Informace k cestování Česká republika - Itálie. Od 24. května jsou všechny italské regiony žluté.
Informace k cestování Česká republika - Itálie
24.05.2021 / 09:45 | Aktualizováno: 24.05.2021 / 09:53
POZOR: Pro přijíždějící ze zemí kategorie C, kam spadá i Česká republika je povolen vstup s negativním PCR nebo antigenním (provedeným výtěrem) testem ne starším 48h od odběru. (Platí pro příjezdy z EU, zemí Schengen, UK a Izraele.) Sicílie vyžaduje pro vstup na území ostrova negativní PCR test.
Cestující mají povinnost vyplnit digitální elektronický formulář (podrobnosti níže) a nahlásit svůj příjezd místní ASL - zdravotnímu zařízení (Dipartimento di prevenzione dell´azienda sanitaria - návod: do google zadejte "ASL dipartimento prevenzione" a místo pobytu).
Výjimky pro cesty z pracovních a jiných nezbytných důvodů zůstaly zachovány (viz níže a odkaz www.esteri.it).
Italská vláda 21. dubna 2021 schválila nový zákonný dekret k uvolňování opatření platný od 26.4.-31.7.2021. Prodloužila rovněž nouzový stav v zemi do 31.7. Pohyb mezi "žlutými regiony" bude umožněn.
Itálie pro cizince nezavádí tzv. zelený pass dříve, čeká až na společné rozhodnutí EU.
Zákaz pohybu mezi regiony platí nyní pouze mezi regiony oranžovými a červenými, pokud neprokážete nezbytné důvody vaší cesty, tj. zdraví, práce, urgentní záležitost nebo návrat do bydliště či místa pobytu. Za porušení zákazu hrozí administrativní pokuta ve výši 400-3000 eur. Při cestě jedním vozidlem může být pokuta o třetinu vyšší.
Konzultujte rovněž doporučení MZV ČR k cestování (cestovat do zahraničí pouze v nezbytných případech, mezi něž nepatří cestování za účelem turistiky).
Od 17. května jsou všechny regiony žluté, pouze Valle d'Aosta je oranžová.
Od 24. května jsou všechny italské regiony žluté.
Všem zájemcům o příjezd do Itálie doporučujeme konzultaci dotazníku na stránkách italského ministerstva zahraničí (www.esteri.it) - odkaz v kapitole Vstup a transit níže.
1. VSTUP NA ÚZEMÍ ITÁLIE A TRANSIT
Itálii je možno navštívit bez udání důvodu, tj. i za účelem turistiky – je nutno dodržet podmínky vstupu do Itálie (test-čestné prohlášení- nahlásit se místnímu zdravotnickému zařízení) i návratu do ČR.
VSTUPNÍ PODMÍNKY:
- TEST: Pro přijíždějící ze zemí kategorie C, kam spadá i Česká republika, je povolen vstup s negativním PCR nebo antigenním (provedeným výtěrem) testem ne starším 48h. (Platí pro příjezdy z EU, zemí Schengen, UK a Izraele.)
Výjimku z testu mají děti mladší 2 let.
Pokud se cestující neprokáže testem, následuje povinná desetidenní karanténa, na jejímž konci je vyžadován opětovný test (PCR nebo antigenní).
Itálie nezavedla výjimky pro očkované osoby, ani výjimky pro osoby, které již COVID-19 prodělaly (čeká na dohodu v rámci EU).
- Každý cestující musí před vstupem na území Itálie vyplnit a odeslat digitální elektronický formulář, tzv. digital Passenger Locator Form (dPLF), který je k dispozici na adrese https://app.euplf.eu/#/ Nezletilé děti mohou být registrovány v jednom formuláři spolu s doprovázející dospělou osobou. Ve formuláři jsou uváděny základní informace o plánované cestě, telefonický kontakt a adresy míst pobytu v Itálii. DPLF musí být vyplněn před odbavením pro let, nicméně číslo sedadla lze editovat později. Na webových stránkách italského ministerstva zdravotnictví je v angličtině k dispozici návod na vyplnění. Po vyhodnocení formuláře obdrží cestující na svoji e-mailovou adresu dPLF ve formátu PDF a také jako individuální QR kód, kterým je povinen se při nástupu do dopravního prostředku prokázat (přímo ze smartphonu nebo vytištěnou PDF verzí). Pouze ve výjimečných případech, například při nemožnosti přístupu k potřebné technologii, bude umožněno se i nadále prokázat vytištěným čestným prohlášením (https://www.esteri.it/mae/en/ministero/normativaonline/decreto-iorestoacasa-domande-frequenti/focus-cittadini-italiani-in-rientro-dall-estero-e-cittadini-stranieri-in-italia.html ).
