, že by Rusko mohlo nařídit státním firmám obchodovat v eurech. V posledních týdnech se řešil hlavně Fed a jeho přístup k inflaci. V eurozóně rostou ceny přece jen pomaleji a ECB tak není pod podobným drobnohledem jako Fed. Přesto by mělo být čtvrteční zasedání zajímavé (13:45 – rozhodnutí o sazbách, 14:30 – tisková konference Lagardové). ECB by totiž mohla prodloužit období výrazně vyššího nákupu aktiv v rámci PEPP programu o další 3 měsíce. Bankéři Panetta a Villeroy řekli, že snížení nákupů dluhopisů by teď nemělo opodstatnění. Mezitím celková bilance ECB narostla od začátku koronavirové krize už o 2/3 na 7,66 bln. euro. Takže se zdá, že likvidita bude na trhy proudit i nadále. Další vývoj kurzu eurodolaru bude záviset na tom, která banka ucukne s uvolněnou měnovou politikou dříve a která později. Dosavadní vývoj inflace napovídá, že první by mohl být Fed. Zároveň se však zdá, že Fed je s vyšší a dlouhodobější inflací více smířený než ECB.

USDCAD

Bank of Canada je jednou z mála centrálních bank, které v nedávné minulosti zaujaly jestřábí postoj. Signalizovala, že by mohla začít zvedat sazby a snižovat stimul už v příštím roce (a ne až v roce 2023). Pár USDCAD se v současnosti pohybuje v blízkosti 1,2080. Kulatá úroveň 1,20 je střednědobým supportem. Naopak maximum z 13. května v blízkosti 1,22 je důležitou rezistencí. Převažující pohyb v posledních týdnech byl do strany. Zasedání BoC by tak mohlo být katalyzátorem významnějšího pohybu. Zasedání je na programu ve středu v 16. hodin.

Jiří Tyleček

Stal se fanouškem finančních trhů během studií na vysoké škole, kdy realizoval první obchody na burze. Po několika pracovních zkušenostech začal pracovat jako analytik finančních trhů ve společnosti XTB se zaměřením na obchodování komodit v čele s ropou a zlatem. Během několika let své zájmy rozšířil o centrální bankovnictví, které hrálo po hypoteční finanční krizi stěžejní roli. K jeho současné práci patří fundamentální i technická analýza měnových párů, komodit, akcií a akciových indexů. Myšlenkově se transformoval ze zarytého zastánce volného trhu do pozice umíněného liberála.


XTB

XTB jako přední evropský broker byl založen v roce 2004 a je jedním z největších brokerů na světě s kancelářemi ve 13 zemích, včetně České republiky, Slovenska, Velké Británie, Španělska, Německa, Francie a Chile. Pražská kancelář je zde od roku 2008. Je regulován světovými dohledovými orgány jako je britské FCA, polské KNF nebo kyperský CySEC. Od roku 2016 je společnost kotována na varšavské burze.

Více na https://www.xtb.com/cz.






Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

Vyloučení odpovědnosti

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688