AKCENTA CZ (AKCENTA CZ)
Investice  |  14.05.2021 22:04:50

Vývoj na devizovém trhu v 19. týdnu (10.5.-14.5.2021)

Klíčové události a ukazatele

CZ - Spotřebitelské ceny v dubnu vzrostly o 0,5 % m/m a o 3,1 % r/r
DE - Index ekonomického sentimentu ZEW v květnu vzrostl na 84,4 z dubnových 70,7 bodu
PL - HDP v 1. čtvrtletí podle předběžného odhadu vzrostl o 0,9 % k/k a poklesl o 1,7 % r/r
US - Spotřebitelské ceny v dubnu vzrostly o 0,8 % m/m a o 4,2 % r/r

Očekávané události a ukazatele v příštím týdnu


CZ - Indexy cen výrobců (duben)
EZ - Hrubý domácí produkt (1. čtvrtletí) - zpřesněný odhad, Index spotřebitelských cen (duben))
PL - Index spotřebitelských cen (duben) - jádrová složka
US - Záznam z dubnového zasedání americké centrální banky (Fed)

Měnové kurzy (vývoj v tomto týdnu) a Predikce vývoje


Úrokové sazby


Vývoj EUR/CZK

Vývoj USD/CZK


Vývoj PLN/CZK

  • Vůči polskému zlotému koruna v tomto týdnu pozvolna oslabovala směrem k hladině 5,65 CZK/PLN.
  • Důležité makroekonomické statistiky byly v Polsku v tomto týdnu zveřejněny až v jeho závěru. Hrubý domácí produkt (HDP) v 1. čtvrtletí podle předběžného odhadu vzrostl o 0,9 % k/k, zatímco v meziročním srovnání HDP ještě poklesl, a to o 1,7 %. Detaily polský statistický úřad (GUS) ještě neposkytl, ale je zřejmé, že k mezičtvrtletnímu růstu polské ekonomiky pomohlo to, že po větší část 1. čtvrtletí byla epidemická opatření rozvolněnější, než tomu bylo v ČR či ve většině dalších evropských zemích. Spotřebitelská inflace po zpřesnění v dubnu byla potvrzena s růstem o 0,8 % m/m a 4,3 % r/r.


Vývoj EUR/USD

  • Obchodování na hlavním měnovém páru bylo v tomto týdnu ohraničeno hladinami 1,205 – 1,218 USD/EUR. Zatímco v první polovině týdne se z pohledu eura obchodovalo na silnějších hodnotách, tak ve středu odpoledne rychlejší růst americké inflace euro katapultoval na slabší úrovně. Zkraje pátečního odpoledne se však obchodovalo v blízkosti hladiny 1,212 USD/EUR. I nadále platí, že pásmo 1,215 – 1,22 USD/EUR představuje z pohledu eura důležitou technickou rezistenci.
  • O rozruch se v tomto týdnu postarala především dubnová spotřebitelská inflace v USA, která oproti předpokladům silně vzrostla o 0,8 % m/m a 4,2 % r/r. Meziroční růst jádrové složky inflace přitom zrychlil na 3 %, což je nejrychlejší růst od prosince 1995! Z toho je zjevné, že rychlejší růst inflace rozhodně nelze svést na pouze výrazně vyšší cenou ropy a pohonných hmot. Tématu akcelerující inflace se následně dotkl i viceguvernér americké centrální banky (Fed) R. Clarida. Ten přiznal, že velmi silné zrychlení dubnové inflace Fed zaskočilo a zároveň zmínil, že pokud se budou inflační tlaky dále stupňovat, tak je Fed připraven zasáhnout. Toto vyjádření je nutné brát v kontextu toho, že Fed v posledních měsících zrychlování inflace bagatelizoval s tím, že vyšší inflace je pouze přechodná. Ostatně s premisou přechodně vyšší inflace pracuje aktuálně většina centrálních bank od amerického Fedu přes Evropskou centrální banku (ECB) až po například polskou NBP.
  • Dubnový rychlý růst inflace v USA je zároveň paradoxně faktorem, který může pomáhat dolaru, protože se tím zvyšuje šance, že Fed začne dříve utahovat velmi expanzivní měnovou politiku a redukovat program nákupů cenných papírů. Aby byla situace ještě více zamotaná, tak se zdá, že situace na pracovním trhu (Fed vedle inflace cíluje i nezaměstnanost) není po dubnových číslech o tvorbě pracovních míst NFP až tak skvělá, jak se na první pohled zdálo. Pokud tedy inflace skutečně bude trvalejšího charakteru (to se ukáže v dalších měsících), tak bude Fed řešit dilema zda „ignorovat“ inflaci a soustředit se primárně na pracovní trh anebo naopak začít řešit inflaci s tím, že o pokles nezaměstnanosti se postará velmi silná expanzivní fiskální politika.
  • Výrazný nárůst si květnu připsal německý index ekonomického sentimentu ZEW, jehož hodnota vzrostla na 84,4 z dubnových 70,7 bodu. Důvodem je především lepšící se situace kolem vývoje pandemie. Pro nadcházejících šest měsíců je očekáváno silné hospodářské oživení německé ekonomiky. Ale v podstatě podobně optimistické vyhlídky platí pro většinu evropských zemí. A v podobném duchu vyznívají i další předstihové ukazatele (v dubnu PMI a Ifo). Se silným hospodářským oživením počítá i nová prognóza Evropské komise (EK), podle které letos ekonomika eurozóny poroste o 4,3 %. Vzhledem k tomu, že 1. čtvrtletí letošního roku bylo ještě negativně poznamenáno protiepidemickými opatřeními, tak je zřejmé, že EK významně spoléhá právě na oživení na jaře a ve druhé polovině letošního roku. K tomu bude pomáhat i silně expanzivní fiskální politika, když je pro eurozónu očekáván schodek vládních rozpočtů k HDP ve výši 8 %, tj. vyšší než loňských 7,2 %.










Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

Vyloučení odpovědnosti

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688