- Platí povinnost NAHLÁSIT PŘÍJEZD místnímu zdravotnímu zařízení ASL - a zaslat výsledek testu (regionální kontakty) - (Dipartimento di prevenzione dell´azienda sanitaria - návod: do google zadejte "ASL dipartimento prevenzione" a místo pobytu).
- Upozorňujeme na možné regionální odlišnosti pro vstup:
Sicílie - každý, kdo přijíždí na Sicílii, se musí zaregistrovat na webových stránkách www.siciliacoronavirus.it a mít negativní výsledek PCR testu, provedeného v posledních 48 hodinách před příjezdem na Sicílii.
Sardinie - před příjezdem je třeba se zaregistrovat vyplněním formuláře nebo prostřednictvím aplikace "Sardegna Sicura" a mít potvrzení o registraci. Dále se musí prokázat negativním výsledkem antigenního nebo PCR testu ne staršího 48h. Dopravci mají vyžadovat od cestujících před nástupem registraci v aplikaci Sardegna Sicura, a také dokumentaci potvrzující splnění podmínek.
Pro podmínky Vaší konkrétní cesty velice doporučujeme vyplnit si informační dotazník MZV Itálie na https://www.esteri.it/mae/it/: dotazník MZV Itálie, který Vám aktuálně sdělí, zda můžete přicestovat pouze s testem či zda se na Vás vztahuje povinnost karantény nebo výjimka. Naleznete zde rovněž formulář k vyplnění.
Pro rozdělení zemí dle kategorií a podmínek vstupu viz zde: http://www.viaggiaresicuri.it .
Pro výčet výjimek v jazyce anglickém viz zde: https://www.salute.gov.it/portale/nuovocoronavirus
Vstup a tranzit Itálií bez povinnosti karantény a testu Covid-19 je umožněn v následujících případech těm, kteří nevykazují žádný ze symptomů nákazy virem COVID-19 (viz čl. 51. odst. 7 Dekretu premiéra):
vstup do Itálie z prokazatelně nezbytných důvodů (práce, zdraví, urgentní záležitost) - do 120h
průjezd Itálií do 36 hodin ve vlastním voze (z důvodu izolace od ostatních)
zdravotnický personál z pracovních důvodů
přeshraniční pracovníci
zaměstnanci společností a institucí, které mají sídlo či pobočku v Itálii, pro prokazatelně nezbytné cesty do zahraničí
zaměstnanci zastupitelských úřadů a mezinárodních organizací a EU, vojenský personál
žáci a studenti, kteří dojíždějí minimálně jednou týdně na studia v jiném státě než je stát jejich obvyklého bydliště
posádky dopravních a přepravních prostředků
cestující z tzv. Covid-testovaných letů
Upozornění: vzhledem k současné situaci a k tomu, že požadavky pro cestování mohou být pro některé kontrolní složky ne zcela jasné a ucelené, doporučujeme osobám, které mají oprávnění do Itálie vstoupit na základě výjimek (např. řidiči kamionové dopravy), aby si s sebou, kromě ostatních náležitostí, vytiskly rovněž část Dekretu premiéra, která hovoří o těchto výjimkách a kategoriích v jazyce italském.
Doplňujeme, že vláda rozšířila seznam letů tzv. COVID TESTED, které se týkají příletů z USA, Kanady, Japonska, SAE.
Platí zákazy příletů z Brazílie, Indie, Srí Lanky, Bangladéše.
- TRANSIT: Transit přes Itálii zůstává povolen bez testu vlastním vozidlem pokud tento nepřesáhne 36 hodin. Pokud transitujete přes letiště, nesmíte opustit transitní prostor. Pokud se přes Itálii nevracíte do ČR, kde máte trvalé bydliště, doporučujeme, abyste si s sebou vzali potvrzení k destinaci do třetí země (jedete-li do třetí země např. Slovinska za prací, za turistikou, prokažte se doklady o ubytování atp.).
2. DOPRAVA
Letecká doprava již funguje na komerční bázi. Veřejná doprava je funkční, je nutno dodržovat sanitárně bezpečnostní protokoly proti šíření viru, tj. nošení roušek a dodržování vzdálenosti minimálně 1 metru, sezení pouze na vyhrazených místech.
3. OPATŘENÍ
V Itálii stále platí vyhlášení nouzového stavu z důvodu pandemie koronaviru (nouzový stav byl prodloužen do 31. července 2021 - toto datum neznamená, že aktuální omezení a přerušení služeb či činností má stejnou délku platnosti).
Uvnitř Itálie může platit různý stupeň omezení pohybu dle regionů, aktuální stav na stránkách ministerstva zdravotnictví IT: http://www.salute.gov.it/portale/nuovocoronavirus
Pohyb mezi "žlutými regiony" je umožněn bez udání důvodu.
Zákaz pohybu mezi regiony platí nyní pouze mezi regiony oranžovými a červenými, pokud neprokážete nezbytné důvody vaší cesty, tj. zdraví, práce, urgentní záležitost nebo návrat do bydliště či místa pobytu. Za porušení zákazu hrozí administrativní pokuta ve výši 400-3000 eur. Při cestě jedním vozidlem může být pokuta o třetinu vyšší.
Jsou možné přísnější restrikce dle rozhodnutí guvernérů regionů.
Od 17. – 23. května budou všechny regiony žluté, pouze Valle d'Aosta bude oranžová.
Základní opatření:
Nošení roušek je povinné.
Na celém území Itálie platí zákaz vycházení od 23:00 do 05:00. Od 7. června bude tento zákaz posunut na dobu od 24:00-5:00. Od 21.6. bude volný pohyb i v noci. Výjimky ze zákazu vycházení i pohybu jsou připuštěny jen z prokazatelných důvodů (práce, studium, zdraví a situace nouze), přičemž je nutné současně vyplnit i písemné čestné prohlášení.
Návštěvy v regionech
Od 26. dubna do 15. června t.r. budou moci obyvatelé žlutých zón navštívit přátele nebo příbuzné v regionu, a to jednou denně, max. 4 dospělé osoby (nezletilé nepočítaje). V tomto období bude také v oranžové zóně povolena návštěva 4 osob, avšak pouze v rámci obce bydliště. V červené zóně jsou návštěvy příbuzných a přátel zcela zakázány.
Škola a univerzity
Od 26.4. t.r. do konce školního roku 2020/2021 je v celé zemi zajištěno poskytování vzdělávacích služeb v mateřských školách a základních školách (obou stupňů). Střední školy mohou fungovat prezenčně nejméně pro 50 procent studentů, konkrétně z 50-75% v červených zónách a ze 70-100% v zónách oranžových a žlutých.
Také činnost univerzit ve žlutých a oranžových bude probíhat převážně prezenčně. V červených zónách se doporučuje upřednostňovat zejména přítomnost studentů prvního ročníku VŠ.
Provoz obchodů
Ve žlutých a oranžových zónách jsou obchody otevřeny. V červené zóně pouze ty s potravinami, lékárny, trafiky a obchody prodávající výrobky považované za nezbytné. V červené zóně dále zůstanou uzavřena kadeřnictví a kosmetická centra. Od 15.5. bude ve žluté zóně povolena činnost obchodních a nákupních center, nákupních pasáží, shopping parků apod., a to i o víkendech. V oranžové a červené zóně zůstanou tato nákupní centra otevřena od pondělí do pátku. Od 22.5. otevřou komerční centra i o víkendech.
Bary a restaurace
Ve žlutých zónách jsou povoleny činnosti stravovacích služeb (restaurací, barů apod.) s konzumací u stolů pouze ve venkovních prostorách a v souladu s platným limitem večerního zákazu vycházení. U stolu budou moci sedět maximálně čtyři osoby (s výjimkou pro členy jedné domácnosti). Od 1. června - pouze ve žluté zóně – pak budou moci být restaurace otevřeny také ve vnitřních prostorách (od 5 do 18hod). Stravování v hotelech a jiných ubytovacích zařízeních je nadále umožněno bez časových omezení a limitováno na ubytované klienty.
Kulturní provozy
Jsou otevřena kina, divadla, koncertní sály, live-kluby apod. za podmínek dodržení bezpečnostních protokolů. Maximální povolená kapacita je činit 50% té maximální a v každém případě nebude moci přesáhnout 500 diváků ve vnitřních prostorách a 1000 venku. Místa k sezení budou muset být stanovena ve vzdálenosti jednoho metru od sebe.
