Inflace v dubnu 2021 lehce nad prognózou a nepatrně nad horní hranicí tolerančního pásma cíle ČNB
Komentář ČNB ke zveřejněným údajům o vývoji inflace v dubnu 2021
Podle dnes zveřejněných údajů vzrostla v dubnu 2021 cenová hladina meziročně o 3,1 %. Inflace se tak oproti březnu znatelně zvýšila a nacházela se nepatrně nad horní hranicí tolerančního pásma cíle ČNB. Po očištění o primární dopady změn nepřímých daní spotřebitelské ceny v dubnu meziročně vzrostly o 3 %.
Dubnový meziroční růst spotřebitelských cen byl o 0,2 procentního bodu rychlejší, než předpovídala aktuální prognóza ČNB. Na této odchylce se dominantně podílelo výraznější než očekávané zrychlení růstu cen potravin. Ve stejném směru, ale v menším rozsahu, působilo o něco výraznější zvýšení cen pohonných hmot, jejichž dvouciferný meziroční růst do značné míry vyplývá z loňského hlubokého propadu cen ropy během první vlny pandemie. Naopak primární dopady zvýšení spotřební daně na cigarety byly ve srovnání s prognózou lehce nižší. Prognóza jádrové inflace se naplnila, v jejím lehkém zvýšení se projevilo zesílení růstu cen neobchodovatelných statků. Regulované ceny v souladu s prognózou meziročně stagnovaly.
Dubnové zvýšení inflace odpovídá z hlediska celkového příběhu aktuální prognóze ČNB. Podle ní meziroční růst spotřebitelských cen dočasně zrychlí k horní hranici tolerančního pásma. Za tím je třeba hledat výrazné meziroční zdražení pohonných hmot, podpořené posléze též dynamickým zvýšením cen potravin a koncem roku i obnovením růstu regulovaných cen. Jádrová inflace se přitom bude z aktuálních zvýšených hodnot snižovat jen pozvolna. Její pokles budou totiž brzdit znatelné domácí poptávkové tlaky a svižný růst průmyslových cen v zahraničí. Celkové inflační tlaky se začnou zmírňovat až během podzimu s tím, jak bude odeznívat aktuálně zrychlený růst dovozních cen. Domácí cenové tlaky budou naproti tomu mírně narůstat, a to v souvislosti se znovuotevíráním tuzemské ekonomiky a pozvolným zrychlováním růstu mezd. V příštím roce se inflace vrátí do blízkosti 2% cíle ČNB i díky tomu, jak se budou počínaje zhruba polovinou letošního roku postupně zpřísňovat měnové podmínky.
Petr Král, ředitel sekce měnové
Více zpráv k tématu Inflace
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Zlato ukazuje svou sílu v plné kráse. Překoná v novém roce hranici 3 000 USD za unci?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Petr Lajsek, Purple Trading
Proč evropské akcie zaostávají za americkými? A jaký je výhled?
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?