Jan Berka (Roklen24)
Akcie ve světě  |  28.04.2021 08:20:49

Powell by rád „rychlovku“, teď bude muset vysvětlovat

Powell by rád „rychlovku“, teď bude muset vysvětlovat

Jan Berka
08:20 28. dubna 2021

Klíčové body

  • Fed ponechá nastavení měnověpolitických nástrojů beze změny.
  • Nečekáme výraznější rétorické vychýlení od březnového zasedání.
  • O něco větší rizika vyšších amerických výnosů a silnějšího dolaru vidíme u čtvrtečního reportu HDP za první kvartál než u dnešního zasedání Fedu.
June 10, 2020 FOMC Meeting: _NZ73153CP_FOMC_remote_-20200610-_DSC1246 flickr photo by Federalreserve shared with no copyright restrictions using Creative Commons Public Domain Mark (PDM)

Neuběhly ani dva měsíce a máme tu další zasedání americké centrální banky. V mezidobí nebylo zveřejněno mnoho dat. Jejich kvalita sice významně předčila kvantitu, ovšem i to je stále málo na vyvozování jakýchkoliv měnověpolitických závěrů.

Jerome Powell by byl zřejmě rád za „rychlovku“ jako z dob před svým nástupem na post guvernéra Fedu. Tehdy se tisková konference konala každé druhé zasedání, konkrétně v termínu, kdy měnový výbor prezentoval aktualizovanou prognózu. Powell však v rámci maximální transparentnosti zavedl tiskovku po každém rozhodnutí, což dnes patrně využije k dalšímu přemlouvání trhu, který stále zpochybňuje novou strategii cílení průměrné inflace. To vše v prostředí, které z měnověpolitického hlediska nepřineslo zásadnější změnu ve srovnání s březnovým zasedáním.

Zatímco Fed se drží výhledu sazeb na nule na celém horizontu měnové politiky, tedy do konce roku 2023 dle březnové prognózy, trh tento scénář nepřijal. Například vývoj futures eurodolaru s expirací v prosinci 2023 na začátku dubna naznačoval zacenění zhruba čtyř kol zvýšení sazeb Fedu. Aktuálně se po mírné korekci pohybujeme na třech. Tento nesoulad trhu a centrální banky přitom panuje v podstatě od představení nové měnověpolitické strategie loni v srpnu.

Na dnešním zasedání by Fed měl rozhodnout ve prospěch ponechání sazeb v pásmu 0-0,25 %, beze změny zůstane i měsíční tempo nákupů aktiv v objemu 120 miliard dolarů, z toho 80 miliard ve státních dluhopisech a 40 miliard v hypotékou krytých cenných papírech. Guvernér Powell by měl opětovně poukázat na zlepšení ekonomické aktivity a zaměstnanosti, avšak i na trvající oslabení pandemií nejvíce zasažených sektorů. Celkově očekáváme opatrný optimismus s důrazem na vývoj pandemie a očkování. Pandemie pak nadále představuje největší riziko.

V centru otázek by měly být data z trhu práce a inflace, která jsou pro Fed z hlediska mandátů klíčová. Březnové vytvoření více než 900 tisíc nových pracovních míst mimo zemědělství (tzv. nonfarm payrolls) bylo sice pozitivní zprávou, nelze to však považovat za významný posun směrem k cíli plné zaměstnanosti. V americké ekonomice zůstává více než osm milionů lidí bez práce a míra participace se stále drží hluboko pod předpandemickou úrovní. U inflace pak bude Powell opětovně argumentovat vlivem přechodných efektů, které Fed hodlá ignorovat.

Předpokládáme, že padne dotaz, jaká by musela přijít z americké ekonomiky čísla, aby je Fed považoval za dostatečně uspokojující ve vztahu k významnému posunu k cílům mandátů, který je podmínkou snižování tempa nákupů aktiv. Powell již v tomto směru dříve naznačil, že jednou z podmínek by patrně bylo opakování březnového výsledku nonfarm payrolls několikrát po sobě. Spolu s tím by měl zároveň upozornit, že Fed v rámci outcome-based režimu vyhodnocuje onen posun nikoli podle situace z březnového zasedání, ale z toho prosincového, kdy byla tato forward guidance vztahující se k tzv. taperingu představena.

Dále, z hlediska řízení nejkratších sazeb nečekáme, že by Fed přistoupil ke spekulované možnosti zvýšení sazby na přebytečné rezervy (IOER). Díky zavedení reverzních repo operací se centrální bance daří držet ultrakrátké sazby kolem hranice nula procent. K tomu zřejmě přispívá i fakt pomalejšího rozpouštění účtu amerického ministerstva financí, který mu Fed spravuje. A pokud by ke zvýšení IOER přece jen došlo, šlo by pouze o technickou rekalibraci bez vlivu na trhy. Větší pravděpodobnost tohoto technického hiku o max. 10 bazických bodů vidíme až v červnu. Tehdy bude zároveň představena aktualizovaná prognóza pracující s daty z klíčových měsíců znovuotevírání americké ekonomiky, což bude pro další měnověpolitický výhled, a především pro hodnocení dosavadního měnověpolitického nastavení zásadní.

Celkově by dnešní zasedání Fedu nemělo být žádný game changer a podle toho by měla vypadat i reakce trhů. Od začátku týdne jsme viděli mírně posilující dolar a mírně rostoucí výnosy jak u pětiletého státního dluhopisu, tak u těch delších se splatností deset let a více. Na dluhopisovém trhu jsme sice pod letošními maximy z konce března, nadále předpokládáme, že prostor pro jejich růst zůstává otevřený (psali jsme zde). Spíše než na vliv Fedu bychom si ale vsadili na čtvrtek, kdy bude zveřejněn první odhad HDP za první kvartál. Konsensus trhu se pohybuje kolem 6,5 % anualizovaného růstu, avšak některé odhady pracují s více než 7 %. Platí, že čím větší pozitivní překvapení, tím je riziko nárůstu výnosů a posílení dolaru vyšší. Upozorňujeme ale, že trh už vzhledem k samotnému konsensu počítá s velmi dobrým výsledkem, proto bychom se sázkami na obrat a delší dolarovou rally byli raději opatrnější.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,2076 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 91,02 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,2043 do 1,2121 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 25,92 EURCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,81 až 25,98 EURCZK, ve dvojici s dolarem zase od 21,31 až 21,58 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. odpovědnost.

Trhy Měny Trhy Přehled

Portál Roklen24.cz je exkluzivní server o ekonomice, financích a investicích, který poskytuje aktuální ekonomické zpravodajství, real-time data, grafy, analýzy, názory, videa a rozhovory.







Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

Vyloučení odpovědnosti

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688