Jsou otevřena muzea, výstavy a archeologické parky za dodržení protikovidových opatření, o víkendu bude vstup podmíněn předchozí rezervací.
Sportovní akce
Počínaje 1. červnem t.r. se ve žluté zóně veřejnosti zpřístupní také přední sportovní události na soutěžní úrovni (individuální i kolektivní sporty). Povolená kapacita přítomných diváků na stadionech nebude smět překročit 25 procent, přičemž maximální počet bude činit 1000 diváků venku a 500 uvnitř.
Sportovní zařízení, bazény
Vve žluté zóně je povolena v souladu s platnými protokoly veškerá sportovní činnost ve venkovních prostorách, včetně týmových a kontaktních sportů. Bude zakázáno použití převlékáren. Dále od 15. května, opět ve žluté zóně, je povolen provoz venkovních bazénů a od 24.5. činnost tělocvičen/posiloven. Od 1.7. budou zpřístupněny i vnitřní bazény.
V oranžové a červené zóně zůstane povolen individuální sport ve venkovních prostorách (v rámci obce bydliště).
Termální centra a zábavní parky
Do termálních center a lázní, které je nyní možné navštívit pouze s lékařským potvrzením, bude možný vstup od 1. července t.r., opět jen ve žluté zóně. K tomuto datu otevřou také tematické a zábavní parky (za podmínky dodržení bezpečnostních protokolů).
Veletrhy, kongresy
Od 15. června t.r. bude ve žluté zóně povoleno konání veletrhů v prezenční formě. Od 1. července pak i konferencí a kongresů, opět za podmínky dodržení bezpečnostních protokolů.
Doporučujeme, aby turisté průběžně sledovali cestovní doporučení MZV ČR a řídili se jimi. Při plánování cesty do zahraničí je nutné si uvědomit, že stav globální pandemie nadále trvá a že pro pobyt v zahraničí je nutno počítat s možnými komplikacemi (např. nucenou dvoutýdenní karanténou v případě kontaktu s nakaženou osobou, nucenou izolací nebo i hospitalizací v případě onemocnění, která může trvat i déle, nutností zajistit dopravu do ČR v náhradním termínu) a být pro takové případy zajištěni buď ve smlouvě s cestovní kanceláří, situaci odpovídajícím cestovním pojištěním nebo vlastními finančními prostředky.
Občan, který se setká s osobou nakaženou, nebo má sám podezření na nákazu (teploty, dýchací potíže) informuje orgány na číslech 112, 118 nebo 1500, kde obdrží další pokyny. Pravděpodobně bude muset zůstat v domácí izolaci s tím, že jeho zdravotní stav bude italskými zdravotními složkami průběžně monitorován. Pokud by se mu přitížilo a bude nutná hospitalizace, tj. nemocniční léčba, tato bude hrazena v rámci evropského pojištění. Pobyt v tzv. domácí izolaci v Itálii (a na hotelech) si občan hradí sám.
Evropský průkaz zdravotního pojištění by měl krýt náklady na akutní zdravotní péči, nikoliv však nutně všechny náklady s případnou léčbou spojené. Důrazně se proto českým cestovatelům doporučuje uzavření takového cestovního pojištění, které by krylo všechny případné náklady s onemocněním Covid-19 spojené (prodloužení pobytu v případě onemocnění nebo karantény, náhradní doprava do ČR, repatriace do ČR v případě vážného zdravotního stavu nebo úmrtí), a také aby byli zajištěni dostatečnými vlastními finančními prostředky.
Upozorňujeme rovněž na komplikace, které mohou vyplynout z jazykové bariéry a izolace, kterou onemocnění Covid-19 vyžaduje.
4. ODKAZY NA MÍSTNÍ INSTITUCE
Ministerstvo zahraničních věcí Itálie, dotazník k podmínkám cesty v jazyce anglickém:
https://infocovid.viaggiaresicuri.it/index_en.html
odkaz na Civilní ochranu - počty nakažených http://opendatadpc.maps.arcgis.com/apps/opsdashboard/index.html#/dae18c330e8e4093bb090ab0aa2b4892
Odkaz na ministerstvo zdravotnictví: http://www.salute.gov.it/portale/home.html
5. NÁVRAT DO ČR
Vzhledem k nepříznivému vývoji pandemie a obavám ze šíření nových mutací koronaviru platí od 4. května 2021 nová pravidla pro cestování do ČR, tedy i pro návraty Čechů do vlasti. Podmínky jsou upraveny ochrannými opatřeními Ministerstva zdravotnictví. Jejich výklad je k dispozici na stránce Ministertsva zahraničí v článku PŘEHLEDNĚ: Nová pravidla cestování platná od 4. května 2021. Aktuální informace pro návrat najdete rovněž v článku podmínky návratu do ČR.
