Duben byl ve znamení vyšší důvěry v růst ekonomik (Komentář)
Německá podnikatelská důvěra se podle indikátoru Ifo v dubnu nepatrně zvýšila z 96,6 na 96,8 bodu. Konsensus trhu však počítal s vyšším růstem až na 97,8 b. Zklamala především očekávání podnikatelů pro následujícího půl roku, která se oproti březnu mírně snížila. Je však nutné dodat, že i přes tuto korekci zůstávají němečtí podnikatelé nejoptimističtější od roku 2018 a spíše než o indikaci horšícího se ekonomického výhledu se jedná o krocení přemrštěných očekávání. Zhruba v souladu s predikcemi se vyvíjelo hodnocení současné situace, které zaznamenalo mírné zlepšení.
Výrazněji v dubnu vzrostla důvěra v českou ekonomiku, když se souhrnný indikátor ekonomického sentimentu zvýšil z 87,0 na 94,7 bodu. V tuzemsku však důvěra rostla z významně nižší úrovně a nyní se tak nachází zhruba na úrovni loňského března. Zlepšení zaznamenala jak důvěra spotřebitelů, tak i podnikatelů. U podnikatelů se sentiment zlepšil ve všech sektorech s výjimkou stavebnictví, kde došlo k poklesu. Další výrazný nárůst optimismu se v dubnu odehrál v průmyslu, kde důvěra dosáhla nejvyšší hodnoty od června 2018. Rostoucí optimismus v obchodě a službách pak zřejmě odrážel očekávané rozvolnění protiepidemických opatření od příštího týdne. Především ve službách však důvěra zůstává hluboko pod předkrizovou úrovní.
Člen bankovní rady ČNB Vojtěch Benda pro agenturu Bloomberg uvedl, že měnově politické úrokové sazby podle něj v letošním roce vzrostou méně, než očekává poslední prognóza ČNB ze začátku února. Ta zahrnuje do konce roku trojí zvýšení, první z nich již v právě probíhajícím druhém čtvrtletí. Důvodem pro déletrvající stabilitu úrokových sazeb je podle Bendy přetrvávající negativní vliv pandemie. Zvýšení úrokových sazeb ČNB již ve druhém čtvrtletí tak s největší pravděpodobností očekávat nelze. Jejich nárůst ve druhé polovině letošního roku však Benda hodnotí jako reálný, podmiňuje ho však návratem ekonomiky k dlouhodobě udržitelné růstové trajektorii. Centrální bankéř zároveň nečeká, že po otevření obchodů a služeb dojde rychlému rozpuštění nahromaděných úspor a domácnosti začnou nekontrolovaně utrácet. Zároveň poznamenal, že i přes potenciální mírný nárůst úrokových sazeb v letošním roce, zůstane tuzemská měnová politika i nadále výrazně uvolněná a reálné sazby setrvají v záporném teritoriu. Konkrétní měsíc, kdy by úrokové sazby ČNB mohly letos poprvé vzrůst je nyní, s ohledem na přetrvávající nejistotu, podle Bendy těžké říct. My i nadále počítáme s prvním zvýšením repo sazby o 25bb v listopadu.
Koruna na dnes zveřejněná data a rozhovor s centrálním bankéřem významně nereagovala. Vůči euru se obchodovala v rozmezí 25,800 – 25,860 CZK/EUR, tedy poblíž pátečních hodnot. Euro proti dolaru dnes ztratilo zhruba 0,2 % a ke konci evropského obchodování se pohybovalo poblíž 1,207 USD/EUR.
Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB.
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?