3 ponaučení z investiční katastrofy jménem Archegos
Neřízený pád investiční společnosti Archegos Capital Management ukázal, že se navzdory přísné regulaci stále najdou skuliny, kterými lze na finanční trhy proniknout i se strategiemi, jež nejsou zrovna košer. Jak se nicméně říká, všechno zlé je k něčemu dobré. Z kauzy Archegosu lze přinejmenším vyvodit tři ponaučení, ze kterých mohou do budoucna těžit i drobní investoři.
Chamtivost je zhoubná
Vidina rychlého zbohatnutí je lákavá a investory ponouká k podstoupení většího rizika, než by bylo zdrávo. Pokud navíc vyjde několik rizikových sázek v řadě, investoři získávají pocit neporazitelnosti. Profesionální portfoliomanažeři by z podstaty měli být obezřetnější, měli by umět lépe pracovat s emocemi, v řadě případů je ale tlak na jejich výsledky enormní a potřebu překonat konkurenci pociťují tak silně, že se i oni nechají strhnout. V případě Archegosu vedeného Billem Hwangem bylo podstupované riziko o to větší, že byly ve hře silně zapákované peníze. A jak se ukázalo, právě chamtivost společnosti srazila vaz.
Ne vždy se vyplatí čekat
Když trhy ovládne negativní sentiment, mají zejména drobní investoři tendenci prodávat s tím, že se na trh vrátí na atraktivnějších úrovních. Výsledkem ale bývá, že dosažení dna promeškají, a jakmile se akcie dostanou výše, od nákupů je odrazuje to, že už jsou ceny příliš vysoko. I proto se jim často dostává rady, aby raději nic nedělali, zůstali bez ohledu na dění na trzích věrni strategii "kup a drž" či pravidelnému investování a hlavně se nepokoušeli časovat trh.
Kauza Archegosu ale ukázala, že ani tato rada není bez výjimek. Banky, které Archegosu půjčily a při náznaku problémů se pozic fondu zbavily jako první, vyvázly bez šrámů, případně jen s drobnými oděrkami. Ty, které s prodeji otálely, jako třeba Credit Suisse nebo Nomura, dopadly o poznání hůře.
Fundamenty nejsou vše
Když se to tak vezme, Bill Hwang nebyl o tolik jiný než drobní investoři, kteří se na sociální síti Reddit domluvili, že masivní poptávkou "zaútočí" na akcie GameStopu a vyženou jejich cenu vzhůru. Jednou z velkých pozic Archegosu byly akcie mediální společnosti ViacomCBS. Loni na jaře se titul obchodoval za 18 USD, letos v druhé polovině března ovšem jedna akcie firmy stála 100 USD. Chtělo by se říct, že Hwang měl pod čepicí a před rokem viděl dále než ostatní. Pravdou ale je, že v březnu Archegos držel akcie ViacomCBS v souhrnné hodnotě 20 miliard dolarů, což představovalo 30 % z celkové tržní hodnoty podniku. To naznačuje, že růst ceny akcií společnosti nebyl takřka jistě dán jen výsledky jejího hospodaření, ale i masivní poptávkou právě ze strany Archegosu. Jen pro úplnost, aktuálně se akcie ViacomCBS obchodují okolo 40 USD.
Další články a videa najdete na www.investicniweb.cz
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
17.12.2024 Začínáte s kryptoměnami? Binance je ideálním…
Okénko investora
Petr Lajsek, Purple Trading
John J. Hardy, Saxo Bank
Šokující předpověď - Nvidia dosáhne dvojnásobku hodnoty Applu
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Mgr. Timur Barotov, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Inflace v listopadu 2024: Jakou investiční strategii zvolit?
Miroslav Novák, AKCENTA
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory