(Kurzy.cz)
Ve druhé polovině týdne vývoj HDP za 1Q v USA a EU
V posledním dubnovém týdnu nás budou zajímat především předběžné údaje o HDP. Jako první z regionu střední a východní Evropy zveřejnění výsledek Český statistický úřad. Data o HDP dorazí také pro Německo, eurozónu i USA. Dále nás čeká zasedání Fedu, míra inflace v eurozóně a výsledky německého Ifo indexu. Ten je s tuzemským konjunkturálním průzkumem první událostí v týdenním ekonomickém kalendáři.
Očekáváme zlepšení hlavní složky Ifo indexu z 96,6 na 98,1 bodů. Růst by měl odrážet zrychlující se tempo vakcinace, i když například ve srovnání s USA progres zaostává.
Hlavní události čtvrtečního dne budou německá inflace za duben a americké HDP za první kvartál. Stejně jako v březnu se očekává růst cen v oblasti energií, jelikož sílí efekt nízké srovnávací základny z minulého roku. Nejisté je na druhé straně, do jaké míry se projeví obvyklý sezónní efekt (Velikonoční svátky). Dle konsensu trhu pokračovaly německé spotřebitelské ceny v růstu o 0,5 %, což by znamenalo meziroční růst o 1,9 % oproti březnovým 1,7 %. Výsledek bude předzvěstí pro inflaci v eurozóně, jež bude zveřejněna o den později. Počítáme s meziměsíční inflací na 0,6 % (v březnu 0,7 %) a meziročně na 1,7 % (v březnu 1,3 %).
Americká ekonomika měla dle odhadů v 1Q21 růst mezikvartálně o (neanualizovaných) 1,7 % (po 1,1 % k/k v 4Q20). S ohledem na jednorázové šeky domácnostem a postupné otevírání ekonomiky se profil růstu oproti 4Q20 pravděpodobně lišil: hlavním tahounem měla být spotřeba a již méně růst investic.
Obrázek v Evropě je již méně pozitivní, když se ve většině zemí očekává mezičtvrtletní pokles HDP. Česká ekonomika byla v prvním čtvrtletí zatížena pokračujícími a dočasně i zpřísněnými restriktivními opatřeními. Hlavní tahouni ekonomiky – průmysl a zahraniční obchod – navíc čelily dalším výzvám v podobě chybějícího výrobního materiálu (důsledek komplikací v dodavatelských řetězcích) a v porovnání s 4Q20 mírně slabší zahraniční poptávky. Ekonomika tak byla zatížena více, než jsme původně očekávali. Mezičtvrtletní pokles jsme tak revidovali na -1,2 % z -0,3 % (lednový odhad). Dochází tím k přeložení oživení z prvního dále do druhého a třetího kvartálu. Nicméně spíše než rozsah poklesu v prvních třech měsících je důležité, jak moc se ekonomika stihne zotavit v druhém čtvrtletí.
HDP Německa se dle našeho odhadu v 1Q21 propadlo mezičtvrtletně o 1 % oproti růstu o 0,3 % v 4Q20. Za zhoršením výkonu stojí zejména zpřísnění protipandemických restrikcí. Od HDP eurozóny očekáváme pokles o 0,4 % k/k, přičemž vývoj se může značně lišit napříč jednotlivými státy v souvislosti s přísností tamních uzavírek a závislostí ekonomiky na službách a turismu.
Autor: David Vagenknecht, analytik
Editor: Vít Hradil, analytik
Tým ekonomického výzkumu Raiffeisenbank a.s.
Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?