Plzeň si připomněla události 1. června 1953
Plzeň si připomněla události 1. června 1953
Položením květin na náměstí T. G. Masaryka u pamětní desky si město Plzeň připomnělo události z 1. června 1953, kdy v Plzni vypukly protesty proti komunistické vládě a měnové reformě. Demonstrace v Plzni měla charakter lidového povstání.
Foto: J. Švábková
Povstání bylo důsledkem hospodářské krize a zejména měnové reformy, schválené 30. května 1953, jež zbavila většinu společnosti úspor a omezila výhody doposud silně podporované dělnické třídy, která se poté zčásti postavila proti režimu. Šlo o první dělnické povstání proti komunistické moci v takzvané středovýchodní Evropě.
Plzeňské povstání bylo největší z více než 130 stávek a nepokojů, které se v Československu ve dnech 2.–5. června 1953 odehrály. Zúčastnilo se ho na 20 tisíc lidí, především dělníků ze Škodovky, kteří na necelý den ovládli značnou část města. Až večer povstání potlačily přivolané ozbrojené posily. Během demonstrace bylo na obou stranách zraněno na 250 lidí, dalších 331 bylo následně odsouzeno v politických procesech a uskutečnila se i vlna represí a čistek.
Editace textu: Marie Fialová
Zveřejněno: 2. 6. 2021, Martin Pecuch