Patria (Patria Finance)
Investice  |  07.05.2021 17:36:00

Abeceda ETF: Jak fungují a jaké mají výhody pro investory

ÉTéEf. Články na finančních webech jako patria.cz se touto trojicí písmen v poslední době jenom hemží. Jde o anglickou zkratku pro burzovně obchodované fondy. Tedy fondy, které se - podobně jako akcie - obchodují na finančních burzách.

Jak se ETF liší od mnohem známějších a zavedenějších vzájemných fondů? Ty jsou tady už zhruba sto let, a než se jejich veřejně obchodovaná odnož před skoro 30 lety objevila, byly vzájemné fondy pro běžného investora nejpřístupnějším způsobem, jak držet velký košík akcií.

Vzájemný fond v zásadě umožňuje skupině investorů držet koš akcií. Akcie vlastně představují proporci koše, který vlastní každý investor. Aby získal čistou hodnotu aktiv (NAV), sečte vzájemný fond hodnotu všeho, co vlastní, a vydělí to na konci obchodního dne počtem akcií, které existují. Investoři v každém dni vědí, jakou má jejich holding hodnotu.

ETF koncept vzájemného fondu přebírají. Některé výhody ale posouvají ještě dále. Především je ETF možné obchodovat kdykoli v průběhu dne. Zároveň v každém okamžiku víte, jak se danému ETF během dne daří, stejně jako tomu je u individuálních akcií. Jednou z velkých výhod ETF je také mechanismus jeho vzniku a zániku.

Proces vzniku a zániku řídí autorizovaní účastníci, což je obecně instituce, třeba velká investiční banka. Jejím úkolem je zajistit, aby se ETF obchodovaly v blízkosti jejich čisté hodnoty aktiv, nebo přímo na ní. To se děje prostřednictvím arbitráže akcií ve chvíli, kdy se objeví velký rozdíl mezi NAV a obchodní cenou. Tito účastníci pak prostřednictvím procesu vzniku a zániku ETF směňují akcie tak, jak je potřeba, dokud se cena akcií ETF nedostane do souladu s jeho NAV. Obchody autorizovaných účastníků se dějí po velkých blocích, minimálně po 50.000.

Proces tvorby a zániku se děje na primárním trhu. Když se vytváří prémie (cena je vyšší než NAV), koupí autorizovaný účastník na primárním trhu požadované podkladové cenné papíry a smění je s manažerem ETF za blok akcií ETF, které se mohou prodávat pouze na sekundárním trhu. To se děje, dokud není uspokojena poptávka.

Když se objeví diskont (cena se nachází pod NAV), děje se toto vše v zrcadlovém procesu. Autorizovaný účastník koupí akcie ETF, které tak odejme ze sekundárního trhu. Nabídka tak může těsněji odpovídat poptávce a diskont se postupně uzavře. Podkladové cenné papíry pro tyto akcie ETF pak autorizovaný účastník může prodat.

Tímto způsobem se udržuje likvidita ETF, která je do velké míry odpojená od likvidity podkladového aktiva.


Výhody ETF:

- Intradenní likvidita: ETF je možné nakupovat a prodávat kdykoli v obchodních hodinách. V případě vzájemného fondu musíte čekat na konec obchodování.
- Nižší náklady: Zaručené to sice není, ETF ale mají často nižší podíly celkových výdajů než konkurenční vzájemné fondy. Důvod je prostý: Když si koupíte akcie vzájemného fondu přímo od dané společnosti, je s tím spojena velká administrativa. V případě nákupu akcií určitého ETF se tak děje pomocí obchodníka s cennými papíry, na jehož vrub jdou také veškeré vyžadované záznamy.
- Transparentnost: U většiny ETF jsou holdingy zveřejňovány na pravidelné bázi, takže investoři vědí, do čeho investují a kam zaparkovali svoje peníze. Vzájemné fondy naopak zveřejňují svůj holding na čtvrtletní bázi s 30denní m zpožděním.
- Větší flexibilita: Protože se ETF obchodují jako akcie, je možné s nimi dělat to, co se vzájemnými fondy nejde, jako je shortování nebo nákup na margin.

Nevýhody ETF

- Poplatky: Půvab intradenní likvidity se neobejde bez nákladů. Při nákupu nebo prodeji cenných papírů je obvykle nutné zaplatit poplatek, a ETF nejsou výjimkou.
- Spready: Kromě poplatků platí investoři při nákupu nebo prodeji ETF takzvané „spready“. Je to rozdíl mezi cenou za převzetí cenného papíru a cenou, za který ho prodáváte. Čím větší je tento spread, tím větší jsou náklady.
- Prémie a diskonty: Když na konci dne prodáváte nebo kupujete vzájemný fond, transakci provádíte vždy přesně na úrovni jeho čisté hodnoty aktiv (NAV), takže vždycky dostanete férovou cenu. Existují sice mechanismy, které udržují ceny ETF v souladu s jejich férovou hodnotou, ale ani ty nejsou dokonalé. ETF se tedy v každém okamžiku může obchodovat s prémií nebo se slevou vůči své NAV. A pokud nakupujete s prémií a prodáváte se slevou…tak jste prodělali.
- Obecná nelikvidita: Ne všechna ETF jsou tak snadno obchodovatelná, jak by se mohlo zdát. Některá se obchodují zřídka, nebo s širokými spready, takže může být těžké se jich zbavit, když už si je jednou koupíte.

Kromě akciových ETF existují také dluhopisová ETF nebo komoditní ETF, zvaná ETC. O nich ani o dluhových nástrojích typu ETN tento článek nepojednává.

Zdroje: https://www.etf.com/

Jak si se zajímavým výnosem odkládat už od stokorun měsíčně a rozhodovat si samostatně o tom, do čeho své peníze vložím?...

Zveřejnil(a) Patria.cz dne Čtvrtek 29. dubna 2021

Jak si se zajímavým výnosem odkládat už od stokorun měsíčně a rozhodovat si samostatně o tom, do čeho své peníze vložím?...

Zveřejnil(a) Patria.cz dne Úterý 27. dubna 2021

Společnost Patria Finance přidala do repertoáru stále oblíbenějších pravidelných investic další atraktivní ETF. Zde na...

Zveřejnil(a) Patria.cz dne Pondělí 26. dubna 2021

Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.


Poslední zprávy z rubriky Investice:

St 14:51  Zmatek na ropném trhu. Jak se promítne do cen pohonných hmot? Petr Lajsek (Purple Trading)
St 14:42  EURUSD po makrodatech z USA mírně posiluje X-Trade Brokers (XTB)
St 14:34  Dun & Bradstreet snižuje rating Německu Dun & Bradstreet (Dun & Bradstreet)




Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

Vyloučení odpovědnosti

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688