PMI v eurozóně ukážou další zlepšení v sektoru služeb (Ranní zpráva z finančního trhu)
Čtvrteční obchodování vrátilo na finanční trhy zklidnění po předchozím nárůstu nervozity. Závěr týdne by měl návrat optimismu podpořit dalším růstem PMI v eurozóně. Polepšit by si měl zejména sektor služeb. Na druhou stranu průmysl svého vrcholu již dosáhl, ale i přes mírný pokles zůstane rekordně vysoko. Koruna včerejší zlepšení globálního sentimentu promeškala. V nejbližších obchodních dnech by tak měla dohnat zisky regionu a vrátit se pod úroveň 25,50 za euro.
Finanční trhy hledají ztracený optimismus
Vzhledem k probíhající vlně otevírání evropských ekonomik očekáváme, že zejména sektor služeb pohledem předstihového indikátoru PMI zaznamená největší zlepšení. V celé eurozóně předpokládáme nárůst o 0,9 na 51,4 bodu, což by znamenalo nejvyšší hodnotu od července 2020. Naopak průmysl podle nás již dosáhl svého vrcholu a za květen by měl vykázat pokles o 1,4 na 61,5 bodu. Celkový ukazatel PMI by tak skončil beze změny na 53,8 bodu, což je lehce nad historickým průměrem. Většina zemí eurozóny v průběhu května uvolňuje svá proticovidová opatření. Pouze Německo doposud oznámilo znovuzavedení stavu nouze, nicméně vakcinovaní občané čelí méně omezením. Zároveň sektor služeb měl v posledních týdnech možnost zvýšit své kapacity a posílít tak sentiment firem. Naopak Francie již oznámila datum dalšího uvolnění opatření, což bude PMI podporovat.
Koruna promeškala možnost posílit
Čtvrteční obchodování přineslo zklidnění trhu, které ve většině případů skončilo se ziskem. Naopak výnosy státních dluhopisů klesaly nebo alespoň stagnovaly. Ekonomický kalendář příliš nových zpráv nepřinesl. Německá ekonomika podle očekávání ukázala další růst cen průmyslových výrobců. Ty se v meziročním vyjádření dostaly na 5,2 %, což je nejvyšší hodnota od roku 2011. Americký trh práce naopak překvapil lehce nižším počtem nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti, než se očekávalo. Finanční trhy však spíše hledaly cestu z nárůstu nervozity z předchozích dní. Euro vůči americkému dolaru umazalo část předchozích ztrát a vrátilo se na hodnoty 1,221 USD/EUR. Pozitivní vývoj zaznamenal i maďarský forint (+0,4 %) a polský zlotý (+0,6 %). Koruna, která své posílení ukázala již v předchozích dnech, stagnovala a skončila obchodování na úrovni 25,50 za euro. Globální zklidnění však naznačuje, že i koruna by se mohla v nebližších dnech opět vrátit pod tuto úroveň.
Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB.
Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Měny-forex:
Přečtěte si také:
Benzín a nafta 07.11.2024
Natural 95 35.77 Kč | Nafta 34.26 Kč |
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?