Aktuálně je cestovatel při návratu z Itálie (země s vysokým rizikem nákazy) letecky nebo veřejnou dopravou do ČR povinen vyplnit elektronický příjezdový formulář, prokázat se negativním antigenním (max. 24 hod. starým) nebo PCR (max. 72 hod. starým) testem a všichni cestovatelé musí vykonat nejpozději do 5 dnů v ČR PCR test, přičemž do doby obdržení jeho negativního výsledku jsou povinni zůstat v samoizolaci (karanténě). Čeští občané a rezidenti kompletně naočkovaní v ČR se mohou vracet do ČR bez nutnosti testu či karantény. Od ukončení očkování musí uplynout min. 14 dní.
Pro nalezení testovacích míst v Itálii zadejte do vyhledávačů: "strutture autorizzate test molecolari" (PCR) nebo "... test antigenici" (antigenní) a region či obec, kde byste chtěli test absolvovat. Aktuálně Itálie umožňuje testování PCR za cca 60 Eur s výsledkem do jednoho dne (soukromá autorizovaná zařízení) nebo testy antigenní na počkání (22-40Eur).
ZÚ Řím upozorňuje, že pokud váš test bude pozitivní, musíte se podrobit karanténním opatřením na území Itálie na vlastní náklady (karanténa může trvat až 21 dní v případě opakovaně pozitivních výsledků testů).
Zastupitelský úřad Řím Konzulární oddělení: Tel. 0039/ 0636095739; 0636095745. e-mail: consulate_rome@mzv.cz pohotovostní telefon pro případy nouze českých občanů v ohrožení života a pomoci v nouzi (po pracovní době – na této lince se neposkytují cestovní informace): 0039 335 310450 Call centrum Ministerstva zahraničních věcí ČR pro cestování do zahraničí: +420 222 264 222 (08. – 16.00 hod v pracovní dny)
|
Zprávy k cestování
Poslední zprávy z rubriky Cestování:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Česká koruna, CZK - kurzy měn české koruny
- Podnikání v České republice
- Pravidelné zprávy, informace na e-mail
- innogy Česká republika a. s. - cena plynu, ceník plynu 2020
- Důchod a penze 2021 - aktuální informace k důchodům
- Stravenky a stravenkový paušál - Aktuální informace ke stravenkám
- Mzda, mzdy - Aktuální informace ke mzdám a platům
- Kurzy ČNB - Kurzovní lístek České Národní Banky
- Kurzovní lístek Česká spořitelna, Kurzovní lístky bank
- Česká spořitelna, a. s. - euro, vývoj kurzu měny
- Volná místa region Česká Lípa - Volná pracovní místa Česká Lípa
- USD, americký dolar - převod měn na CZK, českou korunu
Prezentace
12.12.2024 Český trh zaplavily extrémně zlevněné Samsungy.
05.12.2024 K nejprodávanějšímu telefonu sezony tablet zdarma.
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Inflace v listopadu 2024: Jakou investiční strategii zvolit?
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Černý pátek skončil, spotřebitelé utráceli více přes e-shopy, tržby v kamenných obchodech klesly
Štěpán Křeček, BHS
John J. Hardy, Saxo Bank
Petr Lajsek, Purple Trading
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Okénko finanční rady
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna
Ztráta zaměstnání vás může potkat nejen v předdůchodovém věku
Lenka Rutteová, Bezvafinance
Oznámení o zvýšení důchodu přijde letos naposledy na papíru zdarma
Tomáš Rosenkranc, Ušetřeno.cz
Jiří Sýkora, Swiss Life Select
Lukáš Kaňok, Kalkulátor.cz
I přes zdražení distribuce mohou domácnosti v roce 2025 ušetřit
Aleš Rothbarth, Skupina Klik.cz
Umíme si chránit svůj majetek pojištěním? Průzkum ukazuje zajímavá čísla
Marek Pokorný, Portu
Jak snížit daně díky DIPu? Zde je návod pro vyplnění daňového přiznání
?