Průmysl roste, i když chybí výrobní vstupy (Analýza makroindikátorů)
Průmyslová produkce v březnu meziměsíčně expandovala nad odhady navzdory omezeným dodávkám výrobních komponent. Meziroční srovnání je navíc umocněno loňským propadem. Pozitivní vývoj ve výrobě se přelévá i do rychlého růstu vývozu i dovozu ze zahraničí. Stavebnictví v březnu potěšilo díky infrastrukturním investicím.
Průmyslová výroba v ČR v březnu meziměsíčně po očištění o sezónní a kalendářní vlivy vzrostla o 3,2 %. My jsme počítali s pomalejším nárůstem kolem 2 %. Nicméně i tak výkon průmyslu v březnu přebil všechny odhady analytiků. Průměrný odhad meziročního růstu činil 12,1 % a skutečnost ukázala 18,2 %. Po očištění o vliv počtu pracovních dnů to znamená meziroční expanzi o 14,9 % (náš odhad činil 12,0 %). To, že vidíme dvouciferná meziroční tempa růstu, není až takový důvod k radosti jako fakt, že průmysl dokáže expandovat i ve srovnání s předchozími měsíci navzdory problémům s dodávkami komponent potřebných při výrobě. Připomeňme, že některé automobilky v březnu oznámily omezení výroby.
Je logické, že k meziročnímu růstu nejvíce přispívají ta odvětví, která vloni šla do největšího útlumu. Výroba motorových vozidel tak například vykazuje mamutí meziroční růst o 47 % a podílí se tak na celé polovině meziročního růstu průmyslu. Výroba pryžových a plastových výrobků rostla o 22,4 % a k celkové expanzi přispěla 1,6 procentními body. Výroba elektrických zařízení rostla o 18,1 % a přispívá tak 1,3 pb. K meziročnímu poklesu naopak dochází tam, kde tak silný či dokonce žádný útlum vloni nenastal. Tím je například farmacie či potravinářství. Výrazný útlum trvá ve výrobě oděvů, kde produkce meziročně klesá o 18,9 %.
S expanzí průmyslu v březnu jsme počítali především z důvodu oživení zahraniční poptávky. S tímto předpokladem konvenuje i vývoj zakázek. Hodnota nových zakázek ze zahraničí v březnu meziročně rostla o 30,4 %, zatímco domácí „pouze“ o 8,8 %.
O lepšícím se prostředí v průmyslu svědčí i vývoj zaměstnanosti a mezd. Meziroční pokles zaměstnanosti se dále snížil na 2,8 % z předchozího poklesu o 3,3 %. Růst průměrné mzdy v průmyslu zrychlil na 5,5 % y/y z předchozích 0,9 % y/y, což je pouze z části dáno zpomalením růstu mezd v loňském březnu.
Pro letošek počítáme s expanzí průmyslu kolem 9 %. To sice vypadá jako raketový růst, ale k tomu stačí jen udržení současné výkonnosti. Pokud by průmysl netížil nedostatek komponent, mohl by jeho letošní růst snadno překonat 10 % a březnová data dávají naději, že se to možná i stane. Nedostatečná poptávka se pro letošek stane méně důležitou bariérou růstu výroby a stane se jí nedostatek komponent materiálu. Podniky letos pravděpodobně dál bude trápit nedostatek kvalifikované pracovní síly.
Zahraničnímu obchodu oživení zahraniční poptávky pomáhá
Bilance zahraničního obchodu skončila v březnu přebytkem 18,5 mld. Kč, tedy o 5 mld. větším, než jsme čekali. To koresponduje i s lepším výsledkem průmyslové výroby. Meziměsíčně se po sezónním očištění zvýšil vývoz o 7,0 % a dovoz o 7,1 %. Na datech se navíc výrazně projevuje vliv nízké srovnávací základny loňského jara, kdy domácí ekonomiku zasáhla první vlna pandemické krize. Vývoz meziročně vzrostl o 29,2 %, dovoz pak o 22,8 %. Automobilový průmysl byl loni touto dobou v lockdownu. Přebytek obchodu s motorovými vozidly byl ve srovnání s loňským rokem o 20,9 mld. Kč vyšší, jejich vývoz byl pak meziročně silnější o 37,4 mld. Kč. I přes nedostatek některých výrobních komponent očekáváme, že automobilový průmysl bude k příznivému vývoji zahraničního obchodu přispívat i nadále. Dle Sdružení automobilového průmyslu byla výroba automobilů v březnu ve srovnání s loňským rokem o 50 % vyšší. K optimismu přispívá i rostoucí zahraniční poptávka.
Naopak nepříznivě se na bilanci zahraničního obchodu v březnu projevily stoupající ceny na komoditních trzích i větší dovezený objem zemního plynu. Pasivum komoditní bilance se tak prohloubilo o 3,7 mld. Kč. Další růst cen ropy ale v letošním roce, ani v tom příštím, již nepředpokládáme, takže tento negativní vliv bude postupně slábnout.
