Rumunsko: České nabídky v sektoru letectví
České nabídky v sektoru letectví
27.05.2021 / 13:43 | Aktualizováno: 27.05.2021 / 13:46
Dne 26. 5 se v rámci online projektu ekonomické diplomacie potenciálním partnerům představily české firmy ze sektoru letectví. Prezentace se u rumunských partnerů setkaly s příznivým ohlasem, přičemž některá představená řešení mají v rámci B2B, resp. B2G reálnou šanci vyústit v konkrétní spolupráci. S některými českými subjekty byla také dohodnuta individuální služba.
Rumunsko se připravuje investovat značné prostředky do komplexně pojaté dopravní infrastruktury (letiště, civilní a vojenská), energetiky (liniové stavy) i životního prostředí (vzdušný monitoring).
Uvedené skutečnosti vyhodnotilo Velvyslanectví ČR v Bukurešti jako významnou příležitost pro české firmy a doporučuje sledovat rumunský trh. Široce pojatý obranný sektor je zařazen do mapy strategických příležitostí.
Projektu se z české strany zúčastnily firmy:
ERA spolu s CS Soft Air Trafic Control, kteří se věnují vývoji multilateračních systémů a technologií pro sledování a rozpoznávání cílů na multistatickém principu. Vyvíjejí, vyrábějí a implementují systémy zajišťující bezpečnost letového provozu, a to pro civilní i vojenské účely.
European Air Services, která pokrývá širokou škálu výcviku pilotů a údržby pro civilní a vojenské zákazníky, nabízí odborné rady a pokyny pro každého jednotlivce nebo podnikatele, kteří chtějí koupit nebo prodat letadlo. EAS může pomoci najít typ letadla, který nejlépe vyhovuje potřebám klientů, a poskytnout podporu na místě a další služby, jako jsou letecké služby, modernizace, náhradní díly a údržba letadel s pevnými a rotačními křídly.
Retia VBS, která vyvíjí, vyrábí a modernizuje radary, systémy velení a řízení, UWB lokalizační a komunikační systémy i záznamové systémy ReDat pro nahrávání hlasu, obrazovek a dat. Produkty RETIA jsou využívány ve vojenské i v civilní oblasti života.
Retia ReDAT je technologickou společností, která vyvíjí, vyrábí a modernizuje radary, raketové prostředky, systémy velení a řízení, záznamové systémy, UWB lokalizační zařízení a komunikační systémy. Tyto produkty dodala a dodává AČR, NATO, dalším armádám NATO a dalším vojenským i civilním zákazníkům.
Zásadní bylo, že se jednání aktivně zúčastnili i představitelé českých ministerstev zahraničí, obrany, resp. Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu České republiky, jakož i představitel rumunského ministerstva obrany, konkrétně ředitel akvizic z rumunských leteckých sil. Prezentace českých firem tak měla mnohem širší dopad a konkrétní dosah.
Významným partnerem při jednáních byla Národní společnost Aeroporturi Bucuresti, která spravuje dvě hlavní rumunská letiště: Mezinárodní letiště Henri Coanda a Mezinárodní letiště Aurel Vlaicu. Menší regionální letiště zastupovala Tuzla.
Důležitým spojením s rumunským prostředím je i společnost RBE, která se zaměřuje na zprostředkovávání kontaktů a informací ohledně investičních projektů a obchodních příležitostí, podniků na prodej, zelené energie, obchodních a networkingových akcí, veletrhů a výstav.
Online projekt lze také chápat jako první krok k předpokládané české účasti na Mezinárodní výstavě a konferenci Black Sea Defense & Aerospace (BSDA) 2022, která se uskuteční 18. – 20. května 2022 v areálu Romaero (součást mezinárodního letiště Baneasa).
Rudolf Opatřil, Ekonomický rada, ZÚ Bukurešť
Poslední zprávy z rubriky Export:
Přečtěte si také:
Prezentace
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
?