Rozbřesk: V evropském průmyslu oživení. Co americký maloobchod?
Unijní ekonomika byla sice v důsledků uplatňovaných lockdownů ještě v prvním čtvrtletí v recesi, ale už tehdy se začaly projevovat první známky oživení a také inflace. Průmyslová výroba, která ještě v únoru meziměsíčně poklesla o jedno procento, se v březnu opět zvýšila, a to díky výrobě spotřebního zboží i komponent pro další výrobu.
Pozitivní byly výsledky z německého průmyslu, které materializovaly pozitivní očekávání z předchozích průzkumů podnikatelského sentimentu nebo třeba indexu nákupních manažerů. Pro tuzemský průmysl šlo vzhledem k provázanosti tohoto odvětví o nepochybně příznivou zprávu, která podporuje pozitivní výhled tohoto odvětví v letošním roce. Absolutním vítězem průmyslového „klání“ byla v březnu z pohledu meziročních čísel jednoznačně Itálie s růstem výroby o téměř 38 %.
Na tomto výsledku se ovšem nemalou měrou podílel extrémně nízký srovnávací základ z loňského roku, kdy italský průmysl propadl o necelých 30 %. Ostatně kouzlo nízkého statistického základu už začíná být vidět i v českých číslech, i když v důsledku pozdějšího zavedení prvního lockdownu zatím ne v takové míře jako právě v Itálii. Proto je i nadále vhodnější při hodnocení aktuálního vývoje dívat se na meziměsíční čísla a při srovnávání raději brát v potaz třeba průměrný základ z roku 2019, kdy o kovidu nebylo v Evropě vidu a v podstatě ani slechu.Ve srovnání s rokem 2019 letošní výsledky zatím až tak impresivně nevypadají.
Za první kvartál jsou v plusu v podstatě jen východoevropské země spolu se Švédskem a Řeckem. Možná trochu překvapivě s mínus šesti procenty zaostává Německo, avšak při pohledu na vývoj tamního automobilového průmyslu to až tak nelogicky vypadat nemusí. A pro nás možná zajímavý je právě kontrast mezi vývojem automobilového průmyslu v ČR a v řadě starých členských zemí.
Zatímco zde je jeho trend už od poloviny loňského roku pozitivní a tento průmysl se už téměř dostal na úroveň dosahovanou před koronakrizí, v Německu se k předkrizovým číslům vrací zatím jen pozvolna. Že by se dostal zpět na rekordy dosahované třeba ještě v roce 2016, kdy německé automobilky vyrobily šest milionů aut, se zdá být z pohledu aktuálních ani ne čtyř milionů už v podstatě nepravděpodobné.
*** TRHY ***
CZK a dluhopisy
Koruna sice začínala včerejší obchodování ještě v blízkosti hranice 25,60 EUR/CZK, avšak už v průběhu odpoledne se jí podařilo úspěšně otestovat hranici 25,50 v podstatě poté, co byla zveřejněna další americká data potvrzující zlepšující se situaci na tamním trhu práce a další zvýšení výrobní inflace. Česká čísla o vývoji produkčních cen sice přijdou na řadu až v pondělí, avšak s velkou pravděpodobností rovněž potvrdí zvýšení inflačních tlaků v tuzemské ekonomice a zvýší tak nepochybně i pravděpodobnost letošního zvyšování úrokových sazeb ČNB.
Mezitím dluhopisový trh vstřebal další tři emise státních bondů, díky nimž MF získalo téměř 13 mld. korun. Od začátku roku se objem prodaných střednědobých a dlouhodobých státních dluhopisů na primárním trhu vyšplhal na 243 mld. korun. Spolu s prodeji na sekundárním trhu a zahraničními půjčkami se tak státu podařilo nashromáždit už polovinu částky potřebné na letošní financování deficitu a dluhové služby.
Zahraniční forex
Ačkoliv dubnová data za americkou výrobní inflaci potvrdila narůstající inflační tlaky, tak výnosy amerických dluhopisů včera naopak poklesly a umožnily eurodolaru vrátit se k hodnotě 1,21.
Dnes se ovšem inflační téma může vrátit do povědomí trhů, neboť budou zveřejněny americké maloobchodní tržby za duben. A tato data budou opravdu velmi silná. Tlak na růst amerických výnosů zřejmě opět zesílí a z toho by mohl dolar profitovat.
Zlotý, kterému se spolu s ostatními regionálními měnami tento týden daří, bude monitorovat výsledek HDP za první kvartál. Očekáváme kladný mezikvartální růst (a nepatrně záporný meziroční) tažený průmyslem a maloobchodem. Zlotému by výsledek HDP rozhodně neměl ublížit.
Akcie
Wall Street ve čtvrtek zažila poměrně proměnlivou seanci, a to především u technologických titulů. Index Nasdaq v úvodu značně posiloval, následně se dostal do mínusu, aby zakončil obchodování opět v zelených figurách. Růst táhly hlavně akcie blue chips: Microsoft +1,7%, Alphabet +1,3%, Facebook +0,9%.
Jednotlivé indexy zakončily následovně: Dow Jones +1,29 %; S&P 500 +1,22 %; Nasdaq Comp. +0,72%.
Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
12.11.2024 Motorola má nový hit Black Friday, svůj…
11.11.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
Okénko investora
Miroslav Novák, AKCENTA
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?