Studie PwC: Tři čtvrtiny českých firem zvýší výdaje na IT bezpečnost
Tři čtvrtiny českých firem chtějí v příštím roce navýšit rozpočty na ochranu proti IT bezpečnostním rizikům a kybernetickým útokům. České firmy dosud rizika IT hrozeb podceňovaly a nejsou na ně proto dostatečně připraveny. S rostoucími obavami jsou nyní ochotny do kyberbezpečnosti více investovat. V mezinárodním srovnání mají české firmy obavy zejména z hackerských útoků, vyplývá z aktuální studie PwC Digital Trust Insights Survey.
„Z našeho každoročního výzkumu víme, že se manažeři českých firem dosud báli kybernetických hrozeb méně než jejich kolegové ve světě a celá tato oblast byla významně podinvestována. To se nyní konečně vyrovnává a slaďují se i jejich byznysové obavy s ochotou investovat. To v minulosti zpravidla neplatilo a byť si firmy kybernetická rizika uvědomovaly, nebyly ochotny do své bezpečnosti investovat,“ říká partner PwC pro kybernetickou bezpečnost Petr Špiřík a dodává: „Nyní ale české firmy vidí, že jsou oproti západním zemím pozadu a v kyberbezpečnosti jim doslova ujel vlak. S rostoucími bezpečnostními riziky jim tak nezbývá, než investovat a co nejrychleji dohnat technologický dluh z minulosti.“
Investice do IT bezpečnosti porostou, potřebu si uvědomuje většina trhu
Z aktuální studie PwC Digital Trust Insight Survey vyplývá, že plných 77 % českých firem zvýší v příštím roce své výdaje na IT bezpečnost, což je číslo srovnatelné se světovým průměrem (77 %) a více než průměr v regionu střední a východní Evropy (65 %). V loňském roce takto odpovědělo jen 44 % českých firem. Téměř pětina (19 %) dokonce počítá s růstem výdajů o více než 10 %, což je opět výrazné zlepšení oproti loňsku (7 %). Celkem 58 % českých firem se dále chce v nejbližších 12 měsících zaměřit na snížení hrozby kybernetických útoků, loni to bylo jen 32 % firem. Číslo je tak vůbec poprvé srovnatelné s významnými světovými firmami (57 %).
Rozdílný přístup naopak zůstává u řízení a snižování digitálních a technologických hrozeb, na které se v České republice chystá pouze 32 % firem (loni 21 %), zatímco ve světě je to 53 % firem. Z kyberbezpečnosti tak mají české firmy větší obavy (58 %) než z inflace (tu chce řešit 45 % firem), makroekonomické volatility (36 %) či geopolitických rizik (32 %).
V ČR vedou obavy z hackerských útoků, ve světě vládne strach ze zneužití cloudu
Za hlavní riziko v digitálním světě české firmy považují hackerské útoky (58 %) následované hrozbami spojenými se ztrátou dat (32 %) a s ransomware útoky (29 %). „Obavy z hackerských a ransomware útoků přitom mají společného jmenovatele a tím je riziko finanční ztráty. Právě přímé úniky peněz a ztráta zákazníků jsou pro české manažery největší kybernetickou hrozbou současnosti následované obavou z úniku klientských či firemních dat a ohrožení dobrého jména firmy,“ říká expert PwC na kybernetickou bezpečnost Michal Wojnar.
Ve světě je přitom nejvíce rozšířená obava z bezpečnosti cloudu (42 % oproti 23 % v ČR). „Potvrzuje se, že adopce cloudu je v ČR a celém regionu střední a východní Evropy stále nižší než ve světě. České firmy rovněž doposud víceméně přehlížely umělou inteligenci, v jejímž zavádění do oblasti kyberbezpečnosti jsme stále pozadu, a to především kvůli obavám z problémů ohledně ochrany informací,“ dodává Michal Wojnar.
Důležitá role státu a regulací
Důležitou roli v oblasti kyberbezpečnosti hrají také regulatorní požadavky, kdy se v současnosti nejvíce skloňuje blížící se začátek platnosti směrnice NIS2, která se napřímo dotkne několika tisíc velkých českých firem. Drtivá většina firem v regionu (91 %) přitom připouští, že právě blížící se regulace jsou akcelerátorem investic do větší bezpečnosti. V tuto chvíli je nicméně na NIS2 plně připraveno jen 16 % českých firem.
„Výsledky průzkumu nám ukazují, že regulatorika je zcela klíčovým faktorem pro růst investic firem do kyberbezpečnosti. A regulací ze strany Evropské unie se na ně nevalí vůbec málo, uvážíme-li jen ty nejdůležitější, tedy DORA, AI Act a NIS2, která přinutí řešit svou kybernetickou bezpečnost i firmy, které tak dosud činily jen minimalisticky nebo vůbec. V praxi přitom vidíme potvrzení dat z průzkumu, tedy že připravenost řady z nich je zatím minimální. A to je dost strašidelné, protože rozhodně nejde o úkol, který se dá dohnat během 2-3 týdnů před tím, než začne směrnice platit,“ uzavírá Petr Špiřík.
O Digital Trust Insights
Průzkum „Digital Trust Insights“ realizovala společnost PwC mezi více než 4000 manažery v 77 zemích světa. Mezi respondenty byli obchodní lídři, vedoucí pracovníci v informačních technologiích a IT bezpečnosti.
oPojištění.cz
informace ze světa pojištění a risk managementu
Zpravodajský portál, který poskytuje komplexní zpravodajství ze světa pojištění a risk managementu. Denně přináší aktuální zprávy o vývoji pojistného trhu, odborné analýzy, informace o nabízených pojistných produktech a rozhovory s významnými osobnostmi pojišťovnictví.
Více informací na: www.opojisteni.cz
Poslední zprávy z rubriky Pojištění:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Kurzy ČNB - Kurzovní lístek České Národní Banky
- Kurzovní lístek Česká spořitelna, Kurzovní lístky bank
- Podnikání v České republice
- USD, americký dolar - převod měn na CZK, českou korunu
- Česká pošta - ceník poštovného 2020
- UAH, ukrajinská hřivna - převod měn na CZK, českou korunu
- THB, thajský baht - převod měn na CZK, českou korunu
- GBP, britská libra - převod měn na CZK, českou korunu
- AED, SAE dirham - převod měn na CZK, českou korunu
- HUF, maďarský forint - převod měn na CZK, českou korunu
- CHF, švýcarský frank - převod měn na CZK, českou korunu
- IDR, indonéská rupie - převod měn na CZK, českou korunu
Prezentace
24.01.2025 Samsung ukázal svůj nejlepší telefon.
22.01.2025 5 tipů, jak proměnit interiér pomocí…
21.01.2025 Nejoblíbenější Xiaomi roku má nástupce.
Okénko investora
Ole Hansen, Saxo Bank
Zlato a stříbro zaznamenávají nové zisky s nástupem éry Trump 2.0
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Ali Daylami, BITmarkets
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
ČNB patří mezi pět největších kupců zlata mezi centrálními bankami
Mgr. Timur Barotov, BHS
Peněz bude stále více: Investování již není možnost ale nutnost!
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Překoná zlato v roce 2025 úroveň 3 000 USD? Prognózy se liší, důvody však zůstávají stejné
Miroslav Novák, AKCENTA
Okénko finanční rady
Jaroslav Rada, Česká síť
Jan Hicl, Delta Green
Flexibilita v energetice – nová komodita, která (zatím) nemá svoji jednotku, ale má obrovskou cenu
Lenka Rutteová, Bezvafinance
Měli vaší blízcí sjednané životko? Česká asociace pojišťoven vám to pomůže zjistit
Tomáš Vrňák, Ušetřeno.cz
Raketový růst fixací energií: Češi hledají jistotu před zdražováním
Jiří Sýkora, Swiss Life Select
Swiss Life Hypoindex leden 2025: V lednu sazby hypoték klesly, na úrokový sešup však letos zapomeňme
Lukáš Raška, Portu
Do důchodu v 67? Bez vlastního zajištění se tomu nevyhnete (2.1.2025)
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna
Ztráta zaměstnání vás může potkat nejen v předdůchodovém věku