(Kurzy.cz)
Týdenní výhled - data o vývoji sentimentu a revize HDP
Týden odstartujeme jediným údajem v českém ekonomickém kalendáři. Statistický úřad zveřejní květnový konjunkturální průzkum. Všechny jeho subindikátory v dubnu zaznamenaly zlepšení a s další vlnou optimismu lze díky částečnému rozvolnění vládních nařízení počítat i v květnové edici průzkumu. Největší potenciál ke zlepšení má index v sektoru služeb, které byly vlivem uzavírek zasaženy nejsilněji. Po zbytek týdne nás čeká řada měkkých indikátorů v čele s německým Ifo indexem. V Německu a USA bude zveřejněn zpřesněný odhad HDP v Q1.
V případě Německa trh neočekává revizi. Měl by tak být pouze potvrzen předchozí výsledek, podle něhož se ekonomika mezičtvrtletně propadla o 1,7 % (o 3,3 % meziročně). Současně bude zveřejněna i struktura HDP. Za poklesem pravděpodobně stála zejména nadále utlumená spotřeba domácností – medián odhadu ukazuje na mezičtvrtletní pokles o 3,5 %. Výsledek pak měly dále stáhnout dolů kapitálové investice (-1,0 %). Na druhé straně lze očekávat, že podporu dodala vládní spotřeba (0,5 %). S navracením ekonomické aktivity do normálního režimu se bude příspěvek vládních výdajů k HDP snižovat, zatímco příspěvek spotřeby domácností i kapitálových investic bude sílit.
Jak si německá ekonomika prozatím vede v jarních měsících napoví květnové Ifo indexy. Složka očekávání, která je obyčejně dobrým indikátorem ekonomické aktivity, podle nás vzrostla z 99,5 na 102 bodů. Zlepšení očekáváme také u indexu měřícího aktuální situaci (z 94,1 na 95,5 bodů).
Den zakončí údaj o spotřebitelské důvěře Conference Board v USA. Kromě souhrnného indikátoru budou zajímavé především detaily ohledně očekávání vývoje inflace a situace na trhu práce. S překvapivě vyšší dubnovou inflací je možné, že spotřebitelé přehodnotili svá očekávání směrem nahoru. Z pohledu jejich kupní síly bude ale rozhodující, zda současně počítají s úměrným růstem nominální mzdy.
Po prázdném středečním kalendáři nás ve čtvrtek čeká sada dat z USA. Dle mediánu tržního odhadu HDP v 1Q21 vzrostlo o anualizovaných 6,5 % oproti původně avizovaným 6,4 %. Současně bude dostupná struktura HDP.
Na závěr týdne se dozvíme květnový výsledek ekonomického sentimentu v eurozóně spolu s inflačními očekáváními. Výsledek by měl rezonovat s Ifo indexem a oproti dubnu ukázat zlepšení. V USA budou zveřejněny dubnové osobní výdaje a příjmy, a také cenový deflátor PCE, který je bedlivě sledován tamní centrální bankou. Dubnová statistika inflace spotřebitelských cen naznačuje, že PCE poskočí nahoru (konsensus je 0,6 % oproti 0,4 % v březnu).
Autor: David Vagenknecht, analytik
Editor: Vít Hradil, analytik
Tým ekonomického výzkumu Raiffeisenbank a.s.
Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?