V loňském roce dosáhl zahraniční obchod České republiky rekordního přebytku 184 mld. Kč. Pro letošek počítáme s výraznějším oživením ekonomiky ve druhé polovině roku, což se postupně odrazí i ve zrychleném růstu dovozu. To by mělo vést ke snížení přebytku zahraničního obchodu pod 150 mld. Kč.
Stavebnictví v březnu potěšilo
Oproti loňskému březnu byla stavební produkce pouze o 3,1 % nižší, ještě v únoru byl přitom propad dvouciferný (-11,0 %). A to byl loňský březen jeden z nejsilnějších měsíců loňského roku, když stavebnictví doplatilo na šíření pandemie koronaviru až se zpožděním. Oproti únoru byl v letošním březnu dokonce zaznamenán vzestup o silných 3,1 %, když pomohlo výrazně lepší počasí, které odstartovalo stavební práce.
V útlumu nadále zůstává pozemní stavitelství. To jednoznačně souvisí s pandemickou krizí a nižší investiční aktivitou na straně firem. Ve srovnání s loňským březnem byla produkce tohoto segmentu o 5,7 % nižší.
Inženýrské stavitelství za březen potěšilo meziročním růstem o vysokých 6,5 %, jeho váha je však ve srovnání s pozemním stavitelstvím nižší. Inženýrský segment táhnou zejména velké infrastrukturní zakázky financované z veřejných peněz. Ve státním rozpočtu jsou pro letošní rok naplánovány investiční výdaje v nominálně rekordní výši (187,5 mld. CZK).
Ani březnové statistiky nic nemění na tom, že pandemická recese stavební aktivitu výrazně negativně ovlivnila, což se projevilo i ve statistice zaměstnanosti. Ta byla v březnu meziročně nižší o 2,0 %. Na straně druhé firmy ale reportují žalostný nedostatek pracovníků. Meziroční nominální růst mezd ve stavebnictví činil v březnu 4,6 %.
Oživení v sektoru bude hodně pozvolné a bude i nadále taženo spíše veřejnými investicemi a inženýrským segmentem. Teprve ve druhé polovině roku v souvislosti s oživením privátních investic čekáme mírně vyšší stavební aktivitu. Počet a objem v březnu vydaných stavebních povolení jsou toho příslibem. Stavební úřady vydaly meziročně o 19,5 % stavebních povolení více a orientační hodnota těchto povolení vzrostla o 25,8 %. Ani to ale nebude pravděpodobně stačit na to, aby stavební produkce jako celek letos vzrostla. Po loňském propadu o 5,1 % čekáme pro letošek pokles o 1,1 %.
Dnes zveřejněné indikátory z výrobního sektoru potvrzují probíhající oživení české ekonomiky a pomáhají porozumět tomu, proč byl pokles HDP v prvním čtvrtletí jen mírný. V prognóze ČNB je v tomto světle odhad HDP příliš nízko, takže reálná data spíše indikují potřebu rychlejšího utažení měnové politiky. Nicméně krátkodobý výhled je stále velmi nejistý a ČNB pravděpodobně bude vyčkávat na další vývoj a významnější ústup rizik souvisejících s pandemií.
Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB.
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Koruna - kurzy koruny, grafy, nejnovější zprávy o koruně. Česká, dánská, islandská, norská, švédská koruna.
- Koruna, Švédská koruna SEK, kurzy měn
- Koruna, Norská koruna NOK, kurzy měn
- Česká koruna, CZK - kurzy měn české koruny
- Akcie ERSTE GROUP BANK AG - ERSTE BANK, aktuální vývoj cen obchodů Burza, akcie-cz online
- Akcie KOMERČNÍ BANKA, aktuální vývoj cen obchodů Burza, akcie-cz online
- Akcie ČEZ - ČESKÉ ENERGETICKÉ ZÁVODY, aktuální vývoj cen obchodů Burza, akcie-cz online
- Akcie MONETA Money Bank, a.s., aktuální vývoj cen obchodů Burza, akcie-cz online
- Akcie PHOTON ENERGY, aktuální vývoj cen obchodů Burza, akcie-cz online
- Akcie KOFOLA CS, aktuální vývoj cen obchodů Burza, akcie-cz online
- Akcie COLT CZ GROUP SE, aktuální vývoj cen obchodů Burza, akcie-cz online
- Akcie GEVORKYAN, aktuální vývoj cen obchodů Burza, akcie-cz online
Prezentace
28.11.2024 Nejlepší chytré hodinky na světě jsou Samsung.
25.11.2024 Zkontrolujte, zda je vaše nemovitost dobře…
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Petr Lajsek, Purple Trading
Zmatek na ropném trhu. Jak se promítne do cen pohonných hmot?
Ali Daylami, BITmarkets
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory